Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1756 – najvyššia budova na svete a na čo sa používala slanina

6326

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde vznikol názov pre plyšového medveďa a aká veľká bola najväčšia pizza na svete.

Počas prvej svetovej vojny sa slanina používala na výrobu výbušnín (odpadový tuk sa pre vojnové účely spracovával na glycerín). Z vyškvarených tukov na varenie sa vyrábal glycerín a glycerín sa používal na vyhadzovanie vecí do vzduchu. Domácnosti boli vyzvané, aby šetrili prebytočné kuchynské tuky a darovali ich armáde na výrobu bômb. Mnohé ženy považovali za dôležitejšie nakŕmiť svoje rodiny a nedarovali ich.

Prečo sa nemecký čokoládový koláč nazýva „nemecký“? Nemecký čokoládový koláč v skutočnosti nie je pomenovaný podľa krajiny Nemecko, ale podľa Samuela Germana, amerického pekára. Koláč je dielom Samuela Germana, ktorý v polovici 19. storočia vyvinul druh tmavej čokolády na pečenie pre spoločnosť Baker’s Chocolate Company.

Havajská pizza pochádza z roku 1962, keď ju začal vyrábať grécky prisťahovalec Sam Panopoulos, ktorý spolu so svojimi bratmi vlastnil bistro Satellite v provincii Ontario. Spočiatku bola ich ponuka štandardnou základnou ponukou, ktorú možno očakávať v každom bistre, ale to sa zmenilo po ceste, ktorá im otvorila oči. Panopoulos odcestoval do Neapola v Taliansku, a keď sa vrátil, vedel, že musí do svojej ponuky pridať pizzu, aby svojim zákazníkom ponúkol niečo nové a chutné. Okrem pizze si Panopoulos obľúbil aj čínske jedlá, najmä tie sladké a kyslé. Rozhodol sa, že tento koncept uplatní aj na pizze, a tak prišiel s nápadom pridať na novú pizzu vo svojej reštaurácii sladký ananás a slanú šunku. Majiteľ reštaurácie si pomyslel, že keď to funguje pri čínskych jedlách, ktoré má rád, malo by to fungovať aj pri pizzi, a tak sa mu tento experiment vydaril. Hoci niektorým pizza nechutila, našlo sa viac než dosť takých, ktorým chutila, a tak sa stala úspešnou.

Froot Loops sú sladené raňajkové cereálie s ovocnou príchuťou, ktoré vyrába spoločnosť WK Kellogg Co, predtým Kellogg’s, a ktoré sa predávajú v mnohých krajinách. Cereálie s ovocnou príchuťou majú tvar prstenca a sú pestrofarebné. Spoločnosť Kellogg’s uviedla Froot Loops na trh v roku 1963. Pôvodne existovali len červené, oranžové a žlté, v 90. rokoch 20. storočia pribudli zelené, modré a fialové, pričom modrá bola uvedená ako posledná v roku 1996. Všetky majú rovnakú príchuť ovocnej zmesi. Odlišné výrobné metódy sa používajú vo Veľkej Británii, kde spoločnosť klamlivo predávala myšlienku, že každá jednotlivá farba slučky je iná príchuť.

Burj Chalífa meria 828 metrov a má viac ako 160 poschodí. Je to najvyššia budova na svete, najvyššie voľne stojaca stavba na svete a má najvyšší počet poschodí na svete.

Najväčšia pizza na svete podľa Guinnessovej knihy rekordov mala plochu vyše 1261m². Bola vyrobená 13. decembra 2012 v Ríme v Taliansku. Pizzu s názvom „Ottavia“ podľa rímskeho cisára vyrobili Dovilio Nardi, Andrea Mannocchi, Marco Nardi, Matteo Nardi a Matteo Giannotte zo spoločnosti NIPfood. Ďalšia zvláštna informácia? Bola úplne bezlepková!

Medvedík Teddy je pomenovaný na počesť prezidenta Theodora Roosevelta. Všetko sa to začalo, keď bol Theodore Roosevelt 14. novembra 1902 na love medveďov neďaleko mesta Onward v štáte Mississippi. Pozval ho guvernér štátu Mississippi, ale na rozdiel od ostatných lovcov v skupine Theodore nenašiel ani jedného medveďa. Rooseveltovi asistenti pod vedením Holta Colliera, rodeného otroka a bývalého jazdca Konfederácie, zahnali čierneho medveďa do rohu a priviazali ho k vŕbe. Zavolali Roosevelta a navrhli mu, aby ho zastrelil. Roosevelt to považoval za krajne nešportové a odmietol medveďa zastreliť. Správa o tejto udalosti sa rýchlo rozšírila prostredníctvom novinových článkov po celej krajine. Články opisovali príbeh prezidenta, ktorý odmietol zastreliť medveďa. Nebol to však len tak hocijaký prezident, bol to Theodore Roosevelt, lovec veľkých zvierat. Politický karikaturista Clifford Berryman si prečítal článok a rozhodol sa, že prezidentovo odmietnutie zastreliť medveďa s ľahkosťou satirizuje. Berrymanova karikatúra vyšla v denníku Washington Post 16. novembra 1902. Morris Michtom, majiteľ cukrárne v Brooklyne, videl karikatúru a dostal nápad. Spolu s manželkou Rose vyrábali aj plyšové zvieratá a Michtom sa rozhodol vytvoriť plyšového medveďa a venovať ho prezidentovi, ktorý odmietol zastreliť medveďa. Nazval ho Medveď Teddy.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre