Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1647 – 200 príchutí tyčinky KitKat a komunikácia medzi NASA a vesmírnou sondou Voyager I

6881

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aký je rozdiel medzi utopením sa v sladkej a slanej vode, a kam až dospela situácia na Hondurase, ktorý je známy svojou vysokou mierou kriminality a vrážd.

Antibiotiká zvyčajne nie sú účinné pri bolestiach hrdla a bežnej nádche, pretože tieto ochorenia sú väčšinou vírusového pôvodu. Antibiotiká sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií a nie sú účinné proti vírusom. Okrem toho, že antibiotiká nebudú mať žiadny vplyv na vírusovú infekciu, môžu spôsobiť aj vedľajšie účinky a prispievať k rozvoju rezistentných baktérií.

Honduras je známe svojou vysokou mierou násilnej kriminality a vrážd. Situácia je taká vážna, že niektoré mestá v krajine zaviedli programy na poskytovanie bezplatných pohrebov pre obete násilných úmrtí. Miera násilných úmrtí v Hondurase je znepokojujúca. Podľa štatistík dochádza v krajine každých 74 minút k násilnej smrti. Tento alarmujúci trend je výsledkom rôznych faktorov, ako je gangová kriminalita, obchodovanie s drogami, chudoba a sociálne nerovnosti.

Vedeli ste, že viac ľudí zomiera v sladkej vode (najmä v bazénoch) ako v slanej Súvisí to viac s naším telom. Je veľký rozdiel medzi utopením v sladkej a slanej vode, pretože naše telo nereaguje rovnako na každú tekutinu, ktorá naplní naše pľúca. V sladkej vode sa voda, ktorá napĺňa pľúca človeka, môže rýchlo dostať do krvného obehu, čo spôsobí opuch a prasknutie krviniek. Pri utopení v slanej vode sa pľúca naplnia slanou vodou, ktorá vytiahne krv z krvného obehu do pľúc – trvá to o čosi dlhšie.

Tyčinky Kit Kat sú v Japonsku mimoriadne populárne a výrobca Nestlé prináša na japonský trh množstvo rôznych a unikátnych príchutí. Od roku 1973, kedy sa Kit Kat dostal na japonský trh, bolo uvedených viac ako 200 rôznych variantov tejto ikonické sladkosti. Japonský trh s Kit Kat je známy svojou širokou škálou nezvyčajných príchutí, ako je zelený čaj, fialový džem, fazuľa adzuki, wasabi, ovocné príchute a dokonca aj citrónový ocot.

Kmunikácia medzi NASA a vesmírnou sondou Voyager I je jedinečnou technickou výzvou. Vzhľadom na veľkú vzdialenosť medzi Zemou a Voyagerom I, komunikácia prechádza cez obrovské vzdialenosti a trvá približne 32 hodín, aby sa signál dostal zo Zeme k sondám a naspäť. Pre spojenie s Voyagerom I sa používa Deep Space Network (DSN), ktorá je sústavou veľkých antén umiestnených na rôznych miestach na Zemi. Signál je prenášaný rýchlosťou 115,2 kilobitov za sekundu. Táto rýchlosť je relatívne nízka v porovnaní s modernými štandardmi dátových prenosov, ale je dostatočná na prenos dôležitých údajov a inštrukcií medzi NASA a sondou Voyager I.

Thomas Wright „Fats“ Waller dokázal rozospievať akýkoľvek klavír. Syn kazateľa sa skoro naučil na klavíri a v 15-tich začal hrať na organe v kostole svojho otca. V 18 rokoch už nahral 2 piesne. V prvých rokoch často predával svoje diela za nízku cenu. Žiaľ, mnohé z nich sa neskôr stali hitmi, ale za pieseň nezískal žiadne uznanie. Jeho povesť a talent boli také výnimočné, že v skutočnosti ohrozili jeho život. V roku 1926 ho po predstavení uniesli a priviedli do Hawthorne Inn a povedali mu, aby hral na klavíri so zbraňou v ruke – len aby zistil, že bol prekvapivým hosťom na narodeninovej párty Al Caponeho. Keď zistil, že ho mafián nechceli zabiť, povráva sa, že zostal v hostinci 3 dni v kuse a odišiel značne pod vplyvom alkoholu, no s prepitným v tisícoch dolárov.

Vincent van Gogh bol považovaný za jedného z najplodnejších maliarov všetkých čias. V posledných dvoch rokoch svojho života, priemerne dokončil asi 3 obrazy za týždeň. Celkovo počas svojej 10-ročnej kariéry stvoril približne 900 obrazov. Jeho tvorba je charakteristická jeho jedinečným štýlom a vášňou pre farby a štruktúru. Hoci počas svojho života nedosiahol veľký komerčný úspech, jeho diela sú dnes uznávané a vážené po celom svete.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre