Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1757 – 5-ročné tehotné dievčatko a veľmi kamarátsky krokodíl

9600

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, za čo sa dávajú v Singapure pokuty a koľko trvala najdlhšia pokrová hra. 

 

vlak

V tomto desaťročí sa v oblasti nehnuteľností stalo mantrou, že ľudia chcú bývať v blízkosti hromadnej dopravy. Teraz sa zdá, že ľudia chcú bývať v blízkosti dopravy. Tak je to aspoň v čínskom meste Čchung-čching, kde bol postavený bytový dom, cez ktorý premáva vlak. Nielenže cez 19-poschodovú obytnú budovu prechádza, ale má tam aj zastávku. Obyvatelia bytov tak môžu jednoducho vyjsť na šieste až ôsme poschodie a stopnúť si vlak. Čchung-čching, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej Číne, je rozľahlá metropola so 49 miliónmi obyvateľov, takže architekti a urbanisti boli naozaj kreatívni pri vytváraní dopravných a obytných projektov v takzvanom „horskom meste“ Číny.

 

kroko

Pocho bol kostarický krokodíl, ktorý si získal medzinárodnú pozornosť svojím viac ako 20-ročným vzťahom s Gilbertom „Chitom“ Sheddenom, miestnym rybárom, ktorý našiel Pocha umierajúceho na brehu rieky Reventazón a ošetril ho. Krokodíl sa odmietol vrátiť do voľnej prírody a rozhodol sa zostať s Chitom. Dvojica sa stala slávnou po tom, ako začala spoločne vystupovať v Zimbabwe. Dokumentárny film Dotyk draka z roku 2013 podrobne opisuje ich vzťah.

 

lina medina

V roku 1933 si Linina matka všimla jej rastúce brucho, keď sa sťažovala na bolesti. V tom čase malo dievča iba 5 rokov. Lekári sa spočiatku obávali, že veľká hrča je nádor, ale čoskoro zistili, že päťročné dieťa je v siedmom mesiaci tehotenstva. Ukázalo sa, že Lina má zrelé pohlavné orgány a trpí chorobou nazývanou predčasná puberta. Jej mama si údajne všimla, že jej dcéra začala mať menštruáciu vo veku troch rokov a jej prsia boli takmer úplne vyvinuté vo veku štyroch rokov. V inej lekárskej správe z Peru sa uvádza, že dieťa začalo menštruovať len vo veku ôsmich mesiacov, čo je v rozpore s tvrdeniami matky. Dňa 14. mája 1939 porodila chlapčeka cisárskym rezom, keďže jej mladá panva bola považovaná za príliš malú na prirodzený pôrod. Jej dieťa sa narodilo zdravé, vážilo 2,7 kg a dostalo meno Gerardo na počesť lekára, ktorý ho priviedol na svet.

 

poker

Najdlhšia pokrová hra v histórii sa hrala v suteréne divadla Bird Cage. Záujemcovia o hru museli vopred zaplatiť tisíc dolárov. Medzi významnými ľuďmi, ktorí hrali túto konkrétnu hru, boli George Hearst, Diamond Jim Brady, Adolphus Busch, Doc Holliday, Bat Masterson a Wyatt Earp. Poker sa hral nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Táto hra prebielaha v rokoch 1881 až 1889, celkovo osem rokov. Odhaduje sa, že počas ôsmich rokov trvania hry sa v nej vymenilo približne 10 miliónov dolárov a že divadlo si z týchto peňazí ponechalo desať percent.

 

jazero

Pri ponorení do hlbokej vody je výhľad na rieku jednou z posledných vecí, ktoré by potápač očakával 28 metrov pod hladinou. Presne to však čaká na tých, ktorí sa odvážia potápať v mexickom Cenote Angelita. Strašidelná víriaca hmla vyzerá ako tečúca rieka uprostred jaskyne, doplnená o stromy vystupujúce z hladiny. Víriaca hmla rieky je oblak plynného sírovodíka, ktorý vzniká zmiešaním sladkej a slanej vody. Tento jav môžu osobne vidieť len mimoriadne skúsení potápači, ktorí zvládnu skúmanie hĺbky 55 metrov. Pre tých, ktorí takí nie sú, fotograf Anatolij Beloshchin nakrútil svoj prieskum cenote – jaskyne, ktorá vznikla zrútením vápencového podložia, ktoré sa následne naplní vodou – aby ukázal dramatickosť okamihu, keď sa rieka objaví na obzore.

 

hugo boss

Hugo Boss AG, často označovaný ako BOSS, je nemecký luxusný módny dom a značka so sídlom v Metzingene. Založil ju v roku 1924 v Nemecku Hugo Boss a pôvodne vyrábala univerzálne oblečenie. S nástupom nacistickej strany v 30. rokoch 20. storočia začal Boss vyrábať a predávať nacistické uniformy. Boss nakoniec dodával vojnovej nemeckej vláde vojenské uniformy pre organizácie, čo viedlo k veľkému nárastu predaja. Po druhej svetovej vojne a smrti zakladateľa v roku 1948 sa spoločnosť Hugo Boss začala zameriavať z uniforiem na pánske obleky. Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1988 a v tom istom roku predstavila líniu vôní, v roku 1997 pridala línie pánskeho a dámskeho oblečenia, v roku 2000 kompletnú dámsku kolekciu a v rokoch 2006 – 2007 detské oblečenie a odvtedy sa vyvinula vo významný svetový módny dom. V roku 2018 vlastnila viac ako 1 113 maloobchodných predajní po celom svete.

 

teoilet

V priebehu rokov, bolo mesto Singapur mnohými označované za jedno z najčistejších na svete s cestami a toaletami „dostatočne čistými na to, aby sa z nich dalo jesť“, čo sa asi dalo očakávať od mesta, kde je nezákonné nesplachovať verejné toalety. Zďaleka najznámejšou politikou Kuan Yewovej (prvý premiér) vlády boli jeho neuveriteľne prísne pravidlá, týkajúce sa čistoty na verejnosti, z ktorých väčšina, ak nie všetky, sa trestá vysokými pokutami, ak vás prichytia pri ich porušení. Napríklad nesplachovanie verejných záchodov sa v Singapure považuje za trestný čin a ak vás prichytia pri jeho porušovaní, dostanete na mieste pokutu približne 140 eur, pri opakovanom porušení aj viac. Podobne aj za odhadzovanie odpadkov hrozí rovnako vysoká pokuta vo výške približne 280 eur a viac, v závislosti od veľkosti predmetu. Za menšie predmety, ako sú obaly od sladkostí, sa zvyčajne udeľuje menšia pokuta, zatiaľ čo za veci, ako sú plechovky od nápojov, vás môže čakať súd a v prípade prichytenia aj pokuta.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.