Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1745 – avokádo je ovocie a krevety majú srdce v hlave

2622

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete ktorá hračka je považovaná za najstaršiu a ako dlho leňochody vydržia pod vodou. 

 

papez benedikt

Bývalý pápež Benedikt mal slabosť pre darcovstvo orgánov, ale podľa Vatikánu po jeho smrti nemožno darovať časti jeho tela na záchranu životov. Vatikánski predstavitelia tvrdia, že po smrti pápeža patrí jeho telo  Cirkvi a musí byť pochované v neporušenom stave. Navyše, ak by boli pápežove orgány darované, a on by bol nakoniec vyhlásený za svätého, tieto orgány by sa stali relikviami v iných telách.

 

stick

Najstaršou hračkou na svete je palica. Pomyslite na to, aká je palica všestranná. Môžete ju použiť na aportovanie so psom, švihať s ňou ako s pálkou alebo ju pomocou svojej fantázie premeniť na svetelný meč. Preto Národná sieň slávy hračiek v roku 2008 zaradila palicu do svojej zbierky úžasných hračiek ako pravdepodobne najstaršiu hračku vôbec.

 

avokoado

Existujú viac ako 500 odrôd avokáda. Otázka ale znie: je avokádo ovocie alebo zelenina? Avokádo je ovocie. Presnejšie povedané, avokádo je bobuľové ovocie, ktoré obsahuje jednu kôstku. Možno ste si zvykli, že avokádo je na stole v úlohe zeleniny, ale pri bližšom pohľade zistíte, že biologicky ide o ovocie.

 

shrimps

Zaujímavý fakt o krevetách: srdcia kreviet sa nachádzajú v ich hlavách! Keď príde na rozhodovanie medzi srdcom a rozumom, krevety toto rozhodnutie teda robiť nemusia. Čo je však dôvodom zvláštneho zloženia tela tohto kôrovca? Podľa Telangana Today majú krevety srdce, spolu s ďalšími životne dôležitými orgánmi, ako je žalúdok a brušný nervový povraz, vo vnútri hlavy z dôvodu bezpečnosti, ktorú im táto časť tela poskytuje oproti chvostovej časti.

 

sprcha

Dobrá sprcha dokáže uvoľniť nielen vaše telo, ale aj myseľ a uvoľniť prúdy vedomia a kreativity. Výskum ukázal, že tzv. sprchový efekt sa môže prejaviť aj mimo sprchy. Mnohé z našich najlepších myšlienok nevznikajú v práci alebo v škole, ale počas obyčajných dní, keď to najmenej čakáme.

 

lenjchody

Možno si nemyslíte, že leňochody sú zdatné vo vode, ale prekvapivo tento cicavec žijúci na stromoch dokáže zadržať dych dlhšie ako niektoré vodné cicavce. Podľa odborníkov dokážu leňochody zadržať dych až na 40 minút, pričom napríklad také delfíny sa musia kvôli dýchaniu vynoriť každých 10 minút.  Je to  pôsobivé, na cicavca, ktorý žije na stromoch, ale ak sa nad tým zamyslíte, schopnosť zadržať dych na takú dlhú dobu je dobrá zručnosť vo vode aj mimo nej. Leňochody sa často vyhýbajú predátorom tak, že sú úplne nehybné, aby ich predátori nevideli. Ak k tomu pridáme ich pôsobivú schopnosť zadržiavať dych, zistíme, že sú ešte lepšie vybavené na vyhýbanie sa predátorom – nielenže ich predátori nevidia, ale ani nepočujú, ako dýchajú!

 

apples

Nič tak nenavodí atmosféru jesene ako zahryznutie do chrumkavého, šťavnatého jablka. Hoci dnes sú v mnohých častiach sveta dostupné celoročne, kedysi boli jablká výlučne jesennou pochúťkou. Jablká v zásobníkoch obchodov s potravinami sa zvyčajne nepredávajú v čase zberu. Namiesto toho môžu byť uskladnené až rok. Úpravou prostredia, v ktorom sa jablká skladujú, možno niektoré odrody jabĺk skladovať až jeden rok. Nazýva sa to skladovanie v riadenej atmosfére. Keď sú jablká vystavené menšiemu množstvu kyslíka a väčšiemu množstvu oxidu uhličitého, ako je vo vzduchu, v istom zmysle „spia“ a nedokončia proces dozrievania. Tieto jablká sa teda nepokazia. Presná kombinácia plynov a teploty sa líši podľa druhu jabĺk.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.