Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1742 – CIA má vlastné Starbucks a banány rastú hore nohami.

2013

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Theodorovi Rooseveltovi a jeho hyene a prečo francúzsky bozk vôbec nie je francúzsky.

 

Čo sa stane keď ste vo vesmíre a zrazu potrebujete niečo, čo nemáte? Kuriér GLS vám to ráno o 7:24 veru nedonesie. Kedysi museli astronauti čakať niekoľko mesiacov, ale vďaka novej 3D tlačiarni to tak už nie je. Takýto je postup: Made in Space (výrobca 3D tlačiarne) navrhne hardvér na 3D tlač, ktorý sa potom prevedie do formátu, ktorý dokáže tlačiareň prečítať. Spoločnosť potom pošle súbor NASA, ktorý sa potom prenesie na ISS. 3D tlačiaren na vesmírnej stanici prijme kód a môže začať vyrábať.

 

Len štvrtina Sahary je piesočnatá. Púšť je tvorená predovšetkým skalnatým povrchom. V skutočnosti tvorí len 30% piesku, zvyšných 70% je prevažne štrk. Zvyšok púšte tvoria piesočné moria, kamenné plošiny, vyprahnuté údolia, rieky, potoky, oázy a dokonca hory na ktorých bol zaznamenaný aj sneh.

 

Banány rastú hore nohami. Keď trs začne rásť, banány visia smerom nadol. Ako rastú a prijímajú viac slnečného svetla, to podnecuje ich rastový hormón. Spustí to jav nazývaný negatívny geotropizmus a začnú sa otáčať smerom nahor.

 

Francúzsky bozk v skutočnosti nie je francúzsky. Nikto presne nevie, prečo sa tento výraz používa, ale pravdepodobne si ho osvojili Američania, ktorí cestovali do Francúzska a bozkávali sa s Francúzskymi ženami, ktorým viac vyhovovalo, keď bol do tejto aktivity prizvaný aj jazyk. Francúzi až do roku 2014 nemali slovo pre tento štýl bozkávania, až kým nebolo pridané slovíčko Galocher. Doslovný preklad je „bozkávať sa jazykmi“.

 

Upútavky na filmy sa zvykli púšťať až po filme. Keď idete do kina na film, zvyčajne pred začiatkom predstavenia vidíte niekoľko upútaviek. Trailerov. Sú to krátke ukážky, ktorých cieľom je vzbudiť záujem divákov o pripravovaný film. Slovo „trailer“ znamená prísť na konci. Keď trailery začali púšťať v kinách, premietali ich až po filme. Diváci ale samozrejme hneď po filme odchádzali a tieto trailery si nepozreli, preto ich začali púšťať pred predstavením.

 

Theodore Roosevelt a jeho rodina mali počas svojho života mnoho domácich zvierat. Medzi nimi bola aj hyena menom Bill. Bill bol darom od etiópskeho cisára Menelika II. Roosevelt však nemal hyeny príliš v láske. Avšak údajne si túto hyenu obľúbil a dovolil jej, aby istý čas žila v Bielom dome. Dokonca Billa učil triky. Nakoniec bol však Bill spolu s levom Joeom poslaný do Národnej zoologickej záhrady, kde dožil zvyšok svojich dní.

 

CIA má vlastné Starbucks! Nazýva sa „Obchod číslo 1“ a nachádza sa v Centre Georgea Busha vo Virgínii. Baristi musia prejsť prísnymi previerkami a do roboty si nesmú brať telefóny ani foťáky. Na poháre nepíšu mená zákazníkov, lebo CIA má obavy o bezpečnosť. Ak by bolo meno agenta napísané na jeho šálke, mohol by ho niekto vidieť, kto nie je oprávnený poznať jeho identitu a to by ich mohlo vystaviť nebezpečenstu. Taktiež nemajú žiadne zákaznické karty s odmenami, pretože CIA sa obáva zneužitia údajov.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti ku káve už aj vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2 , Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre