Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1648 – 7 tisíc ročný masový hrob, kde obete boli skonzumované a čo sa stalo so všetkými vozidlami z Černobyľu?

7665

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo by ste sa nemali hanbiť, keď sa rozprávate sami so sebou a čo sa stalo so všetkými vozidlami z Černobyľu?

Rozhovor so sebou samým môže zlepšiť koncentráciu a mentálnu pamäť tým, že si jasne formulujete myšlienky, skúmate rôzne perspektívy, udržiavate pozornosť a opakujete dôležité informácie. Okrem toho, že rozprávanie sa so sebou je znakom vysokej kognitívnej funkcie, viac výskumníkov začína tvrdiť, že „samomluva“ môže tiež pomôcť pri vybavovaní si spomienok, ako aj pri zlepšovaní úrovne sebadôvery a zaostrovaní pozornosti.

Párenie medzi jedným trúdom a kráľovnou trvá menej ako 5 sekúnd a často je dokončené v priebehu 1–2 sekúnd. K páreniu dochádza uprostred letu a vo výške 10–40 m nad zemou. Keďže kráľovná sa pári s 5–⁠19 trúdmi a trúdy po párení zomierajú, každý trúd musí vyťažiť maximum zo svojho jediného výstreku. Trúd je hneď na to paralyzovaný a pri ejakulácii sa prevráti dozadu. Proces ejakulácie je explozívny – sperma je vystreľovaná cez kráľovnino žihadlo a do vajcovodu. Tento proces je niekedy počuteľný ľudským uchom, podobný „praskajúcemu“ zvuku.

V Hongkongu 45 % párov uviedlo, že sa vzdali myšlienky mať deti kvôli „tlačenici“ a vysokým nákladom na bývanie. Toto zistenie poukazuje na výzvy, s ktorými sa stretávajú obyvatelia Hongkongu, keď uvažujú o založení rodiny. Vysoké ceny bývania a obmedzený priestor v tejto husto obývanej oblasti môžu vytvárať tlak na páry, čo ich môže odradiť od rozhodnutia mať deti. V ďalšom prieskume sa zistilo, že 38 % mužov a 31 % žien v Hongkongu povedalo, že nemajú radi deti.

Archeologické nálezisko Herxheim, nachádzajúce sa v obci Herxheim v juhozápadnom Nemecku, bolo rituálnym centrom a masovým hrobom tvoreným ľuďmi kultúry v neolitickej Európe. Miesto sa často porovnáva s Talheimskou jamou smrti a Schletz-Asparn, ale má celkom odlišný charakter. Miesto pochádza z rokov 5300 až 4950 pred Kristom. Miesto obsahovalo roztrúsené pozostatky viac ako 1000 jedincov z rôznych, v niektorých prípadoch vzdialených oblastí. Či to boli vojnoví zajatci alebo ľudské obete, nie je jasné, ale dôkazy naznačujú, že obete boli pečené a konzumované.

Slovo „anopheles“ pochádza z gréčtiny a skladá sa z dvoch častí: „an-“ znamená „na“ alebo „ne-“ a „opheleia“ znamená „užitočný“ alebo „prospešný“. Preto by sa mohlo povedať, že „anopheles“ môže byť preložené ako „na nič“ alebo „neprospešný“. Tento názov sa používa na odkaz na druhy komárov, ktoré sú známe ako prenášači malárie. Je dôležité poznamenať, že tento názov sa vzťahuje na konkrétny rod komárov (rod Anopheles), nie na všetky druhy komárov všeobecne.

Ide o balíček, ktorý obsahuje rôzne potrebné veci pre novonarodené dieťa. Tieto baby boxy sa poskytujú ako súčasť finského sociálneho zabezpečenia a majú za cieľ podporiť dobré začiatky pre rodičov a novorodené deti. Baby boxy sa zvyčajne vydávajú vo forme kartónovej krabice, ktorá slúži aj ako prenosná postieľka. Obsahujú základné potrebné veci, ako sú oblečenie, hygienické potreby, plienky, termometre, knihy a iné drobnosti. vo Fínsku sa do týchto baby boxov nezahrňujú umelé mlieko ani fľaše na podporu dojčenia.

Po havárii v jadrovej elektrárni Černobyľ v roku 1986 bolo mnoho vozidiel, ktoré boli vystavené vysokým úrovniam rádioaktivity, presunutých na vzdialený cintorín rádioaktívnych vozidiel. Vozidlá, ktoré boli použité počas záchranných operácií a likvidácie následkov havárie, boli vysoko kontaminované rádioaktivitou a predstavovali riziko pre verejnú bezpečnosť. Tieto vozidlá zahŕňajú autobusy na prevoz ľudí z mesta, požiarnu techniku, sanitné vozidlá a ďalšie vozidlá používané pri čistiacich a likvidačných prácach po havárii.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre