Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1744 – prvý kočík ťahaný kozou a prasatá si svoje jedlo čistia

4774

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o prvých vaflových topánkach a ako včely vyrábajú med s príchuťou M&M’s.

 

V roku 1971 Bill Bowerman sledoval svoju manželku Barbaru, ako pripravuje nedeľné raňajky – vafle, keď dostal nápad. Všimol si mriežkovaný vzor na vaflovači a napadlo ho, či by sa rovnaký vzor nedal zopakovať na podrážke topánky, aby bola pevnejšia. Po experimentovaní s mnohými látkami na to nakoniec prišiel. A tak sa zrodila vaflová podrážka. Prišil ju k páru bežeckých topánok a dal ju jednému zo svojich bežcov. Bola úspešná. Takto získala spoločnosť Nike svoju prvú obuv s prezývkou „Moon Shoe“ (mesačná obuv), ktorá bola vyrobená vo vaflovači.

 

„Jesť ako prasa“ sa zvyčajne myslí ako urážka. Ale napriek svojej špinavej povesti si niektoré prasiatka čistia jedlo pred tým, ako ho zjedia. Výskumníci z University College London a zoologickej záhrady v Bazileji vo Švajčiarsku prišli na tento objav po tom, ako zamestnanec zoo spozoroval niekoľko diviakov, ktoré priniesli špinavé kúsky jabĺk k potoku a pred ich zjedením ich namáčali vo vode.

 

Po tom, čo istá žena v Michigane dostala zmrzlinový kornútok s nedostatočným množstvom posýpky, rozhodla sa vziať veci do vlastných rúk – doslova – začala kričať na predavača v obchode a pokúsila sa udrieť kamarátku, ktorá sa ju snažila upokojiť. Predavač bol nútený zavolať políciu, avšak kým polícia dorazila, zákazníčka aj s kamarátkou odišli.

 

William Kent vyvinul v roku 1733 prvý kočík. Vojvoda z Devonshiru požiadal Kenta, aby zostrojil dopravný prostriedok na prepravu jeho detí. Kent mu vyhovel a skonštruoval kočík v tvare mušle na kolieskach, v ktorom mohli deti sedieť. Bol bohato zdobený a mala ho ťahať koza alebo poník.

 

Francúzski včelári boli ohromení, keď zistili, že ich včely produkujú med iných farieb, ako je prirodzený. Farba medu môže byť ovplyvnená tým, čo včely používajú na jeho výrobu, a farby sa môžu pohybovať od veľmi svetložltej až po tmavú jantárovú – tentoraz ale bol modrý. Boli svedkami toho, ako sa včely vracali do svojich úľov a prinášali neidentifikované farebné látky, z ktorých vytvárali med mimoriadne nezvyčajných farieb. Zmätení týmto správaním a výsledkom, skúmali príčinu a snažili sa zistiť, čím sa hmyz živil. Pátranie ich zaviedlo do bioplynovej stanice vzdialenej asi 4 km – spracovateľský odpad zo závodu Mars, ktorý vyrába M&M’s, slávne cukríky, ktoré majú jasne červenú, modrú, zelenú, žltú a hnedú škrupinu. Takýto med je, samozrejme, nepredajný – nielenže má neznámu zložku, ale je aj mimoriadne nezdravý. Aj keď môže chutiť ako normálny med, nie je to nič podobné.

 

Zrelé banány sa za normálnych podmienok javia žlté vďaka organickým pigmentom nazývaným karotenoidy. Keď banány dozrievajú, chlorofyl sa začína rozkladať. Tento pigment je prvkom, ktorý spôsobuje, že banány pod UV svetlom žiaria alebo fluoreskujú a javia sa modré.

 

Vedeli ste, že teplota tenisovej loptičky, ovplyvňuje jej výkon? Čím vyššia je teplota loptičky, tým väčšie množstvo energie obsahujú jej molekuly a tým vyššie sa loptička odrazí. Vzhľadom na vplyv teploty na výkon loptičky sa všetkých 54 250 tenisových loptičiek používaných počas Wimbledonu udržiava presne pri teplote 20 stupňov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre