Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1767 – nešťastné číslo v Taliansku a najvyšší pes na svete

4263

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aký je národný nápoj Ukrajiny a koľko rokov mal najmladší vojak v 1. svetovej vojne.

velkos

Médiá prirovnávajú veľkosť mužského pohlavného orgánu k jeho sile a mužnosti. Názory na veľkosť  sa hodnotili v internetovom prieskume, ktorého sa zúčastnilo 52 031 heterosexuálnych mužov a žien. Väčšina mužov (66 %) hodnotila svoj pohlavný orgán ako priemerný, 22 % ako veľký a 12 % ako malý.

Zatiaľ čo 85 % žien bolo spokojných s veľkosťou pohlavného orgánu svojho partnera, iba 55 % mužov bolo spokojných, 44 % chcelo mať väčší a 1% chcelo mať menší. Spokojnosť sa v jednotlivých vekových skupinách od 18 do 65 rokov nelíšila.

 

vojak

Momčilo Gavrić (1. mája 1906 – 28. apríla 1993) bol najmladším známym vojakom v prvej svetovej vojne, ktorý bol prijatý do svojej jednotky vo veku sedem rokov a v ôsmich rokoch povýšený na hodnosť desiatnika.

Začiatkom augusta 1914 rakúsko-uhorskí vojaci zmrzačili a obesili celú jeho rodinu a podpálili aj jeho dom. Momčilo prežil, pretože v čase, keď sa to stalo, nebol doma – otec ho predtým poslal k strýkovi. Momčilo, ktorý zostal bez rodiny a bez domova, sa vydal hľadať 6. delostreleckú divíziu srbskej kráľovskej armády, ktorá sa v tom čase nachádzala neďaleko Gučeva.

Major Stevan Tucović prijal Gavrića do svojej jednotky po tom, čo sa dozvedel o tom, čo sa stalo. Ešte v ten istý večer sa pomstil tým, že svojej jednotke ukázal polohu rakúsko-uhorských vojakov a zúčastnil sa na bombardovaní.

Vo veku 8 rokov, po bitke pri Ceri, ho veliteľ jeho jednotky povýšil do hodnosti desiatnika a dal mu vojenskú uniformu.

 

horilka

Horilka v ukrajinčine alebo vodka v ruštine je typický bezfarebný likér, zvyčajne destilovaný z fermentovaného obilia. Okrem nepatrného množstva ochucovadiel sa horilka skladá z vody a alkoholu (etanolu).

Horilka má zvyčajne obsah alkoholu od 35 do 60 objemových percent. Klasická ukrajinská alebo ruská horilka/vodka má 40 percent. V súčasnosti môžete nájsť aj 38-percentnú horilku, ale zvyčajne sa nazýva „Light“.

Okrem obsahu alkoholu možno horilku/vodku rozdeliť do dvoch hlavných skupín: číra horilka a ochutená horilka. Medzi príchute často patrí červená paprika, zázvor, rôzne ovocné príchute, vanilka, čokoláda (nesladená) a škorica.

 

zeus

Najvyšším psom všetkých čias je Zeus (USA), nemecká doga, ktorý 4. októbra 2011 meral 1,118 m. Zeus vážil 70,30 kg a každé dva týždne zjedol približne 13,6 kg potravy.

Pri rozhodovaní o mene chcela majiteľka veľké meno pre veľkého psa, zatiaľ čo jej manžel ho chcel nazvať roztomilým menom. Keď sa Zeus postavil na zadné nohy, dosahoval úžasnú výšku 2,23 m.

Napriek svojej výške mal Zeus veľmi pokojnú povahu, dobre vychádzal s každým človekom alebo zvieraťom a bol veľmi jemný. Bol certifikovaným terapeutickým psom, ktorý navštevoval ľudí v blízkej nemocnici. Vďaka svojej impozantnej výške dokázal piť priamo z vodovodu.

Zeus bohužiaľ zomrel v septembri 2014 vo veku piatich rokov.

 

kofein

Kofeín je bežnou zložkou liekov na liečbu alebo zvládanie ospalosti, bolestí hlavy a migrény. Štúdie tiež zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, majú nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby a demencie a znižujú riziko samovrážd o 45 %.

Tieto výhody sú obmedzené na ľudí, ktorí pijú klasickú kávu, nie kávu bez kofeínu. Niektorí ľudia považujú kávu za zdravý nápoj, ale podobne ako väčšina potravín, aj nadmerné pitie môže spôsobiť vedľajšie účinky. Napríklad príliš veľa kofeínu môže spôsobiť bolesti hlavy.

Súvisí to predovšetkým s abstinenčnými príznakmi kofeínu. Krvné cievy v mozgu si zvyknú na účinky kofeínu, takže ak náhle prestanete kofeín konzumovať, môže to spôsobiť bolesť hlavy. Medzi ďalšie príznaky vysadenia kofeínu patrí úzkosť, podráždenosť, ospalosť.

Hoci je to veľmi zriedkavé, je možné sa kofeínom aj predávkovať. Medzi príznaky predávkovania patrí zmätenosť, halucinácie, vracanie. Predávkovanie môže mať za následok smrť v dôsledku kŕčov. K predávkovaniu dochádza konzumáciou veľkého množstva kofeínu, najčastejšie v energetických nápojoch alebo tabletkách na chudnutie.

Podľa Mayo Clinic sa za bezpečné považuje až 400 miligramov kofeínu. To sa rovná približne 4 šálkam kávy, hoci množstvo kofeínu v nápojoch sa značne líši.

 

17

Jedným z anagramov rímskej číslice XVII je VIXI, čo sa do latinčiny prekladá ako „žil som“, s podtextom „môj život sa skončil“ alebo „som mŕtvy“. Niektoré lietadlá spoločnosti Alitalia nemajú rad 17, niektoré talianske hotely nemajú izbu 17. Sedemnásta zákruta na bobovej dráhe Cesana na minuloročných zimných olympijských hrách v Turíne bola „Senza Nome“, teda „Bez mena“.

 

branar

V decembri 1937 bol futbalový zápas medzi futbalovými klubmi Chelsea a Charlton na štadióne Stamford Bridge v Londýne prerušený v 60. minúte kvôli hustej hmle. Legendárny brankár Charltonu Sam Bartram zostal v nevedomosti a 15 minút po zastavení hry naďalej chránil bránku, pretože nepočul píšťalku rozhodcu kvôli davu ľudí za svojou bránkou.

Stál tam s roztiahnutými rukami a úplne sústredene sa pozeral dopredu, aby ho neprekvapili strely súpera. Keď k nemu o pätnásť minút neskôr pristúpila polícia zo štadióna a oznámila mu, že zápas bol prerušený, Sam Bartram s veľkým smútkom povedal tieto slávne slová: „Aké smutné, že moji priatelia na mňa zabudli, keď som strážil ich bránkovisko.“ Bartram si myslel, že jeho tím útočí a nedovolí súperovi priblížiť sa k bránkovisku.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.