Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1770 – prvá pilotka bez rúk a čokoláda ako jed

1530

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o grófke, ktorá obetovala panny, aby bola navždy mladá a ako Nadal a Federer hrali tenis na vode.

korea

Severokórejský vodca Kim Čong-un zakázal skinny džínsy, mullety a niektoré piercingy na tele ako symboly kapitalistického životného štýlu. Stalo sa tak po tom, čo štátne noviny varovali, že je potrebné urobiť viac, aby sa zastavilo ovládnutie krajiny „kapitalistickou kultúrou“.

Rodong Sinmum, oficiálne noviny severokórejskej vlády, uverejnili článok, v ktorom vyjadrili obavy z toho, že mladí Severokórejčania čoraz viac prijímajú západné módne trendy. „Musíme sa mať na pozore aj pred najmenším náznakom kapitalistického životného štýlu a bojovať, aby sme sa ich zbavili,“ uvádza sa v článku.

Nové módne pravidlá sú súčasťou zásahu režimu proti „protisocialistickému správaniu“. Komunistický režim údajne zakázal všetky „nesocialistické“ účesy okrem 15 a namiesto toho vydal nariadenie o „správnych“ účesoch.

Členovia štátnej mládežníckej organizácie často pôsobia ako národná „módna polícia“ a medzi ich povinnosti patrí aj to, aby zabránili ľuďom nosiť oblečenie, ktoré vyzerá príliš „cudzo“. Zakázané sú aj úzke džínsy, piercing v nose a perách, ako aj značkové tričká.

tenis

V roku 2011 si v rámci propagácie turnaja Doha Qatar Exxon Mobile Open odohrali prvý a druhý hráč sveta Rafael Nadal a Roger Federer niekoľko loptičiek na plávajúcom kurte v zálive v Dauhe. Hráči určite vyzerali úžasne, keď sa zdanlivo sami vznášali na svojom katamaráne s kurtom.

Nanešťastie, kurt bol taký nízky, že bolo potrebné hrať volejbal a každú loptičku, ktorá dopadla na zem, okamžite zastavila voda. Nadal, ktorý cez víkend porazil Federera, povedal: „Bol to fantastický zážitok. Za posledné tri roky sme absolvovali niekoľko rôznych akcií a táto bola veľmi pekným zážitkom.“

Rovnako nadšený bol aj Federer, ktorý toto podujatie opísal takto: „Dobrá zábava. Bolo to také iné. Vždy sa tešíte a ste nervózny, ako to dopadne. Vždy je príjemné propagovať podujatie a celé turné s Rafom. Samozrejme, veľmi sa teším, že budem hrať ďalšiu sezónu na turné. Opäť hrám svoj najlepší tenis. Veľmi si to užívam a pre tento rok mám vysoké ciele.“

 

bathory

Začiatkom 17. storočia sa v okolí obce Trenčín na dnešnom Slovensku začali šíriť povesti. Sedliacke dievčatá, ktoré hľadali prácu slúžok na Čachtickom zámku, mizli a nikto nevedel prečo. Zakrátko však mnohí miestni obyvatelia začali ukazovať prstom na grófku Alžbetu Báthoryovú.

Bathoryová, potomok mocného uhorského rodu a plod príbuzenského kríženia medzi barónom Georgom Bathorym a barónkou Annou Bathory, nazývala hrad Čachtice domovom. Dostala ho ako svadobný dar od svojho manžela, slávneho uhorského vojnového hrdinu Františka Nádašdyho.

V roku 1578 sa Nádašdy stal hlavným veliteľom uhorskej armády a vydal sa na vojenskú výpravu proti Osmanskej ríši, pričom svojej manželke prenechal správu svojich rozsiahlych majetkov a riadenie miestneho obyvateľstva. Spočiatku sa zdalo, že pod Báthoryovej vedením je všetko v poriadku.

Postupom času sa však začali šíriť chýry, že Bathory mučila svojich služobníkov. A keď v roku 1604 zomrel Báthoryovej manžel, tieto názory sa stali oveľa rozšírenejšími – a dramatickejšími. Čoskoro bola obvinená nielen z mučenia, ale aj zo zabitia stoviek dievčat a žien, ktoré vstúpili do jej hradu.

Alžbeta Báthoryová sa dnes neslávne pripomína ako „krvavá grófka“, ktorá v Uhorskom kráľovstve zabila až 650 dievčat a žien. Ak sú všetky príbehy o nej pravdivé, potom je pravdepodobne najplodnejšou – a najkrutejšou – sériovou vrahyňou všetkých čias.

Nie všetci sú však presvedčení o jej vine. Najznámejšie obvinenie – to, ktoré inšpirovalo jej prezývku Krvavá grófka – tvrdilo, že Alžbeta Báthoryová sa kúpala v krvi svojich mladých obetí v snahe udržať si mladistvý vzhľad. Ale hoci je tento príbeh zďaleka najpamätnejší, je zároveň veľmi nepravdepodobné, že by bol pravdivý, toto tvrdenie sa dokonca objavilo v tlači až po jej smrti pred viac ako sto rokmi.

 

spanok

Ak sa vám večne sníva o tom, ako vám pred šéfom padajú nohavice alebo ako ste uviazli uprostred oceánu, možno za to nemôže sendvič so syrom, ktorý ste si dali pred spaním, ale skôr poloha, v ktorej spíte.

Podľa vedeckého výskumu, ktorý uskutočnil Van Winkle, sú ľudia, ktorí spia na ľavom boku, oveľa viac ohrození nočnými morami, zatiaľ čo tí, ktorí spia na pravom, majú kvalitnejší spánok, pretože sa „cítia bezpečnejšie“. Zo správy vyplýva, že 40 % ľudí, ktorí spali na ľavom boku, priznalo, že majú rušivé sny a nočné mory, v porovnaní so 14,6 % ľudí, ktorí spia na pravej strane tela.

 

jessica

Jessica Coxová trpela zriedkavou vrodenou chybou a narodila sa bez rúk. Žiadne z prenatálnych testov, ktoré jej matka absolvovala, nepreukázali, že by s ňou bolo niečo v neporiadku. A predsa sa narodila s touto vzácnou vrodenou chorobou, ale aj s veľkým duchom.

Absolventka psychológie dokáže písať, písať na počítači, šoférovať auto, česať si vlasy a telefonovať jednoducho pomocou nôh. Jessica je tiež bývalá tanečnica a má dvojitý čierny pás v Tai Kwon-Do. Má vodičský preukaz bez obmedzení, lieta lietadlom a dokáže napísať 25 slov za minútu.

Lietadlo, na ktorom lieta, sa volá Ercoupe a je to jedno z mála lietadiel, ktoré bolo vyrobené a certifikované bez pedálov. Bez pedálov riadenia môže Jessica používať nohy ako ruky. Získanie licencie na ľahké lietadlo jej trvalo tri roky namiesto obvyklých šiestich mesiacov, mala troch inštruktorov lietania a nacvičila 89 hodín lietania, čím sa stala prvou pilotkou bez rúk.

 

tabletka

Tabletka Father Christmas dodá vašim plynom vôňu čokolády. Tabletky vynašiel Christian Poincheval, 65-ročný dvojník Santa Clausa z dediny Gesvres. Tabletky sa predávajú online za 12,50 dolára za nádobku so 60 tabletkami a ponúkajú ďalšie výhody, ktoré znižujú nadúvanie a plynatosť.

Podľa Poinchevala nápad na tieto tabletky vznikol v trápnej situácii po nočnej zábave s priateľmi. Vtedy si vychutnávali jedlo a, bohužiaľ, nedokázali kontrolovať svoje plyny. Ľudia pri druhom stole z toho určite neboli nadšení. „Naše plyny boli také smradľavé, že sme sa takmer dusili. Bolo treba niečo urobiť,“ povedal.

Potom začal skúmať a zameral sa na prírodné zložky, ktoré by udržali plynatosť na uzde. Poukázal na to, že konzumácia zeleniny vedie k zeleninovo páchnucim plynom, ktoré sú podobné tomu, ako by páchol kravín. Keď sa do stravy zavedie mäso, plyny vždy naberú smrteľný smer. Poincheval sa poradil s vedcom.

Po mesiacoch experimentovania napokon vyladil recept na tabletky a v roku 2006 ich začal predávať. V prípade čokoládových plynových tabletiek sú zložkami čučoriedky, rastlinná živica, morské riasy, rastlinné uhlie a kakaová kôra. Okrem čokoládovej vône je k dispozícii aj variant s vôňou ruží.

 

cokolada

Čokoláda môže vášmu psovi spôsobiť vážne ochorenie a niekedy aj usmrtiť. Kakao a kakaové bôby obsahujú kofeín a chemickú zlúčeninu nazývanú teobromín, ktorá je pre psov skutočnou hrozbou. Podľa Merckovej veterinárnej príručky je 28 gramov mliečnej čokolády na pol kilogramu telesnej hmotnosti psa potenciálne smrteľná.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.