Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1771 – aká je najobľúbenejšia farba áut a aké sú západy slnka na Marse

1734

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že citróny aj napriek svojej kyslosti, obsahujú viac cukru ako jahody a aká je najštipľavejšia paprička na svete.

citron 1

Môžeme povedať, že jahody a citróny sú najzdravšie potraviny na svete. Obe tieto druhy ovocia obsahujú málo cukru, čo je užitočné, pretože naše telo potrebuje určité množstvo cukru. Citrón obsahuje 70 % cukru a jahody len 40 % cukru.

Dôvodom, prečo citrón chutí kyslo, aj keď má viac cukru ako jahoda, je, že citrón obsahuje veľké množstvo kyseliny citrónovej, zvyčajne 3 % až 6 %, ktorá dominuje nad sladkou chuťou citróna a spôsobuje jeho kyslú chuť. Jahoda má menej cukru ako citrón, ale neobsahuje žiadnu kyselinu, a preto chutí sladko.

 

jlo

Väčšina detí 90. rokov spoznala Jennifer Lopez najprv ako popovú speváčku. Keď neskôr prešla k hlavným úlohám vo filmoch, vyzeralo to ako klasický prechod speváčky na plátno. Jennifer sa však v 90. rokoch preslávila najskôr ako herečka a až potom začala svoju popovú kariéru.

Jennifer Lopez sa presadila ako skúsená herečka a speváčka, ale neuspokojila sa ani s jedným, ani s druhým. Podľa MTV sa J.Lo stala prvou ženou, ktorá sa v roku 2001 dostala na prvé miesto v rebríčku filmov a albumov v tom istom týždni.

 

mars

Svetlo zo Slnka sa rozptyľuje podľa toho, čo je v atmosfére. Slnečné svetlo sa skladá zo svetla mnohých rôznych vlnových dĺžok a molekuly a prachové častice interagujú len s určitými vlnami. Rozptyl svetla týmito časticami je kľúčom k farbe, ktorú vidíme.

Atmosféra na Marse je veľmi riedka – jej tlak sa rovná približne 1 percentu zemského. Je tvorená oxidom uhličitým a obsahuje veľa prachu. Tento jemný prach má tendenciu rozptyľovať červené svetlo, takže obloha sa javí červená, čo prepúšťa modré svetlo.

 

 

antarktida

Výlet do Antarktídy je cestou na jedno z najfascinujúcejších a najkrajších miest na našej planéte. Skutočne zmení váš pohľad na svet vďaka jedinečnej divokej prírode a ohromujúcej ľadovej divočine, ktorú zažijete. Je to fascinujúci kontinent, ktorý je 1,3-krát väčší ako Európa a takmer 1,5-krát väčší ako Spojené štáty americké. Je tiež takmer dvakrát väčší ako Austrália.

 

biele auta

Pred dlhým časom sa farby áut výrazne obmedzili na základné farby, ako je biela, čierna, modrá, strieborná, červená a zelená. O iných, menej známych farbách nebolo počuť a už len zmienka o fialovom vozidle stačila na to, aby sa vtedy zdvihlo pár obočí.

Dnes už môžete nájsť fialový McLaren a ani vám to nepríde čudné. Napriek tomu sa zdá, že s uvedením novších a neobvyklejších farieb na trh sa väčšina vodičov na celom svete stále drží konzervatívnejších, základných farieb.

Podľa správy Automotive Color Trends 2016, ktorú zverejnil globálny dodávateľ farieb PPG, je biela farba stále najobľúbenejšou farbou na svete, pričom približne 38 % vodičov uprednostňuje tento odtieň pre svoje vozidlá. Nasledujú čierna (16 %), strieborná (12 %) alebo sivá (10 %), prírodné farby ako zlatá, béžová, žltá, oranžová alebo hnedá (8 %), červená (8 %), modrá (7 %) a zelená (1 %).

 

papricka

V rôznych indických provinciách je známy pod mnohými názvami. Medzi najčastejšie názvy patria Bhut jolokia, Bih jolokia, Nagahari, Raja Mircha, Raja chilli alebo Borbih jolokiai, Bhut Jolokia sa pestuje v oblasti Nagaland a Assam na severovýchode Indie a v niektorých častiach susedného Bangladéša. Bhut Jolokia je známa už mnoho storočí, ale do západného sveta bola uvedená až v roku 2000. V roku 2007 bola paprička Ghost Pepper v Guinnessovej knihe rekordov označená za najštipľavejšiu čili papričku na svete.

 

lungs

Pľúca sú dvojica veľkých orgánov pripomínajúcich špongiu, ktoré takmer vypĺňajú hrudnú dutinu. Ľavé pľúca sú o niečo menšie ako pravé, aby sa vytvoril priestor pre srdce.

Keď sa nadychujete, nasávate vzduch cez nos a ústa a dolu trubicou nazývanou priedušnica. Priedušnica sa delí na dve trubice nazývané primárne priedušky. Do každej pľúcnej trubice vstupuje jedna. Odtiaľ sa priedušky postupne rozvetvujú na menšie dýchacie cesty, ktoré nakoniec vedú do malých vzduchových mechúrikov nazývaných alveoly. Táto zložitá sieť dýchacích ciest vyzerá ako prevrátený strom.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.