Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1769 – zeleninový orchester a kávový spánok

3486

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo sa zakladatelia Adidas a Puma rozdelili a prečo porezanie papierom tak veľmi bolí.

zeleninovy orchester

Skupinu, ktorá vznikla vo februári 1998 vo Viedni, tvorí desať hudobníkov, jeden kuchár a jeden zvukár. Všetci členovia súboru sú aktívni v rôznych umeleckých oblastiach (napríklad vyštudovaní hudobníci, zvukoví básnici, sochári, mediálni umelci, dizajnéri a architekti) a spolupracovali pri koncipovaní a realizácii svojich projektov.

Zámerom je vytvoriť zvukový zážitok, ktorý možno vnímať všetkými zmyslami. Nástroje sú pred vystúpeniami skonštruované z mrkvy, zeleru, papriky, tekvice, cukety a inej surovej zeleniny. Ich zvuk sa zosilňuje pomocou špeciálnych mikrofónov.

Po predstaveniach sa zo zvyškov zeleniny a odrezkov varí polievka pre divákov. Skupina absolvuje v priemere 20-30 vystúpení ročne a absolvovala turné po Európe, Spojených štátoch a Ázii, hrala na vernisážach galérií, výstavách, komunitných podujatiach a bola headlinerom vlastných koncertov.

Získali Guinnessov svetový rekord za „Najviac koncertov zeleninového orchestra“, a to za 77 vystúpení skupiny hudobníkov hrajúcich na nástrojoch zostrojených zo zeleniny, ktorí vystupovali na miestach po celom svete od apríla 1998 do septembra 2012.

 

erekcia

Nová štúdia odhalila, že muži, ktorí majú ráno erekciu, majú menšiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby alebo mŕtvicu. Vedci sa pýtali až 1 800 mužov v strednom a staršom veku v Belgicku, ako často u nich ráno nastáva táto situácia. Zistili, že tí, ktorí mali často rannú erekciu, mali približne o 22 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na tieto hlavné smrteľné choroby.

V štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Age and Ageing, sa vysvetľuje, že vedci si myslia, že nočné erekcie sú znakom dobrého krvného obehu.

Dr. Leen Antonio, vedúci výskumník a docent endokrinológie na Katholieke Universiteit Leuven, povedal: „Erektilná dysfunkcia a slabá ranná erekcia sú spojené so zvýšenou úmrtnosťou. Strata rannej erekcie je znakom toho, že vaše tepny nefungujú správne,“ povedal pre The Sun doktor Geoff Hackett, bývalý prezident Britskej spoločnosti pre sexuálnu medicínu.“To znamená, že vám do troch až piatich rokov hrozí značné riziko infarktu alebo mŕtvice. To platí aj pre slobodných mužov žijúcich v celibáte, nielen pre tých, ktorí majú partnerku.“

Nočná erekcia sa vyskytuje počas spánku s rýchlymi pohybmi očí (REM) – fázy, počas ktorej snívame. U niektorých mužov sa môže vyskytnúť nočná penilná tumescencia aj počas spánku mimo REM, najmä u starších mužov. Príčina tohto javu je nejasná.

Dôvod, prečo sa muži prebúdzajú s erekciou, môže súvisieť s tým, že sa často prebúdzame zo spánku REM. Keďže počas noci prebieha niekoľko spánkových cyklov, muži môžu mať až päť erekcií za noc a tie môžu trvať až 20 alebo 30 minút.

 

dassler

Rudolf „Rudi“ Dassler bol nemecký obuvník a podnikateľ, ktorý bol zakladateľom spoločnosti Puma vyrábajúcej športové oblečenie. Bol starším bratom zakladateľa spoločnosti Adidas Adolfa Dasslera. Bratia boli spoločníkmi v obuvníckej spoločnosti, ktorú založil Adolf, „Gebrüder Dassler Schuhfabrik“ (anglicky „Dassler Brothers Shoe Factory“). Rudolf sa k nim pripojil v roku 1924.

Avšak po tom, ako medzi nimi po druhej svetovej vojne vznikol spor, sa cesty bratov rozišli a v roku 1948 založili svoje spoločnosti. Nová spoločnosť sa spočiatku volala „Ruda“ (skratka pre Rudolfa Dasslera), čoskoro sa však zmenila na súčasný názov Puma.

S nástupom Adolfa Hitlera v 30. rokoch 20. storočia obaja bratia Dasslerovci vstúpili do nacistickej strany, pričom Rudolf bol považovaný za horlivejšieho nacistu. Počas vojny narastajúca roztržka medzi dvojicou dosiahla bod zlomu po spojeneckom bombovom útoku v roku 1943, keď Adi s manželkou vliezli do protibombardovacieho krytu, v ktorom už bol Rudolf s rodinou.

Adi povedal: „Tí špinaví bastardi sú zase späť,“ zrejme narážal na spojenecké vojnové lietadlá, ale Rudolf bol presvedčený, že jeho brat myslel jeho a jeho rodinu. Po jeho zajatí americkými jednotkami bol Rudolf podozrivý z členstva v SS, pričom Rudolf predpokladal, že túto informáciu mu údajne poskytol Adi. Pod jeho vedením zostala Puma malou provinčnou spoločnosťou. Až pod vedením jeho syna Armina Dasslera sa z nej stala celosvetovo známa spoločnosť, ktorou je dodnes.

 

kava4

Môže sa zdať, že kombinácia kofeínu so spánkom je neintuitívna. V niekoľkých štúdiách sa však ukázalo, že kofeín a následný krátky spánok zlepšujú bdelosť a mentálnu ostrosť. Aby kávový spánok fungoval, je dôležité načasovanie aj poradie.

Kávové zdriemnutie je najprínosnejšie, ak sa uskutoční po obede, niekedy v polovici popoludnia. Kľúčové je najprv vypiť kávu a potom si zdriemnuť na maximálne 20 minút. Niektoré výskumy ukázali, že kávové zdriemnutie môže lepšie pomôcť ľuďom zostať bdelým ako samotné pitie kávy alebo zdriemnutie. Kávové zdriemnutie kombinuje prebúdzacie účinky kofeínu s regeneračnými aspektmi zdriemnutia.

 

cukrova vata

Cukrovú vatu vynašiel zubár William Morrison s pomocou cukrára Johna C. Whartona. V roku 1897 navrhli a patentovali tzv. elektrický stroj na cukrovinky: kovovú misku s centrálnou rotujúcou hlavou naplnenou kryštálmi cukru a perforovanou malými otvormi. Ich výtvor fungoval podobne ako dnešné moderné stroje na výrobu cukrovej vaty.

 

papercut

Všetci vieme, aké to je vziať do ruky papier a porezať sa. Poranenie je zvyčajne malé a plytké, ale môže naozaj bolieť. Hoci to môže byť nepríjemné, bolesť je úplne normálna. Je to preto, že rezné rany od papiera sa často vyskytujú na rukách a prstoch, ktoré sú mimoriadne citlivé.

Vaše telo má stovky nervov. Tieto nervy sú rozmiestnené po celom tele od hlavy až po päty. Na rukách a prstoch sú však nervové zakončenia husto pohromade. Sú teda citlivejšie ako iné oblasti, napríklad chrbát alebo ruka.

Podľa štúdie z roku 2014 majú končeky prstov v skutočnosti najvyššiu priestorovú hmatovú ostrosť z celého tela. Hmatová priestorová ostrosť znamená schopnosť vnímať hmat vrátane bolesti. To vysvetľuje, prečo tak veľmi bolí porezanie papierom.

 

dogs

Bolo známe, že hladkanie mačiek alebo psov môže zlepšiť vašu náladu, ale teraz existuje skutočný výskum, ktorý dokazuje fyziologické účinky takéhoto konania. Tím z Washingtonskej štátnej univerzity zistil, že už po 10 minútach interakcie došlo k obrovskému zníženiu hladiny stresového hormónu kortizolu.

Patricia Pendryová, docentka na katedre ľudského rozvoja WSU, uviedla: „Študenti v našej štúdii, ktorí komunikovali s mačkami a psami, mali výrazné zníženie kortizolu, hlavného stresového hormónu. Už 10 minút môže mať významný vplyv. Na štúdii sa zúčastnilo 249 vysokoškolských študentov, ktorí boli náhodne rozdelení do štyroch skupín.“

Docentka sa ďalej vyjadrila: „Vysoká škola je stresujúca. Študenti majú hodiny, seminárne práce a skúšky, ale často majú aj prácu, účty, ktoré musia platiť, a mnoho ďalších tlakov bežných v modernom živote. Už sme vedeli, že študenti radi komunikujú so zvieratami a že im to pomáha prežívať pozitívnejšie emócie. Chceli sme zistiť, či tento kontakt pomôže študentom znížiť ich stres menej subjektívnym spôsobom, čo sa aj stalo. Je to vzrušujúce, pretože zníženie hladiny stresových hormónov môže mať časom významný prínos pre fyzické a duševné zdravie.“

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.