Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1759 – budova, ktorá hrá hudbu a čo dokáže rozčúliť býka

2278

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako dlho vydržia muži nakupovať a z čoho je postavený známy hotel vo Švédsku.

 

icehotel

Icehotel je hotel, ktorý sa každoročne prestavuje zo snehu a ľadu v dedine Jukkasjärvi na severe Švédska. Je to prvý ľadový hotel na svete. Po jeho prvom otvorení v roku 1990 sa hotel každoročne od decembra do apríla prestavuje. Hotel vrátane kresiel a postelí je postavený zo snehu a ľadových blokov získaných z neďalekej rieky Torne. Umelci sú pozývaní, aby vytvorili rôzne izby a dekorácie z ľadu.  Okrem spální sa tu nachádza aj bar s pohármi z ľadu a ľadová kaplnka, ktorá je obľúbená u sobášiacich sa párov. Stavba zostáva pod bodom mrazu, približne -5 °C.

 

shopping

Muži sa začnú nudiť už po 26 minútach nakupovania a najviac ich vyčerpáva, keď ešte dlho po skončení nakupovania prezeráte regály.  Výskumníci zistili, že muži sú vo všeobecnosti pripravení ísť domov do pol hodiny po tom, ako sledujú svoju druhú polovičku v preplnených nákupných centrách. A viac ako jeden zo štyroch priznáva, že je tak otrávený, že jednoducho ide domov sám. Medzi okolnosti, ktoré vedú k tomu, že sa muži začnú bezmyšlienkovite nudiť, patrí, že ich partnerke trvá celú večnosť, kým sa rozhodne alebo nájde to, čo chce, alebo sa neustále pýta na ich názor. Hlad alebo smäd, preplnené obchody a zmeškaný televízny program alebo športový zápas tiež spôsobujú, že muži sa pri nakupovaní dostávajú do bodu varu.

 

 

starfish

Vo všetkých svetových oceánoch, od tropických biotopov až po chladné morské dno, žije približne 2 000 druhov morských hviezdic. Najčastejšie sa vyskytujú päťramenné druhy, z čoho pochádza aj ich názov, ale existujú aj druhy s 10, 20 a dokonca 40 ramenami. Okrem charakteristického tvaru sú morské hviezdice známe svojou schopnosťou regenerovať končatiny a v niektorých prípadoch aj celé telo. Dosahujú to tým, že väčšinu alebo všetky svoje životne dôležité orgány majú umiestnené v ramenách. Niektoré z nich potrebujú na regeneráciu neporušené centrálne telo, ale niekoľko druhov dokáže vypestovať úplne novú morskú hviezdicu len z časti odrezanej končatiny.

 

germany

V Nemecku sa nachádza budova, ktorá hrá hudbu, keď prší. Je to možné pomocou odtokov a lievikov pripevnených na stene. Táto spievajúca stena núti turistov počas búrky vyjsť von, aby si vypočuli jej hudbu, ktorá sa skladá len vtedy, keď je obloha sivá. Na vonkajšej strane farebného domu v Nemecku je pripevnený zložitý systém odtokov a lievikov a keď prší, celá budova sa stáva nástrojom. Dom sa nachádza v Neustadt Kunsthofpassage, oblasti Drážďan, ktorá je súčasťou umeleckého projektu s názvom Nádvorie živlov. Spievajúci dom vytvorili sochárka Annette Paul a dizajnéri Christoph Rossner a André Tempel, ktorí v hudobnom dome žijú.

 

byk

Býčie zápasy sú jedným z najpopulárnejších a najkontroverznejších zvykov v Španielsku. Každý rok v lete sa sem hrnú tisíce ľudí, aby videli býčieho zápasníka (matadora), ako máva červeným plášťom (muletou) pred chrčiacim býkom. Býk vidí plamennú, arogantnú červenú farbu a zlostne naňho zaútočí. Avšak nie je to celkom tak. Býky sa červenou farbou nerozčuľujú. V skutočnosti existuje len veľmi málo dôkazov o tom, že by nejaká farba býky rozčuľovala a spôsobovala im škody. Býky, podobne ako iné kopytníky, majú dichromatické videnie. Toto dichromatické videnie však nehovorí veľa o tom, ako býky rozlišujú farby. Bolo vykonaných mnoho experimentov, ktoré sa zaoberali tým, ako býky vnímajú farby. Tieto experimenty zaznamenali, že býky dokážu rozlíšiť rôzne farby, ale žiadny z nich jednoznačne nespájal červenú farbu s agresivitou. Býky nerozčuľuje farba, ale skôr pohyb plášťa a toreadorov. Okrem toho býky používané pri býčích zápasoch pochádzajú z veľmi agresívneho plemena a sú vychovávané tak, že akýkoľvek prudký pohyb tieto býky rozzúri a prinúti ich zaútočiť. Tieto plemená bojových býkov sú vyšľachtené a vychované tak, aby boli agresívne, najmä v uzavretých priestoroch, odkiaľ nemôžu uniknúť.

 

koala

Čo je najhoršou nočnou morou forenzného vyšetrovateľa? Nápoveda: Je to oveľa roztomilejšie, ako si predstavujete. Zločin v klietke koaly v zoologickej záhrade by pravdepodobne zmiatol úsilie aj tých najlepších detektívov. Prečo? Pretože koaly, vačkovce vo veľkosti bábiky, ktoré lezú po stromoch s mláďatami na chrbte, majú odtlačky prstov takmer identické s ľudskými. Dokonca ani dôkladná analýza pod mikroskopom nedokáže ľahko rozlíšiť kľukaté, vírivé ryhy na prstoch koaly od našich.

shower

Vaše preferencie pri sprchovaní a kúpaní môžu o vás prezradiť viac než len vaše zvyky pri starostlivosti o telo. Vedci z Yale University naznačujú, že ľudia, ktorí sa často sprchujú alebo kúpu v teplej vode, sú osamelejší ako ľudia, ktorí sa kúpu menej a majú radi chladnejšiu vodu. Výskumníci predpokladajú, že fyzické teplo sprchy alebo kúpeľa poskytuje ľuďom náhradu za nedostatok sociálneho tepla alebo chladu v ich živote.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.