Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1754 – tvorca M&M’s bol alergický na arašidy a mesto v Amerike, ktoré má iba jedného obyvateľa

1863

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o meste v Amerike, ktoré obýva iba jedna pani a že čierna mačka môže znamenať aj šťastie. 

 

 

monowi 1

Najmenšie registrované mesto v Amerike, Monowi v Nebraske, má len jedného obyvateľa. Jedinou obyvateľkou je žena, ktorá je starostkou, barmankou a knihovníčkou. Pani menom Elsie Eilerová je jedinou obyvateľkou Monowi, odkedy jej manžel Rudy v roku 2004 zomrel. V tomto mestečku zastáva viacero funkcií, keďže sama je starostkou, pokladníčkou, knihovníčkou a úradníčkou a pracuje 12 hodín denne, šesť dní v týždni. Býva v krčme, ktorú vlastní. Ak sa čudujete, ako je možné, že má len jedného občana, tak to ešte pred niekoľkými desaťročiami nebolo. Obyvatelia sa presťahovali inam, pretože prácu farmárov prebrala automatizácia. V záujme prežitia sa z Monowi odsťahovali.

 

mam

Forrest Mars, tvorca arašidových M&M’s, bol alergický na arašidy. Forrest Edward Mars starší bol americký miliardár, podnikateľ a hnacia sila cukrovinkárskeho impéria Mars. Je známy najmä tým, že uviedol na trh čokoládové tyčinky Milky Way a Mars, čokoládu M&M’s a zorganizoval uvedenie ryže Uncle Ben’s. Bol synom zakladateľa cukrárenskej spoločnosti Mars, Franka C. Marsa a jeho prvej manželky Ethel G. Marsovej.

 

blood

Krv, ktorá prúdi žilami, tepnami a kapilárami, je zmesou približne 55 % plazmy a 45 % krviniek. Približne 7 až 8 percent celkovej telesnej hmotnosti tvorí krv. Priemerne veľký muž má v tele približne 7 litrov krvi a priemerne veľká žena približne 5 litrov krvi.

 

cierna macka

Kto by nepočul známe: Pozor, aby ti čierna mačka neskrížila cestu! Prečo nie? Je to dobré, alebo je to poverčivý nezmysel? Záleží na tom, kde žijete. Nemecko sa na čierne mačky pozerá inak a podľa toho, z ktorej strany vám skrížia cestu, závisí aj vaše šťastie. Čierne mačky, prechádzajúce zľava doprava prinášajú šťastie, ale sprava doľava prinášajú smolu.

 

gold

Priemerné ľudské telo, s hmotnosťou približne 70 kilogramov, údajne obsahuje približne 2 miligramy zlata, ktoré vylučujeme cez pokožku a vlasy. Bábätká, mladšie ako tri mesiace, majú zvyčajne viac zlata vo vlasoch ako starší ľudia, a to vďaka tomu, že sa vzácny kov odovzdáva v materskom mlieku.

 

kral karol

Kráľ Karol III. sa stal majiteľom všetkých delfínov v britských vodách po tom, čo mu zbierku vodných cicavcov odkázala kráľovná vo svojej poslednej vôli. Predchádzajúca majiteľka delfínov kráľovná Alžbeta II. mala na starosti aj  všetky labute v krajine a zdá sa, že tieto povinnosti prevzal kráľ Karol III. Karol je teraz technickým vlastníkom všetkých delfínov v Spojenom kráľovstve a zákon 1324 mu môže dať aj veľryby v britských vodách.

 

elephant

Podobne ako ľudské novorodeniatka, aj slonie mláďatá sa rodia so silným sacím reflexom. Vďaka nemu inštinktívne vedia, čo majú robiť, keď sú v blízkosti matkinho prsníka. Preto sa sanie rovná pohodliu. Keď sa sloníča nekojí, môže si cucať chobot rovnako ako malé dieťa cumlík. Okrem pohodlia, ktoré sanie chobota poskytuje, pomáha sloniemu mláďaťu naučiť sa používať a ovládať tento dlhý prírastok. S viac ako 50 000 jednotlivými svalmi v chobote si viete predstaviť, aké zložité je prinútiť ho robiť to, čo od neho v danom okamihu chcete. Sanie chobota pomáha mladému sloníkovi naučiť sa ovládať a manipulovať so svalmi chobota, aby mohlo doladiť jeho používanie.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.