Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1768 – muž, ktorý prežil viac ako rok s umelým srdcom v batohu a zelená krv

1461

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo sa snubné prstene nosia na štvrtom prste ľavej ruky a o žene, ktorá je považovaná za nového Einsteina.

zelena krv

Chirurgovia operujúci 42-ročného Kanaďana zažili šok, keď zistili, že v jeho tepnách koluje tmavozelená krv. Ohromený lekársky tím okamžite poslal jeho krv na analýzu. Test ukázal, že sfarbenie krvi spôsobila sulfhemoglobinémia, ktorá vzniká, keď sa atóm síry dostane do bielkoviny hemoglobínu, ktorá prenáša kyslík, v krvi.

Lekári mali podozrenie, že tento stav spôsobili pacientove lieky proti migréne. „Je možné, že pravdepodobne nadmerné užívanie sumatriptanu, ktorý obsahuje sulfónamidovú skupinu, spôsobilo sulfhemoglobinémiu nášho pacienta,“ uviedli. „Pacient sa zotavil bez problémov a po prepustení prestal užívať sumatriptan. Pri prehliadke päť týždňov po poslednej dávke sa zistilo, že v krvi nemá žiadny sulfhemoglobín,“ dodali.

 

fyzika

Ženy ako Sabrina Gonzalez Pasterski, ktorej láska k vede a technike vzlietla – doslova – keď sa vo veku 9 rokov prvýkrát viezla v lietadle a snívala o vytvorení vesmírnej lode. Ako 10-ročná prestavala vo svojom dome v Chicagu letecký motor. V 12 rokoch postavila celé lietadlo. V 14 rokoch s ním uskutočnila skúšobný let.

Teraz je 26-ročná Sabrina jednou z popredných teoretických fyzikov na svete. Jej prácu citoval veľký teoretik Stephen Hawking. Má tituly z Harvardu a MIT a je hlavnou výskumníčkou v Princetonskom centre pre teoretickú vedu. Skúma také pokročilé témy, ako je kvantová gravitácia, čierne diery a časopriestor.

Nikdy nemala účet na sociálnych sieťach, ale odkazy na svoje prednášky a články zverejňuje na stránke PhysicsGirl.com. Ako „hrdá kubánska Američanka prvej generácie“ je poprednou obhajkyňou vedeckého vzdelávania STEM pre dievčatá.

 

cierny drak

Tichomorský čierny drak je hlbokomorský dravec, ktorý žije v hlbokých vodách východného Tichého oceánu v hĺbke približne 200 – 1000 metrov. Hoci väčšinu času trávi v týchto hlbokých vodách, je známe, že tichomorský čierny drak v noci migruje k hladine za svojou obľúbenou korisťou, ktorou sú malé kôrovce a iné ryby.

Keďže sú to nástražné dravce, ich telo je tmavočierne a dokonca aj žalúdok majú potiahnutý čiernym tkanivom, aby blokovali akékoľvek svetlo, ktoré by mohli produkovať bioluminiscenčné (svetlo produkujúce) živočíchy, ktorými sa živia.

Na tmavom tele majú tieto tvory niekoľko radov špecializovaných svetelných buniek nazývaných fotofory, ktoré pravdepodobne slúžia na prilákanie partnerov. Samostatný svetelný orgán majú na konci dlhého brvna, ktoré im visí z brady. Tento orgán sa používa ako návnada na prilákanie koristi k ich zubami naplneným ústam.

Dospelé jedince dosahujú dĺžku približne 60 cm a sú chudé a podobné úhorom, hoci tieto ryby nie sú blízko príbuzné pravým úhorom. Aj keď žije v hlbokých vodách, do preferovaných hĺbok pacifického čierneho draka dopadá cez deň trochu slnečného svetla, takže oči sú veľké a dobre vyvinuté.

Tichomorské čierne draky ľudia nejedia a neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že ľudia majú na ich populáciu nejaký negatívny vplyv. Pravdepodobne sú však prirodzene vzácne a akékoľvek zmeny hlbokomorského prostredia by mohli tento zaujímavý druh ohroziť.

 

prsten

Určite ste si všimli, že snubný prsteň nosia ľudia vždy na štvrtom prste ľavej ruky. Starobylá tradícia nasadzovania snubného prsteňa na konkrétny prst má svoje vysvetlenie. Predpokladá sa, že na štvrtom prste ľavej ruky je žila, ktorá sa spája priamo so srdcom a posilňuje vaše puto s partnerom. Pomáha im to vytvoriť puto blízke srdcu, ktoré dlho trvá a ich láska sa stáva silnejšou.

Niekedy sa ruka v jednotlivých kultúrach líši, ale prst zostáva rovnaký. Nosenie prsteňa na tomto konkrétnom prste symbolizuje, že ste oddaní a plánujete sa čoskoro vziať. Nemusí to byť nevyhnutne zásnubný prsteň, prstene si môžete vymeniť aj na svadbe, aby ste rituály a svadbu úplne spečatili.

Hoci z vedeckého hľadiska je to naša myseľ, ktorá nás emocionálne spája s ľuďmi, starovekí ľudia pripisovali veľký význam ľudským vzťahom srdcu. Verilo sa, že tento orgán je centrom našich emócií. My však vieme, že je určené len na to, aby zásobovalo naše telo krvou.

Vo väčšine náboženstiev a spoločenstiev sa tejto starobylej viere stále pripisuje dôležitosť, a preto vidíme páry, ktoré sa riadia rovnakým konceptom prstenníka. Sú pevne presvedčení, že štvrtý prst ľavej ruky je ideálnym prstom pre nevestu aj ženícha. prastará tradícia navliekania snubného prsteňa na konkrétny prst má svoje vysvetlenie.

 

srdce 1

Predstavte si, že nemáte pulz a vo vašom tele je cudzí prístroj, ktorý funguje ako jeden z vašich hlavných orgánov: srdce. Stan Larkin vie, aké to je. Viac ako rok musel 25-ročný Larkin nosiť sivý batoh, v ktorom mal 13-kilogramové umelé srdce známe ako Freedom Driver. To ho udržiavalo pri živote. Dve hadičky pod Larkinovým hrudným košom spájali umelé srdce so zdrojom energie v batohu.

Larkin začal mať problémy pred deviatimi rokmi, keď náhle skolaboval na basketbalovom ihrisku. Narodil sa s kardiomyopatiou, život ohrozujúcim genetickým ochorením, ktoré spôsobuje zväčšenie srdcového svalu. Ak sa choroba nelieči, srdce postupom času stráca schopnosť pumpovať krv do tela a udržiavať normálny srdcový tep. To môže viesť k zlyhaniu srdca alebo arytmii (nepravidelnému srdcovému rytmu).

Larkinovo skutočné srdce bolo z jeho tela odstránené v novembri 2014. Srdce mu bolo transplantované 9. mája vo Frankelovom kardiovaskulárnom centre Michiganskej univerzity, čím sa zapísal do histórie ako prvý pacient v Michigane, ktorý si pred operáciou vyskúšal nové lekárske zariadenie.

Touto chorobou trpel aj jeho mladší brat Dominique. Obaja bratia s umelým srdcom fungovali, ale Stan Larkin bol schopný fungovať oveľa dlhšie ako jeho brat, ktorý bol s prístrojom hospitalizovaný šesť týždňov, kým dostal ľudské srdce. Doktor Jonathan Haft, kardiochirurg z Michiganskej univerzity, operoval oboch bratov.

 

zralo

Žraloky majú aj ďalší zmyslový systém, ktorý cicavcom chýba, známy ako bočná línia. Tento systém, ktorý sa nachádza u väčšiny kostnatých rýb, pozostáva z kanála, ktorý prechádza telom žraloka a je spojený s pórmi v koži.

Vo výskume z roku 2018 uverejnenom v časopise Animal Cognition Vila Pouca uviedol, že žraloky z Port Jacksonu dokážu rozpoznať zvuk jazzovej piesne. Päť z ôsmich žralokov, ktoré výskumníci testovali, sa naučilo reagovať na hudbu tak, že plávali do rohu nádrže, aby dostali potravinovú odmenu, uviedol Vila Pouca.

Neúprosný, hnací rytmus rockovej hudby – najmä basové rytmy hard rocku a heavy metalu – môže prilákať aj divoké žraloky na otvorenom oceáne, ako v roku 2011 zistil Matt Waller, prevádzkovateľ výletov za žralokmi a majiteľ spoločnosti Adventure Bay Charters v Austrálii. Waller sa od kolegu, ktorý experimentoval s podvodnými reproduktormi, dozvedel, že žraloky sa v prítomnosti hudby – najmä rockovej – správajú inak, uviedol v e-maile pre Live Science. Waller sa rozhodol otestovať svoj vlastný podvodný zvukový systém a v priebehu prvých 10 minút sa v blízkosti lode objavil žralok.

„Keď zaznela skladba Back in Black od AC/DC, stále sa otieral tvárou o reproduktor – a my sme vedeli, že sme na niečo prišli,“ povedal Waller. Postupom času Waller vyskúšal mnoho druhov hudby s rôznym úspechom pri prilákaní žralokov. „To, čo fungovalo jeden týždeň, nie vždy fungovalo na druhý,“ povedal. A niektoré žraloky reagovali na určité skladby inak ako iné. Jeden žralok, samica, vyplával a vyskočil z vody vždy, keď posádka zahrala pieseň Talking Heads „Sax and Violins“, spomína Waller.

 

matka

Zaujímavá štúdia vedcov z Wisconsinskej univerzity v Madisone skúmala silu hlasu v čase stresu. Šesťdesiatjeden detí bolo v štúdii vystavených stresovej situácii: verejnému vystúpeniu, po ktorom nasledovalo riešenie matematických úloh pred publikom. Keď ste v strese, vaše telo produkuje hormón kortizol. Keď deti túto stresovú situáciu nepodstúpili, hladina kortizolu sa u nich dramaticky zvýšila.

Vedci sa potom pozreli na účinok tej istej stresovej udalosti, keď deti hneď po nej komunikovali so svojimi matkami. Rozprávali sa s nimi buď telefonicky, alebo sa s nimi stretli, aby sa utíšili. Po fyzickom kontakte alebo po tom, ako deti počuli hlas svojej matky, sa hladina stresových hormónov znížila a deti tiež uvádzali, že sa cítili menej vystresované.

Navyše nebol rozdiel medzi tými, ktorí počuli hlasy svojich matiek, a tými, ktorí mali osobný kontakt. Autori zistili, že v oboch skupinách detí sa hormón oxytocín uvoľňoval, keď deti počuli hlasy svojich matiek alebo boli v kontakte so svojimi mamami.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.