Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1655 – cestovanie v čase je reálna vec a môžete si to vyskúšať aj sami a snaha Spojených Štátov kúpiť Grónsko

11558

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o snahe Spojených Štátov kúpiť Grónsko a tiež vám prezradíme, prečo Thomas Alva Edison naučil svoju manželku morzeovku?

Samoa sa presunula cez medzinárodnú dátumovú hranicu na konci decembra 2011 a teraz je o 24 hodín pred Americkou Samoou. Táto zmena bola vykonaná s cieľom zosúladiť pracovný týždeň Samoy s jej obchodnými partnermi Austráliou a Novým Zélandom. Keďže sa Americká Samoa kvôli spojeniu s USA rozhodla zostať v rovnakom časovom pásme, ponúka to cestovateľom úžasnú možnosť cestovať v čase. Môžete letieť zo Samoy v utorok ráno do Americkej Samoy a doraziť tam v pondelok.

Na Novom Zélande sa nachádza hora nazývaná Taumatawhakatangihangakoauautomateapokaiwhenuakitanatahu a jej názov v preklade znamená „vrchol, na ktorom Tamatea, muž s veľkými kolenami, ktorý skĺzol i vyliezol a prehltol hory, hral na nosovej flaute svojej milovanej, keď cestoval.“

Po druhej svetovej vojne vyvinuli geopolitický záujem o Grónsko Spojené štáty a v roku 1946 ponúkli odkúpenie ostrova od Dánska za 100 000 000 dolárov. Dánsko ho odmietlo predať. V 21. storočí majú Spojené štáty naďalej záujem o investovanie do zdrojovej základne Grónska a čerpania uhľovodíkov z grónskeho pobrežia. V auguste 2019 USA opäť navrhli kúpu krajiny, čo prinútilo premiéra Kima Kielsena vydať vyhlásenie: „Grónsko nie je na predaj a nemožno ho predať, ale je otvorené obchodu a spolupráci s inými krajinami – vrátane Spojených štátov.“

Je bežnou mylnou predstavou, že len preto, že konzumujete živočíšne produkty, nemusíte užívať doplnky B12. B12 nie je produkovaný zvieratami, ale je syntetizovaný baktériami a archeónmi. Poľnohospodárske zvieratá potrebujú prístup k pôde (kobalt), aby mohli produkovať túto baktériu, čo znamená, že v mnohých prípadoch oni sami dostávajú tieto doplnky. V kombinácii so skutočnosťou, že na bielkoviny viazaný B12 je ľudským telom ťažšie absorbovaný a že ovocie a zelenina sú dezinfikované skôr, ako sa dostanú na váš stôl, môže sa stať, že nebudete dostávať odporúčané množstvo B12. A to bez ohľadu na to, akú diétu držíte, hoci vegánska a vegetariánska strava vás môže vystaviť vyššiemu riziku.

Hliník je nekonečne recyklovateľný materiál a na jeho recykláciu je potrebné až o 95 percent menej energie ako na výrobu primárneho hliníka, čo tiež obmedzuje emisie vrátane skleníkových plynov. Dnes sa asi 75 percent všetkého hliníka vyrobeného v histórii, takmer miliarda ton, stále používa. Recyklácia hliníka vo všeobecnosti prináša značné úspory nákladov v porovnaní s výrobou nového hliníka, aj keď sa zohľadnia náklady na zber, separáciu a recykláciu. Z dlhodobého hľadiska sa dosiahnu ešte väčšie národné úspory, keď sa zváži zníženie kapitálových nákladov spojených so skládkami, baňami a medzinárodnou prepravou surového hliníka.

Arizona je zatiaľ jediným štátom, ktorý povoľuje skončenie platnosti vodičského preukazu vydaného štátom. K 65. narodeninám prestane platiť váš štátom vydaný vodičský preukaz a budete si musieť preukaz obnoviť osobne. Potom budete musieť každých päť rokov obnoviť svoj preukaz po absolvovaní testu zraku.

Thomas Edison bol vynálezcom a podnikateľom, ktorý patril medzi najvýznamnejšie postavy pri rozvoji elektrickej energie, fonografu a mnohých iných vynálezov. Jeho druhá manželka, Mina Miller Edison, ho podporovala v jeho práci a stala sa veľmi dôležitou osobou v jeho živote. Thomas Edison ju naučil morzeovku, aby mohli komunikovať v tajnosti, keď bola jej rodina v ich blízkosti. Mina pochádzala z veľmi náboženskej rodiny, a tak museli byť pri ich komunikácii opatrní, aby ju nevystavili potenciálnemu odsúdeniu za porušovanie prísnych náboženských pravidiel.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre