Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1749 – Mona Lisa bez obočia a bezhlavé kurča Mike

2788

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete v akom veku zomrela najstaršia mačka a aké veľké majú samci veľryby pohlavné orgány.

 

mona lisa

Mnohí ľudia sa čudujú, prečo Mona Lisa nemá obočie. Túto záhadu sa podarilo vyriešiť inžinierovi Pascalovi Cotteovi. Mona Lisa v čase, keď ju da Vinci namaľoval, obočie mala, ale časom a čistením sa zotrelo do takej miery, že ho už nie je vidieť. Pascal Cotte, inžinier, ktorý skúmal Monu Lisu pomocou veľmi podrobných skenov, vysvetlil: „Ak sa pozriete na oko Mony Lisy zblízka, jasne vidíte, že praskliny okolo oka mierne zmizli, a to sa dá vysvetliť tým, že jedného dňa reštaurátor čistil oko a pravdepodobne tým odstránil mihalnice a obočie,“ povedal.

 

peking

V Pekingu žije pod zemou v starých bombových krytoch od 100 000 do jedného milióna ľudí. Títo podzemní obyvatelia, nazývaní shuzu alebo „kmeň potkanov“, obývajú stiesnený, zatuchnutý svet bez okien, ktorý sa nachádza desiatky metrov pod rušnými ulicami hlavného mesta Číny.

 

alarm

Dávno pred budíkmi existovali ľudia, ktorí sa nazývali budíci a doslova klopali na okná ľudí, aby ich zobudili včas do práce. Až do 70. rokov 20. storočia používali na dosiahnutie okien svojich klientov dlhé palice, mäkké kladivá, hrkálky alebo dokonca strelné zbrane.

 

bezhlave kura

Bezhlavé kurča Mike (20. apríla 1945 – 17. marca 1947) bol samec kurčaťa Wyandotte (plemeno sliepok), ktorý žil 18 mesiacov po odrezaní hlavy a prežil, pretože väčšina jeho mozgového kmeňa zostala neporušená a nevykrvácal kvôli krvnej zrazenine. Po strate hlavy dosiahol Mike národnú slávu až do svojej smrti v marci 1947.

 

creme puff macka

Creme Puff (3. augusta 1967 – 6. augusta 2005) bola mačka domáca, ktorú vlastnil Jake Perry z Austinu v Texase, USA. Podľa Guinnessovej knihy rekordov z roku 2010 bola najstaršou mačkou, aká bola kedy zaznamenaná, keď zomrela vo veku 38 rokov a 3 dni.

 

velryba sever

Samice veľrýb severoatlantických môžu byť pomerne promiskuitné a pária sa postupne s viacerými samcami. Aby samci udržali krok, vyvinuli sa tak, že majú najväčšie semenníky v živočíšnej ríši – niektoré z nich vážia až jednu tonu! Čím väčšie semenníky majú, tým viac spermií môžu vyprodukovať, čo znamená, že majú väčšie šance na úspešnú reprodukciu. Majú tiež extrémne veľké pohlavné údy – až do dĺžky približne dvoch metrov!

 

plameniak

Názov plameniak pochádza z portugalského/španielskeho slova „flamengo“, čo v preklade znamená „plamenný“, čo súvisí s ich žiarivým perím, avšak v skutočnosti sa nerodia ružové. Namiesto toho majú mláďatá plameniakov po vyliahnutí matné sivé sfarbenie peria. Dôvodom, prečo sú plameniaky ružové, je ich strava pozostávajúca z rias, kreviet a kôrovcov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.