Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1743 – Eiffelova veža rastie a Abraham Lincoln ako barman

5897

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žene, ktorá pila prvé espresso vo vesmíre a ako si Egypťania vyrábali liek na bolesť zubov.

 

Jazyk žirafy môže byť dlhý 45-50 centimetrov. Zviera môže svojím silným jazykom uchopiť a manipulovať s predmetmi. Vedia šikovne odstraňovať listy aj z tých najtŕnitejších rastlín. Je zvyčajne čiernej, modrej alebo fialovej farby. Odborníci sa domnievajú, že tmavá farba jazyka slúži dobrému účelu. Keďže žirafy trávia každý deň až 12 hodín jedením, tmavý jazyk ich môže chrániť pred pôsobením slnečných lúčov a teda nedôjde k spáleniu.

 

Eiffelova veža dokáže rásť. V lete, keď teplota dosiahne 40 °C, sa veža zvýši až o 15 centimetrov. Veľké teplo spôsobuje, že kov v základni sa rozpína a zvyšuje výšku 330 metrovej vysokej veže. To tiež spôsobuje, že vrchol veže sa odkloní od slnka až o 7 centimetrov.

 

Zubná pasta z mŕtvych myší. Dá sa kúpiť v DMke? Nie, našťastie nedá. Starí Egypťania verili, že rozdrvené myši liečia bolesti zubov a uší. Recept znel: rozdrviť mŕtvu myš, zmiešať s ďalšími prísadami a použiť na postihnuté miesto. V závažných prípadoch si na liečbu silnej bolesti zubov aplikovali celú mŕtvu myš.

 

Predtým ako bola vynájdená tuba na farby, umelci skladovali farby v prasacích mechúroch. Keď bol umelec pripravený farbu použiť, prepichol do mechúra otvor a vytlačil požadované množstvo farby. Po skončení práce museli dieru zaplátať a celý tento proces bol dosť špinavý. Tuba na olejovú farbu bola vynájdená až v roku 1841.

 

Predtým, ako sa stal prezidentom, bol Abraham Lincoln právnikom. A predtým, ako sa stal právnikom, bol niečím úplne iným – barmanom. Lincoln bol spolumajiteľom obchodu Berry and Lincoln v meste New Salem v štáte Illinois. Keď sa Lincoln dostal do politiky, zakázal predávať alkohol v množstve menej ako 50 ml (takzvané „shoty“).

 

Samantha Cristoforettiová bola prvou astronautkou, ktorej počas pobytu na obežnej dráhe poslali teplý a útulný kúsok domova. Talianska vesmírna agentúra spolupracovala s talianskym výrobcom kávy Lavazza, aby do vesmíru dostali kávové kapsule. 14. apríla 2015 bol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vyslaný letový model ISSpresso a 3. mája 2015 Samantha, prvá talianska žena vo vesmíre, vypila prvé espresso v podmienkach mikrogravitácie.

 

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ron Wayne. Títo traja technologickí inovátori podpísali 1. apríla 1976 dokumenty o založení spoločnosti Apple Computer Company. Spoločnosť však bola plne zaregistrovaná až 3. januára 1977. O tridsať rokov neskôr bola spoločnosť premenovaná na Apple Inc. Či už to bol pôvodne iba prvo-aprílový žartík sa nedozvieme, čo ale vieme je, že momentálna hodnota Apple Inc. už taká smiešna nie je.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre