Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1758 – najväčší meteorit na svete a budík, ktorý sa vám schová

2486

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete ako sa v Kórei jedia chobotnice a čo všetko nájdete na trhu čarodejníc.

„Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.“ Tieto slová, ktoré by sa dotkli srdca každého čitateľa, sú prvým riadkom Anny Kareniny od ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Niektorí tvrdia, že táto veta si zaslúži byť jednou zo 100 úvodných viet v dejinách literatúry. Už v prvej vete veľký spisovateľ svojmu čitateľovi vyhlasuje, že nešťastie je normálnou súčasťou rodinného života rovnako ako šťastie, a dokonca je fascinujúcejšie. Čo je ešte zaujímavejšie, podľa literárnych historikov nielen Anna Kareninová, ale aj sám Tolstoj viedol v staršom období mimoriadne nešťastný súkromný život. Hoci dôvodom, prečo píšem o Tolstom, nie je jeho literárna genialita, ale zdieľanie môjho obdivu k tomu, ako sa odvážil naučiť jazdiť na bicykli. Tolstoj vo veku 67 rokov stráca svojho sedemročného syna Váničku. Moskovský spolok milovníkov velocipédov po jeho strate daruje Tolstému bicykel. Časopis Scientific American v roku 1896 uvádza túto správu: „.. „Gróf Lev Tolstoj. … teraz jazdí na kolese… Stal sa jeho oddaným fanúšikom, jazdí po ranných prácach na počudovanie roľníkov na svojom panstve.“

Odborníci sa zhodujú v tom, že meteorit Hoba je najväčší meteorit, aký sa doteraz na Zemi našiel. Meteorit spadol asi pred 80 000 rokmi asi 20 km západne od Grootfonteinu a stále sa nachádza na tom istom mieste, čo vzhľadom na hmotnosť 54 ton nie je prekvapujúce. V roku 1920 sa jeho objaviteľ zasekol pluhom o meteorit, ktorý bol v tom čase zasypaný pieskom. Následne ho vykopali a okolie upravili do malých terás v podobe amfiteátra, aby umožnili prehliadku. Vek balvanu s plochou 2,70 x 2,20 m a výškou 1 m sa odhaduje na 200 až 400 miliónov rokov. Pozostáva najmä zo železa (82 %) a niklu (16 %) a niektorých stopových prvkov. Jeho názov je odvodený od farmy Hoba v pohorí Otavi. V marci 1955 bol meteorit Hoba vyhlásený za národnú pamiatku.

V Kórei sa nazýva „sannakji“ živá chobotnica, ktorá bola nakrájaná na malé kúsky alebo pripravená vcelku a podávaná s končatinami, ktoré sa na tanieri stále krútia, sajú, chytajú. Znalci sannakji si vychutnávajú nielen chuť čerstvého mäsa, ale aj pocit stále aktívnych prísaviek na ramenách chobotnice, ktoré sa prilepia na ústa a snažia sa vyliezť späť hrdlom hore. Nováčikom sa odporúča pred prehltnutím prežúvať, aby sa vyhli nebezpečenstvu zadusenia.

Joanne Rowlingová sa narodila 31. júla 1965. Mladá Jo vyrastala obklopená knihami. „Žila som pre knihy,“ povedala. „Bola som knihomoľ s pehami a okuliarmi.“ Jo chcela byť spisovateľkou od útleho veku. Svoju prvú knihu napísala v šiestich rokoch – príbeh o králikovi s názvom „Králik“. V jedenástich rokoch napísala svoj prvý román – o siedmich prekliatych diamantoch a ľuďoch, ktorí ich vlastnili.

Clocky je značka budíka vybavená kolieskami, vďaka ktorým sa dokáže schovať a prinútiť majiteľa, aby sa zobudil a pokúsil sa ho nájsť. Budík Clocky, ktorý vynašla Gauri Nanda, vtedajšia študentka MIT Media Lab, na hodinách priemyselného dizajnu, získal v roku 2005 Nobelovu cenu za ekonómiu. Po získaní bakalárskeho titulu na Michiganskej univerzite a magisterského titulu na MIT založila Nanda spoločnosť Nanda Home, ktorá komercializovala Clocky a ďalšie domáce produkty.

Ukázalo sa, že v Európe boli zvieratá v stredoveku súdené za ľudské zločiny. Zvieratá boli obžalované na súde z rôznych skutkov, od vraždy až po obscénnosť. Ošípané, psy, kravy, potkany a dokonca aj muchy a húsenice boli slávnostne obžalované. Predvolávali sa svedkovia a dôkazy si vypočuli obe strany. Obvinenému zvieraťu poskytovali určitú formu právnej pomoci, advokáta, ktorý viedol obhajobu zvieraťa. Ako sa uvádza v knihe Edwarda Paysona Evansa „Trestné stíhanie a trest smrti zvierat“, v roku 1266 bolo prasa obvinené z toho, že skutočne zjedlo človeka. Po súdnom procese, ktorý sa konal, bolo prasa uznané za vinné a odsúdené – mníchmi zo Sainte Genevieve – na smrť verejným upálením.

Medzi mestami Sagarnaga a Santa Cruz v je nemožné prehliadnuť Trh čarodejníc v La Paz v Bolívii, ktorý sa nachádza priamo v živej turistickej oblasti. Na uliciach sa tu stretávajú desiatky predajcov, ktorí predávajú množstvo zvláštnych a fascinujúcich výrobkov a surovín používaných pri rituáloch na vyvolávanie duchov, ktorí obývajú svet Aymarcov. Na trhu sa predávajú napríklad sušené nenarodené plody lamy, ktoré vraj prinášajú prosperitu a šťastie, sušené žaby používané pri aymarských rituáloch, figúrky z mydlového kameňa, afrodiziakálne prípravky, sovie perá, sušené korytnačky a hady, bylinky a ľudové liečivá. Po trhu sa potulujú šamani v tmavých klobúkoch a šatách a ponúkajú veštecké služby. Sušené plody lám sú najvýraznejším produktom, ktorý je na trhu k dispozícii. Tieto zvieratá sú pomerne veľké a používajú sa v celej krajine, zakopávajú sa do základov nových budov ako obeta bohyni Pachamame. Verí sa, že zakopaný plod lamy chráni stavebných robotníkov, ale používajú ich len chudobní Bolívijčania. Bohatí Bolívijčania zvyčajne obetujú Pachamame živú lamu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2 , Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre