Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1750 – ako sa pária homáre a Valentín v Južnej Kórei

4579

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete na čo sa používala motorová píla a ako oslavujú Valentín v Južnej Kórei.

 

lobster

Vo svete homárov zvyčajne dominuje jeden veľký samec a samice stoja v rade na párenie. Aby ho samička dostala do nálady, čaká pred jeho brlohom a močí jeho smerom zo špecializovaných dierok na tvári. Jej moč obsahuje feromóny, ktoré samcovi dávajú najavo, že je pripravená na rozmnožovanie. Keď ju samec pustí do svojho brlohu, vyzlečie si svoj exoskelet, čím sa vlastne vyzlečie do naha, aby sa mohol páriť.

 

motorova pila

V roku 1780 vynašli dvaja škótski lekári prototyp motorovej píly. Nie na výrub stromov alebo odstraňovanie sutín. John Aitken a James Jeffray vynašli ručnú motorovú pílu na rezanie panvy rodičiek, ktoré mali problémy s vytlačením dieťaťa pri pôrode. Nazývalo sa to symfyziotómia a zväčša sa to robilo bez anestézie. Matky boli počas celého procesu úplne pri vedomí. Potom, čo sa na pôrodnej sále zistilo, ako dobre funguje – podľa lekárov -, sa stroj začal používať na pílenie dreva a iných materiálov a postupne sa zväčšoval, až sa z neho stala motorová píla, ktorú poznáme dnes.

 

dog paw

Tak ako ľudia, aj psy majú dominantnú labku. Ak chcete zistiť, ktorú labku váš pes preferuje, jednoducho ho chvíľu pozorujte. Počkajte, kým na vás pes zatlačí labku, poškriabe dvere, podá labku alebo sa bude snažiť získať hračku spod gauča, a mala by sa prejaviť jeho preferencia.

 

valentin

Tak ako na mnohých miestach na svete, aj v Kórei je Valentín dôležitým romantickým sviatkom. Avšak podobne ako Japonsko a Taiwan, aj Južná Kórea vniesla do tohto sviatku jedinečný nádych. Juhokórejčania ho oslavujú inak, pokiaľ ide o obdarovávanie. V tento deň dávajú čokoládu mužom len ženy.

 

kangaroo

Kostra väčšiny cicavcov dosiahne určitú veľkosť a potom prestane rásť. Mnohé zvieratá vrátane niektorých cicavcov však rastú počas celého života. Napríklad klokany rastú a rastú, až kým nezomrú. Väčšina rýb, obojživelníkov, jašteríc a hadov tiež rastie neurčito.

 

snails

Slimáky potrebujú na prežitie vlhkosť, takže ak im počasie nepraje, môžu si hodiť šlofík až na tri roky. Uvádza sa, že v závislosti od geografickej polohy môžu slimáky prejsť do hibernácie (ktorá nastáva v zime) alebo estivácie (známej aj ako „letný spánok“), čo im pomáha uniknúť teplému podnebiu.

 

wimbledon

Ak hráte vo Wimbledone, nesmiete nadávať. Z tohto dôvodu sa čiaroví rozhodcovia musia naučiť nadávky v každom jazyku. Za porušenie tohto pravidla môžu hráči dostať pokutu až do výšky 19 tisíc eur. Ak k porušeniu dôjde počas rozcvičky alebo v zápase, zvyčajne to spočiatku končí len napomenutím. Druhý priestupok však môže viesť k odpočtu jedného bodu. Tretí prípad môže viesť k strate zápasu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa  !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.