Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1653 – jazyk vráskavca obrovského váži toľko ako slon a jazyk žirafy je zase fialový

12067

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde a kedy sa pravidelne uskutočňuje festival pre všetkých ryšavcov, koľko váži jazyk vráskavca obrovského a prečo je Eiffelova veža v lete vyššia, než v zime?

Redhead Day (v holandčine Roodharigendag) je názov holandského letného festivalu, ktorý sa koná každý posledný augustový víkend v meste Tilburg. Festival sa začal v roku 2005 v malom meste Asten a od roku 2007 do roku 2018 sa konal v meste Breda v Holandsku. Trojdňový festival je zhromaždením desiatok tisíc ľudí v centre mesta Tilburg, vrátane tisícok ľudí s prirodzenými ryšavými vlasmi, z viac ako 80 krajín. Prídete ho tento rok navštíviť aj vy?

Vráskavec obrovský je najväčšie zviera, aké kedy žilo na Zemi. Tieto nádherné morské cicavce vládnu oceánom s dĺžkou až 30 metrov a váhou až 180-200 ton. Ich jazyk môže vážiť toľko ako slon, asi 2700 kilogramov. Ich srdcia, rovnako ako automobil. Priemerná dĺžka života vráskavca obrovského sa odhaduje na 80 až 90 rokov.

Keď teploty stúpajú, Eiffelova veža sa zväčšuje! Ide o prirodzený fyzikálny jav nazývaný tepelná rozťažnosť. Teplo spôsobuje zväčšenie objemu, vďaka ktorému je Eiffelova veža o niekoľko centimetrov vyššia. Toto zväčšenie tiež spôsobí, že sa veža mierne nakloní od slnka.

Ak ste niekedy mali to šťastie, že vás olizovala žirafa, všimnete si, že ich 50 cm dlhé jazyky môžu mať fialovú, modrastú alebo takmer čiernu farbu. Je to spôsobené hustotou tmavých „melanínových“ farebných pigmentov v nich. Stále pre to neexistuje žiadne definitívne vysvetlenie, ale vedúcou teóriou je, že melanín poskytuje dodatočnú ochranu pred UV žiarením a zabraňuje tomu, aby sa ich jemné jazyky spálili na slnku, keď sa kŕmia.

Pred 20-timi rokmi sa čínske mesto Guangzhou tešilo len minimálnej mestskej doprave, bez žiadneho metra. No odvtedy prešlo ohromujúcou transformáciou. Dnes, vďaka úžasnému rastu a modernizácii, má mesto úplne iný vzhľad. Jeho systém metra sa rozrástol na neuveriteľných 231 staníc, ktoré sú rozložené na úctyhodných 390 kilometrov trás. A to nie je všetko. Guangzhou si vyslúžilo pozíciu štvrtého najvyťaženejšieho metropolitného systému na svete, čo je obdivuhodné v porovnaní s ikonickými mestami, ako sú New York, Londýn, Moskva a Paríž, pokiaľ ide o počet denných cestujúcich.

Kate Webster žila v 19. storočí v Anglicku. Bola slúžkou a v roku 1879 spáchala brutálny vražedný čin, keď zavraždila svoju poslednú zamestnávateľku, Juliu Thomas. Jej úmyslom bolo získať prístup k Juliiným peniazom a majetku. Preto ju zavraždila, rozsekala a uvarila jej telo. Následne sa pokúsila zakryť svoj zločin tým, že vyhodila zvyšky tela do rieky Temže. Kate Webster však bola chytená a odsúdená. Bola verejne popravená v marci 1879. Tento prípad sa stal vtedajšou senzáciou a dodnes je známy ako jeden z najznámejších zločinov viktoriánskeho Londýna.

Grónsko, ako malý arktický ostrov a súčasť Dánskeho kráľovstva, má malú univerzitu len so 14 zamestnancami a približne 150 študentmi. Táto nízka početnosť sa môže vysvetľovať aj tým, že vláda poskytuje študentom možnosť získať bezplatné univerzitné vzdelanie kdekoľvek v Európe, alebo Severnej Amerike. To umožňuje grónskym študentom študovať na prestížnych univerzitách v zahraničí, čo vedie k menšiemu záujmu o miestne univerzitné štúdium na ostrove.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Peter
21. júla 2023 9:24

Len menšia oprava, „Grónsko, ako malý arktický ostrov“, Grónsko je najväčší ostrov na svete, označiť ho teda ako „malý“ mi nepríde správne