Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1640 – adresa Santa Clausa a banánový kečup

8104

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aký je svetový rekord v zadržaní dychu pod vodou a kam smerovať svoj dopis pre Santa Clausa.

11 12

Fínsko si vyhradilo poštové smerovacie číslo 99999 pre Santa Clausa, čo je populárny symbol Vianočného večera a dávneho fínskeho mýtu o Santa Clausovi, známeho tiež ako Joulupukki. Toto špeciálne smerovacie číslo umožňuje deťom z celého sveta poslať listy adresované samotnému Santa Clausovi do Rovaniemi, mesta v severnej časti Fínska. Toto gesto Fínska je súčasťou ich tradície a turistického odvetvia, ktoré vytvorilo špeciálne poštové oddelenie v Rovaniemi, ktoré sa zaoberá spracovaním týchto Vianočných listov.

21 12

Áno, listy jahôd sú jedlé a môžu byť veľmi výživné. V skutočnosti sú listy považované za ešte bohatšie na živiny ako samotné plody jahôd. Obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu a výžive. Niektorí ľudia konzumujú listy jahôd v podobe čaju alebo ich pridávajú do smoothies a šalátov. Majú často bylinkovú chuť a môžu pridať príjemnú arómu a chuť k jedlám. 

31 5

Na trhu Tsukiji v Tokiu, v roku 2013, bola predaný 222-kilogramový tuniak modroplutvý za rekordnú cenu 155,4 milióna jenov, čo je 1,8 milióna dolárov, na každý kilogram tuniaka to znamená 8000 dolárov. Kiyoshi Kimura, víťazný dražiteľ a prevádzkovateľ reťazca reštaurácií Sushi Zanmai, vyjadril nádej, že takýmto spôsobom môžu povzbudiť Japonsko v poskytovaní kvalitného tuniaka.

41 5

Na Filipínach existuje špeciálny druh kečupu, známy ako banánový kečup. Tento nezvyčajný kečup je výsledkom nedostatku paradajok počas 2. svetovej vojny, keď bolo potrebné nájsť alternatívne suroviny pre výrobu kečupu. Namiesto paradajok sa rozhodli použiť banány. Vyrába sa zo zrelých banánov, ktoré sú roztlačené a zmiešané s cukrom, octom a korením. Tieto zložky sa potom varia a redukujú na hustú konzistenciu podobnú tradičnému paradajkovému kečupu. Banánový kečup má charakteristickú sladko-korenistú chuť a je obľúbeným doplnkom filipínskych jedál. Je používaný ako omáčka k mäsu, rezancom, hranolčekom a ďalším pokrmom. 

51 5

Pred Černobyľom mali Sovieti ďalšiu masívnu jadrovú katastrofu v roku 1957 v meste Ozyorsk, ktorá kontaminovala viac ako 20 000 štvorcových km. Bola to katastrofa úrovne 6 (Černobyľ a Fukušima boli úrovne 7), čo z nej robí tretiu najvážnejšiu jadrovú katastrofu, aká bola kedy zaznamenaná. Oblasť sa zmenila na rezerváciu, aby sa zakryla nehoda. CIA o nehode vedela, ale tiež ju zakryla, aby ochránila začínajúci americký jadrový priemysel pred hystériou.

61 5

V marci 2021 sa Budimir Šobat, potápač z Chorvátska, stal držiteľom rekordu v Guinessovej knihe rekordov. Vtedy mal 56 rokov. Jeho neuveriteľným úspechom bolo zadržanie dychu po dobu 24 minút a 37,36 sekundy. Táto úžasná schopnosť mu umožnila vstúpiť medzi najvýnimočnejších potápačov na svete a stať sa súčasťou prestížnej Guinessovej knihy rekordov. Jeho výkon je ohromujúci a demonštruje jeho vynikajúcu kondíciu a ovládanie techník potápania.

71 7

Brazílski lekári boli šokovaní, keď zistili, že muž mal v konečníku zaseknutú 2kg činku. 54-ročného muža prijali do nemocnice po tom, čo trpel bolesťami brucha, nevoľnosťou a zápchou. Čakal dva dni, kým vyhľadal lekársku pomoc – no po rektálnom vyšetrení lekári nedokázali zistiť, čo problém spôsobilo. Lekári objednali röntgenové snímky a našli činku, ktorá bola 20 cm dlhá a bola uložená v mieste, kde sa hrubé črevo stretáva s konečníkom.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.