Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1654 – Josif Stalin zabil takmer 22% vtedajšej populácie ZSSR a Freddie Mercury nenávidel hrať „Bohemian Rhapsody“ naživo

22017

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ktoré mesto má najvyššiu koncentráciu milionárov zo všetkých amerických miest a prečo musia byť ruky v putách v Japonsku cenzurované v prípade, že sú nakrúcané alebo fotografované?

Stredný príjem domácnosti v Los Alamos je 98 458 dolárov a príjem na obyvateľa je 54 067 dolárov. Príjem je výrazne vyšší ako vo zvyšku Nového Mexika. Los Alamos má najvyššiu koncentráciu milionárov zo všetkých amerických miest, pričom 12,4 percenta domácností má majetok v hodnote aspoň 1 milión USD. Je to výsledok práce chemikov, inžinierov a fyzikov v LANL od projektu Manhattan. Len 6,6 % ľudí je pod hranicou chudoby; jedna tretina oproti Novému Mexiku. K januáru 2015 tam bolo nula bezdomovcov.

Rímski občania mali v rímskej spoločnosti rôzne špecifické privilégiá. Mužskí občania mali právo voliť (ius suffragi) a zastávať občiansky úrad (ius honorum, dostupný len pre aristokraciu). Mali tiež „ius vitae necisque“, „právo na život a na smrť“. Mužská hlava rímskej rodiny (pater familias) mala právo legálne popraviť ktorékoľvek zo svojich detí v akomkoľvek veku, hoci sa zdá, že to bolo väčšinou rezervované pri rozhodovaní o výchove novorodencov. Zdroje uvádzajú, že usmrtenie dospelých detí bolo mimoriadne zriedkavé.

Choroba šialených kráv, známa aj ako BSE (bovine spongiformná encefalopatia), je vzácne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje dobytok. Príčina BSE nie je úplne známa, ale vedci predpokladajú, že je spojená s proteínom nazvaným prion. Priony sú schopné sa abnormálne skladovať a usádzať v mozgovom tkanive, čo vedie k poškodeniu a deštrukcii nervových buniek. Prenos BSE sa predpokladá najmä cez kontaminovanú potravu, konkrétne krmivá vyrobené z infikovaných zvierat. Infikované zviera nevykazuje príznaky BSE okamžite, obvykle to trvá niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí, kým sa ochorenie prejaví. Medzi príznaky BSE u dobytka patrí zmena správania, svalová stuhnutosť, strata koordinácie a problémy s chôdzou. S postupom času dochádza k vážnemu poškodeniu nervového systému, čo nakoniec vedie k smrti zvieraťa.

Michael Ryan Pritchard (narodený 4. mája 1972), známy pod umeleckým menom Mike Dirnt, je americký rockový hudobník, ktorý je spoluzakladateľom, basgitaristom, sprievodným spevákom a príležitostným hlavným spevákom skupiny Green Day. Hral aj v niekoľkých ďalších kapelách, vrátane Frustrators. Jeho umelecké meno Dirnt bola pôvodne prezývka, ktorú mu dali jeho kamaráti zo základnej školy, keďže neustále hral na „air bass/gitaru“ a vydával zvuky „dirnt, dirnt, dirnt“, pričom predstieral, že brnká na struny.

Josif Vissarionovič Stalin, bol počas svojej vlády zodpovedný za oficiálne potvrdenú smrť približne 3 miliónov Rusov. Avšak mnohí historici veria, že skutočné číslo by mohlo byť omnoho vyššie, a to až 30 miliónov ľudí, čo by predstavovalo takmer 22 % populácie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Toto obrovské číslo obetí by bolo výsledkom represívnych politík, ako boli masové deportácie, hladomory, nútené práce v pracovných táboroch a politické čistky, ktoré Stalin realizoval na upevnenie svojej moci a potláčanie akýchkoľvek opozícií voči jeho režimu.

V Japonsku, ak bol zatknutý podozrivý zo zločinu odfotený alebo natočený spútaný, jeho ruky musia byť pixelované/cenzurované, ak sa to používa v televízii, alebo v novinách. Je to preto, že Kazuyoshi Miura, ktorý bol zatknutý pre podozrenie z vraždy svojej manželky, predložil na súd úspešný prípad s argumentom, že vyobrazenie v putách znamená vinu a ohrozilo to jeho súdny proces.

Freddie Mercury sa nepovažoval za obzvlášť skvelého klaviristu. Výsledkom bolo, že sa vždy obával vystúpenia na koncertoch so skladbou „Bohemian Rhapsody“, pretože sa bál, že to pokazí na klavíri. V budúcich rokoch začal na albumoch menej používať klavír, aby mohol počas koncertov voľne tancovať a behať po pódiu

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre