Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1755 – Aurora australis a žaby, ktoré nemočia

5837

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo Nicolas Cage odmietol rolu Shreka a prečo je väčšina žuvačiek ružová.

Na Apeninskom polostrove naozaj vedia, ako sa má správať k zvieratám. V meste Catania na Sicílii sa svetová predajňa nábytku rozhodla urobiť úžasný krok. Zamestnanci sa rozhodli, že okrem poskytovania zariadenia pre ľudské domácnosti, začnú poskytovať domovy túlavým psom. IKEA otvorila svoje brány a privítala všetky psy, ktoré by vo vonkajšom svete čakali dlhé, chladné noci. Psy dostávajú jesť každý deň od zamestnancov, ale i zákazníkov. Niektoré si dokonca našli novú rodinu, s ktorou odišli domov.

Účtovník, Walter E. Diemer, vynašiel Dubble Bubble v roku 1928. Pracoval ako účtovník v spoločnosti Fleet Corp, ale vo voľnom čase rád experimentoval s receptami na žuvačky. Náhodou narazil na jedinečný recept. Jediné potravinárske farbivo, ktoré mali v továrni, bolo ružové. To je dôvod, prečo je dnes väčšina žuvačiek ružová.

Aurora Australis je južná verzia polárnej žiary. Tasmánia, Nový Zéland a Antarktída sú niektoré z najlepších miest na pozorovanie polárnej žiary z pevniny. Tento jav je slabšou verziou známej polárnej žiary, ktorú možno pozorovať v arktických oblastiach severnej pologule. Tasmánia je pravdepodobne najlepším miestom na svete, kde možno pozorovať južnú verziu tejto svetelnej šou. Pozorovania sú prchavé a slabé. Ide o nebeskú udalosť, ktorá môže byť ťažko dosiahnuteľná – obrazy zelených lúčov a fialovej žiary nie sú pravidlom a niekedy sú sotva viditeľné voľným okom.

Ornitológovia často používajú Cheetos na štúdium správania vrán. Okrem toho, že ich možno ľahko spozorovať vďaka ich jasne oranžovej farbe, sú aj jednou z najobľúbenejších pochúťok vrán. Behaviorálna ekologička Rhea Esposito použila chrumky, aby zistila, ako dva druhy inteligentných vtákov – menšie straky a väčšie vrany – komunikujú a súťažia o potravu. Vtáky, podobne ako mnohí z nás, majú zjavne radi Cheetos. Oba druhy vtákov sú tiež prirodzene podozrievavé voči novým veciam. Tradičná potrava na návnadu, orechy a semená, boli pre ekologičku, ktorá ich pozorovala z auta vzdialeného asi 20 metrov, ťažko viditeľné. Cheetos fungovali dobre, kvôli svojej jasne oranžovej farbe.

Na Aljaške vydrží istý druh žaby osem mesiacov bez močenia. Tento druh sa nazýva skokan lesný. A vedci teraz zistili, ako to robia, alebo presnejšie, ako prežívajú bez toho, aby to robili. Recyklácia močoviny – hlavného odpadu v moči – na užitočný dusík udržiava malé žaby pri živote, keď hibernujú a mrznú, vnútri aj vonku. Nezahrieva ich to. Namiesto toho, močovina chráni bunky a tkanivá, aj keď sa srdce, mozog a krvný obeh živočícha zastavia.

Nicolas Cage prišiel o veľmi výnosnú animovanú filmovú sériu, keď odmietol možnosť nadabovať Shreka. Šéf štúdia DreamWorks Jeffrey Katzenberg začal vyvíjať Shreka v roku 1995 a pôvodne ponúkol úlohu hlavného hrdinu svojmu priateľovi Nicolasovi Cageovi. Strašidelný vzhľad obrovského zlobra viedol niektorých k špekuláciám, že Cage úlohu odmietol z márnivosti, ale Cage odvtedy odhalil skutočný dôvod odmietnutia toho, čo sa stalo jednou z najikonickejších animovaných postáv všetkých čias. Cage svoje rozhodnutie vysvetlil v rozhovore: „V správach sa písalo, že to bolo kvôli márnivosti. Myslím, že to je trochu silné slovo. Ale pravda je taká, že sa nebojím byť škaredý vo filme…. Keď ste nakreslený, istým spôsobom to vypovedá viac o tom, ako vás budú vidieť deti, než čokoľvek iné, a na tom mi tak záleží.“ Cage má syna, ktorý mal v čase, keď sa Shrek začal v novembri 1995 pripravovať, takmer päť rokov, čo nepochybne ovplyvnilo jeho rozhodnutie.

Niektoré pavúky stavajú nové siete každý deň. Iné pavúky opravujú svoje poškodené siete. Väčšina pavúkov nerada plytvá hodvábnym materiálom a niektoré dokonca zjedia svoje poškodené siete, aby mohli recyklovať proteíny do nových sietí.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre