Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1748 – čo spôsobuje druhú dúhu a o čom zvieratá snívajú

4510

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete skutočný názov vrchu Taumata a akého pohlavia sú ústrice.

 

sekundarna duha

Čo spôsobuje druhú, tzv. sekundárnu, dúhu? Sekundárne dúhy sú spôsobené dvojitým odrazom slnečného svetla vo vnútri dažďových kvapiek a objavujú sa 10° mimo prvej dúhy pod uhlom 50-53°. V dôsledku druhého odrazu sú farby druhej dúhy v porovnaní s prvou dúhou inverzné, pričom modrá je na vonkajšej strane a červená na vnútornej.

 

mesiac

Keby ste stáli na Mesiaci, videli by ste Zem vždy v rovnakej polohe, zatiaľ čo hviezdy a Slnko by sa na oblohe pohybovali. Jeden obeh okolo Zeme trvá Mesiacu 27,3 dňa. Presnejšie je to 27 dní, 7 hodín, 43 minút a 11,5 sekundy. Je to rovnaký čas, aký potrebuje na to, aby sa raz otočil okolo svojej osi.

 

zvieratka snivaju

Ak ste niekedy pozorovali spiaceho psa, všimli ste si že sa v spánku šklbe, stoná a „beží“, akoby sa mu snívalo, že beží po poli plnom kostí počas teplého letného dňa. Ale môžu zvieratá naozaj snívať tak ako ľudia? Výskumníci z Cambridgeskej univerzity dospeli k záveru, že zvieratá skutočne snívajú a že môžu mať veľmi komplexné sny, ktoré obsahujú spomienky alebo opakovanie udalostí, ktoré sa stali, keď boli v bdelom stave. Vedci skúmali potkany, ktoré boli trénované na beh na dráhe. Pomocou elektród mapovali a merali mozgovú aktivitu potkanov, ktoré boli pri vedomí a bežali. Potom urobili to isté, keď potkany spali. Po porovnaní údajov z obdobia, keď boli potkany bdelé, s údajmi z obdobia, keď spali, dospeli k záveru, že potkany si počas spánku prehrávali dlhé série udalostí z obdobia bdelosti. Inými slovami, zdalo sa im, že bežia na trati!

 

slony

Napriek tomu, čo ste možno videli v sobotňajších rozprávkach, slony nevedia skákať. A je na to jeden jednoduchý dôvod: Nemusia. Väčšina skákajúcich zvierat – klokany, opice, žaby – to robia hlavne preto, aby sa uchránili pred predátormi. Slony sa udržiavajú v bezpečí iným spôsobom, spoliehajú sa na svoju obrovskú veľkosť. A ako sa ukázalo, je ťažké dostať 4 tony  naraz zo zeme. V prípade slona je to vlastne nemožné. Na rozdiel od väčšiny cicavcov sú všetky kosti sloních nôh nasmerované nadol, čo znamená, že nemajú „pružinu“ potrebnú na odrazenie sa od zeme.

 

prve stopy na mesiaci

Keďže Mesiac nemá atmosféru, nie je tam vietor ani voda, ktoré by zničili alebo zmyli stopy Apollo astronautov na Mesiaci. To znamená, že ich stopy, odtlačky kozmických lodí a odhodené materiály zostanú na Mesiaci zachované veľmi dlho. Nezostanú tam však navždy. Mesiac je stále dynamické prostredie. V skutočnosti je neustále bombardovaný „mikrometeoritmi“, čo znamená, že na Mesiaci stále prebieha erózia, len veľmi pomaly.

 

long taumata

Kopec s názvom Taumata sa nachádza na Severnom ostrove Nového Zélandu. Nie je to však skutočný názov vrchu. Celý názov tohto miesta drží svetový rekord a vyslovuje sa takto: „Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu“.

 

oysters

Všetky ustrice začínajú život ako samce, ale väčšina z nich sa približne po roku natrvalo zmení na samice. Ich pohlavné orgány produkujú spermie aj vajíčka, čo im umožňuje zmeniť pohlavie. Preto je možné, aby ustrice oplodnili svoje vlastné vajíčka.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.