Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1639 – prečo sa oplatí pracovať pre Google a ako sa chránili pred tehotenstvom v starovekom Egypte?

13084

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké vzácne boli kedysi ananásy a kde sa nachádza „vegetariánsky raj„?

Na Srí Lanke existuje zaujímavá tradícia týkajúca sa mliečnych zubov detí. Tradíciou je hádzať mliečne zuby na strechu alebo strom v prítomnosti indickej palmovej veveričky. Dieťa potom povie veveričke, aby si vzala starý zub výmenou za nový.

Spoločnosť Google má v skutočnosti program nazývaný „Náhradná mzda v prípade úmrtia“ (Death Benefit), ktorý poskytuje niektoré finančné výhody manželovi alebo manželke zosnulého zamestnanca. V prípade úmrtia zamestnanca, manžel/manželka má nárok na polovicu mzdy zosnulého zamestnanca po dobu 10 rokov. Okrem polovičného platu bude manžel/manželka dostávať aj akciové výhody a deti budú dostávať 1 000 dolárov mesačne, kým nedovŕšia 19 rokov.

Wayne Watson, muž z Colorada, žaloval výrobcu mikrovlnného popcornu s maslom, ktorý mu spôsobil „popcornové ochorenie pľúc“ v roku 2007 po rokoch vdychovania vône umelého masla. Porota pridelila Watsonovi odškodné vo výške 7 miliónov dolárov. Výrobca popcornu bol zodpovedný za 80 percent a materské spoločnosti supermarketu za 20 percent. 

Približne 70 % svetových vegetariánov žije v Indii. V Indii má vegetariánstvo hlboké korene a je silne prepojené s kultúrou, náboženstvom a tradičnými hodnotami. Hinduizmus, ktorý je dominantným náboženstvom v Indii, propaguje vegetariánstvo a učí o rešpektovaní všetkého živého. Mnohí Indovia praktizujú vegetariánstvo z náboženských, etických alebo kultúrnych dôvodov. 

V roku 1700 mali ananásy skutočne vysokú hodnotu a boli považované za luxusnú pochúťku. Ich cena bola vtedy vysoká, pretože ananásy neboli v takom rozsahu dostupné ako dnes a ich pestovanie bolo náročné a nákladné. Ananásy boli považované za vzácne ovocie a symbol bohatstva a prestíže. V niektorých prípadoch si bohatí ľudia prenajímali ananásy na večierkoch a spoločenských podujatiach ako symbol bohatstva a luxusu.

Existujú historické záznamy naznačujúce, že starovekí Egypťania skutočne používali pesar vyrobený zo sušeného krokodílieho trusu ako jednu z foriem antikoncepcie. Tieto pesary boli vyrobené založením sušeného trusu krokodíla do vagíny s cieľom vytvoriť prekážku pre spermie a zabrániť tak oplodneniu.

Skokany lesné na Aljaške dokážu zadržiavať moč až osem mesiacov. Zrejme to robia preto, aby im to pomohlo prekonať dlhú zimnú sezónu v regióne. Keď ho skokany zadržia, močovina – hlavný odpad v moči – sa recykluje na dusík, čo je užitočné pre skokanov užitočné, keď hibernujú a zamrznú.

Málo? tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre