Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1753 – citrónová šťava ako protijed a kravy, ktoré počúvajú hudbu

2330

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o aplikácii, ktorá zabraňuje incestu a že fotenie selfie je nebezpečnejšie ako stretnúť pri plávaní v mori žraloka. 

 

Skupina študentov Islandskej univerzity v Reykjavíku vytvorila aplikáciu pre Android, ktorá zabraňuje Islanďanom náhodne randiť so svojimi bratrancami. Aplikácia čerpá informácie z databázy národnej evidencie obyvateľov Islandu a rodokmeňov siahajúcich až do stredoveku. Keď spárujete svoj telefón s druhým, kto má túto aplikáciu, zobrazí sa upozornenie, či majú majitelia oboch telefónov spoločného starého rodiča. Funkcia sa nazýva „Sifjaspellsspillir“, čo v priamom preklade znamená „Ničiteľ incestov“.

 

 

Severokórejská vláda schválila 28 oficiálnych účesov a všetci muži a ženy v krajine musia dodržiavať rovnaké účesy, pretože iné účesy sú zakázané. Toto obmedzenie zaviedol vodca krajiny Kim Jong-Un v roku 2013, keď doň nezaradil svoj vlastný účes, pretože chcel zachovať jeho jedinečnosť.

 

Pri fotení selfie fotky zomiera viac ľudí ako pri útokoch žralokov. Časopis Journal of Family Medicine and Primary Care v Indii zistil, že v rokoch 2011 až 2017 zomrelo na celom svete 259 ľudí pri 137 nehodách súvisiacich s fotením selfie fotky, zatiaľ čo žraloky zabili len 50 ľudí. A nový prieskum zistil, že 41 % z nás už riskovalo svoju bezpečnosť v honbe za takouto fotkou.

 

Doxofóbia znamená strach z vyjadrovania názorov, alodoxofóbia je strach z počúvania názorov iných ľudí. Slovo alodoxofóbia pochádza z gréckeho „allo“, čo znamená iný, „dox“, čo znamená názor, a „phobos“, čo pochádza z gréckeho boha strachu. Ľudia s fóbiou z názorov žijú v neustálom strachu a úzkosti z toho, že počujú názory ľudí na nich. Často si uvedomujú, že ich fóbia je neopodstatnená a iracionálna, ale nedokážu ju prekonať. V dôsledku toho na seba kladú mnohé obmedzenia. Alodoxofóbia patrí do kategórie zriedkavých a neobvyklých sociálnych fóbií. Táto fóbia môže človeka, ktorý ňou trpí, výrazne izolovať a môže mu najmä brániť v profesionálnom živote.

 

Správa v časopise Modern Farmer udáva, že pomalá hudba môže zmierniť stres u kráv a zvýšiť množstvo mlieka, ktoré vyprodukujú, o 3 %, s neoficiálnymi dôkazmi od niekoľkých mliekarenských spoločností. „Pokiaľ ide o hudbu, za 30 rokov práce s dojnicami som zistil, že hudba môže byť prospešná pre pohodu kráv, ale musí byť konzistentná a upokojujúca,“ povedal Juan Velez, výkonný viceprezident spoločnosti Aurora Organic Farms. Zistilo sa, že pomalé skladby majú pozitívny vplyv na laktáciu, zatiaľ čo rýchlejšia hudba, nemala žiadny vplyv.

 

Rimania používali citrónovú šťavu ako protijed proti viacerým jedom a v súčasnosti sa predpokladá, že je antikarcinogénna. Má veľmi vysoký obsah vitamínu C. Pomáha tiež v boji proti prechladnutiu, bolestiam hrdla a ochoreniam ďasien.

 

Ak vás zaujíma, či existujú vtáky, ktoré lietajú dozadu, odpoveď znie áno! Existuje však len jeden druh vtáka, ktorý dokáže lietať dozadu – a tým sú kolibríky! Iba kolibríky dokážu letieť dozadu po istý časový úsek. Kolibríky majú schopnosť lietať aj hore nohami.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre