Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1746 – umelecké súťaže na OH a špagety v McDonalde

2637

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete že kečup sa predával ako liek a že Mickey a Minnie sa ľúbili aj mimo televízie. 

 

 

spagety

Ak máte chuť na špagety, McDonald’s pravdepodobne nie je prvým miestom, kam by ste išli. Tento reťazec rýchleho občerstvenia je známy svojimi hamburgermi, hranolkami a nugetami, ale v 80. a 90. rokoch, keď popularita Domino’s a Pizza Hut rástla, sa McDonald’s pokúsil predávať talianske jedlo. Istý čas ste mohli v každom McDonald’s dostať špagety s mäsovými guľkami, fettuccine Alfredo, lasagne a pizzu. V súčasnosti existujú len dve miesta na svete, kde si ešte stále môžete objednať McSpaghetti, ale Taliansko nie je jedným z nich. Hoci spoločnosť McDonald’s v Taliansku v roku 2013 na obmedzený čas vydala Happy Meal s cestovinovým šalátom a calzone, slávne McSpaghetti si nikdy nezískali miesto v jej stálom menu. Na Filipínach a v jednom McDonald’s v Orlande na Floride si ich však môžete bez problémov objednať aj naďalej.

 

olympics

Umelecké súťaže sa konali na olympijských hrách v rokoch 1912 až 1948. Umelci mohli získať medaily za maľbu, hudbu, sochárstvo a dokonca aj za architektúru. Víťazi súťaží získavali zlaté, strieborné a bronzové medaily, podobne ako víťazi atletických súťaží. Podujatia boli inšpirované Pierrom de Coubertinom, ktorý chcel spojiť športové súťaže so súťažami v umení.

 

kukuricne supky

Hoci si ľudia utierajú svoje pozadia, odkedy sme na Zemi, možnosti neboli vždy také jednoduché (alebo pohodlné), ako vziať si papier z rolky, kým sedíte na svojom porcelánovom tróne. Spôsoby utierania boli diktované kultúrou, podnebím, miestom v spoločenskej hierarchii a úprimne povedané, tým, čo bolo v danom čase k dispozícii. Čo sme teda používali predtým, než sme mali ten luxus možností ako máme teraz?  Ukázalo sa, že takmer všetko. O tom, ako sa jaskynní ľudia čistia po použití toalety, sa toho veľa nevie. Je však logické, že prví ľudia používali všetko, čo bolo po ruke. Listy, palice, mach, piesok a voda boli bežnou voľbou v závislosti od prostredia, v ktorom sa prví ľudia nachádzali. Keď sa rozvinulo poľnohospodárstvo, mali sme k dispozícii seno a kukuričné šupky. Ľudia, ktorí žili na ostrovoch alebo na pobreží, používali mušle a škrabacie techniky. A ľudia žijúci v chladných oblastiach používali sneh.

 

cierna sapota

Trápite sa s dodržiavaním odporúčaného denného príjmu ovocia a zeleniny, pretože neznášate ich chuť? Čo keby sme vám povedali, že existuje ovocie, ktoré má chuť lahodného čokoládového pudingu? Čierna sapota je ovocie, ktoré sa často označuje ako „ovocie čokoládového pudingu“. Je to preto, že chuť, štruktúra a vzhľad ovocia pripomína hustú čokoládovú penu, alebo surové brownie cesto. Mnohí degustátori opisujú chuťový profil čierneho sapote ako „sladký a jemný s čokoládovým nádychom“, ale dodávajú, že pri slepom degustačnom teste by si toto ovocie nemýlili so skutočným čokoládovým pudingom. Na druhej strane, niektorí v ňom vôbec necítia náznak čokolády. Čierne sapoté je notoricky známe tým, že sa ťažko dováža, takže v obchodoch ho nezoženiete. Poľnohospodári ich môžu zbierať len vtedy, keď sa blížia k plnej zrelosti, a v tomto štádiu sa na plodoch vytvorí mimoriadne mäkká šupka, ktorá je veľmi náchylná na rozpučenie.

 

mickey minnie

Wayne Allwine, ktorý viac ako 30 rokov daboval Mickeyho Mouse, bol ženatý so ženou, ktorá dabovala Minnie, Russi Taylor.  Kto by to bol povedal, že?  Títo dvaja boli manželmi takmer dve desaťročia, až kým Wayne Allwine v roku 2009 nezomrel. Mal len 62 rokov.  Až po oznámení jeho úmrtia, si mnohí ľudia na verejnosti začali uvedomovať, že Mickey a Minnie tvorili pár mimo TV.

 

mesiac

Aj Mesiac má zemetrasenia. Nenazývajú sa zemetrasenia, ale mesačné zemetrasenia. Sú spôsobené gravitačným vplyvom Zeme. Na rozdiel od zemetrasení na Zemi, ktoré trvajú nanajvýš niekoľko minút, mesačné zemetrasenia môžu trvať až pol hodinu. Sú však oveľa slabšie ako zemetrasenia.

 

kecup

V 30. rokoch 19. storočia sa kečup predával ako liek, ktorý lieči ochorenia, ako je hnačka, tráviace ťažkosti a žltačka. Tento nápad pôvodne navrhol americký lekár Dr. John Cook Bennett v roku 1834, ktorý sa neskôr rozhodol predávať recept vo forme „paradajkových tabletiek“. Po začatí predaja napodobňovatelia zaplavili trh vlastnými tabletkami, čo viedlo k vojne o paradajkové tabletky. Tieto napodobeniny tvrdili, že ich pilulky dokážu vyriešiť všetky druhy ochorení, ale v skutočnosti väčšina z nich predávala len preháňadlá. O desaťročia neskôr, v roku 1876, vytvoril Henry Heinz, americký podnikateľ, dnešnú verziu paradajkového kečupu. Použil zrelé paradajky, destilovaný ocot, hnedý cukor, soľ a rôzne koreniny. Tento recept si neskôr získal popularitu ako nemedicínske korenie a je známy aj dnes.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.