Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1751 – hady vedia predpovedať zemetrasenie a ukradnuté telo Charlieho Chaplina

1911

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete že pštrosy sa vedia vzrušiť na ľuďoch a ako hady vedia predpovedať zemetrasenie.

 

pstrosy

Pštrosy chované na farmách sú vzrušené z ľudí. Samice aj samce pštrosov boli viacej sexuchtivé, keď boli v prítomnosti človeka. 70 % pštrosov obletovalo ľudí, keď boli v ich blízkosti. Ukázalo sa, že výchova ľuďmi môže zmeniť to, čo pštrosa priťahuje. Takzvané „zaliečanie“ u pštrosov má dve formy. Samec predvádza malý dvorný tanec, máva krídlami, prikrčí sa a máva krkom dopredu a dozadu. Na tento signál, ak sa samičke páči, čo vidí, zamáva krídlami dozadu, pričom ohne krk dopredu a zobákom vydá zvuk podobný tlieskaniu. Ukázalo sa, že farmári vo Veľkej Británii si počas svojej prítomnosti všimli viac takýchto prejavov správania.

 

 

prezident

Prezident Thomas Jefferson nikdy nebol fanúšikom formálnych záležitostí a na stretnutiach so zahraničnými hodnostármi si údajne často obliekal pyžamo. Pri jednej takejto príležitosti, keď sa stretol s britským ministrom v USA Andrewom Merrym, mal na sebe pyžamo. Netreba dodávať, že Andrewa Merryho to nepobavilo a neskôr bol citovaný, ako povedal: „Vo svojom oficiálnom kostýme som sa ocitol v hodinu prijatia, ktorú sám určil, predstavený človeku ako prezidentovi Spojených štátov, nielen v nesviatočnom oblečení, ale skutočne bol v papučiach a pyžame. Svedčilo to o jeho úplnej nedbalosti a ľahostajnosti voči vzhľadu.“

 

chaplin

Len tri mesiace po jeho smrti bolo telo Charlieho Chaplina na Vianoce v roku 1977 ukradnuté dvoma mechanikmi. Mysleli si, že výmenou za jeho telo dostanú od jeho rodiny peniaze. Dvaja vykrádači hrobov však boli chytení a Chaplinovo telo bolo nájdené. Aby sa to už neopakovalo, Chaplina druhýkrát pochovali pod šesť metrov betónu.

 

hady

„Zo všetkých tvorov na Zemi sú hady najcitlivejšie na zemetrasenia,“ povedal pre denník The China Daily Jiang Weisong, riaditeľ úradu pre zemetrasenia. Hady dokážu vycítiť blížiace sa zemetrasenie zo vzdialenosti 120 km, a to až päť dní pred jeho výskytom. Reagujú na to tým, že sa správajú mimoriadne nevyspytateľne. Keď sa chystá zemetrasenie, hady sa pohnú zo svojich hniezd, dokonca aj v chladnej zime. Ak je zemetrasenie silné, hady pri pokuse o útek dokonca narážajú do stien. Úrad pre zemetrasenia v Nan-ningu, meste obzvlášť náchylnom na zemetrasenia, vyvinul systém, ktorý sleduje prirodzené správanie hadov pomocou hi-tech zariadení. Odborníci úradu pozorujú hady na miestnych hadích farmách pomocou videokamier napojených na širokopásmové internetové pripojenie, ktoré funguje 24 hodín denne.

 

morciatko

Na prvý pohľad to znie ako jeden z najhlúpejších zákonov vôbec: vo Švajčiarsku nesmiete vlastniť len jedno morča. Ale keď sa na to pozriete z pohľadu milovníkov zvierat, je to vlastne celkom zlaté. Dôvodom je, že ide o spoločenské druhy, ktoré k šťastiu potrebujú sociálnu interakciu, takže vlastnenie jedného morčaťa sa považuje za škodlivé pre jeho blaho a je zákonom zakázané.

 

lego

Každý rok sa vyrobí približne 340 miliónov minifigúrok LEGO. Na svete sú približne 4 miliardy minifigúrok LEGO – viac ako polovica svetovej populácie. Plastová kocka LEGO bola prvýkrát patentovaná v roku 1958 (a v roku 1961 v USA). V predvianočnom období sa každú sekundu predá 30 krabíc LEGO.

 

vlasy

Žena v Michigane sa nesmie ostrihať bez povolenia muža. Hoci sa tento sexistický zákon nevykonáva, v Michigane stále platí. Pôvod zákona spočíva v hroznej predstave, že žena je majetkom muža, a to sa rozšírilo aj na jej vlasy. Ak bola žena slobodná, potrebovala na ostrihanie vlasov povolenie od svojho otca. Ak nemala ani jedno, tak asi mala len veľmi, veľmi dlhé vlasy.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.