Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1774 – mačka, ktorá prežila potopenie 3 lodí a ako plávajú gorily

7405

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o kameňoch, ktoré vyzerajú ako tváre a kedy môžete vidieť dúhu.

gorily

Gorily, podobne ako ostatné opice a ľudia, nevedia prirodzene plávať, preto sa vyhýbajú veľkým vodným plochám a riekam. V zoologických záhradách a niekedy aj vo voľnej prírode sa však mladé a dospelé zvieratá rady hrajú s vodou. Pri hľadaní potravy sa niekedy brodia močiarmi na dvoch nohách, pričom voda im siaha po pás.

Ak gorily prekvapí dažďová prehánka, jednoducho zostanú nehybne stáť a čakajú, kým dážď skončí. Ak je v blízkosti jaskyňa alebo podobný úkryt, sadnú si pod neho, ale nikdy nepoužívajú veľké listy alebo konáre na prikrytie, čo občas robia bonoby a orangutany.

duha

Dúha môže vzniknúť len za týchto podmienok: Slnko musí byť nad obzorom a nesmie byť zakryté mrakmi, horami alebo inými prekážkami a musí byť na oblohe pomerne nízko. Ak sa nachádzate v rovnakej výške ako váš horizont, výška Slnka musí byť nižšia ako 42°, aby sa vytvorila dúha, ktorá je viditeľná z vašej perspektívy.

Pri pohľade z vašej pozície musí byť vzduch oproti Slnku naplnený veľkým množstvom vodných kvapiek. Dúha sa vždy objavuje na oblohe oproti Slnku. Ak teda stojíte chrbtom k Slnku, dúha sa bude klenúť po oblohe pred vami.

 

behanie

Mužské srdcia sú o 20 – 25 % väčšie ako ženské, najmä ľavá komora. Tým sa zvyšuje schopnosť prečerpávať okysličenú krv po tele, aby sa využila vo svaloch, čo mužom uľahčuje dlhší a rýchlejší beh.

Hlavným mužským hormónom je testosterón, ktorý stimuluje rozvoj svalovej hmoty. Ženským primárnym hormónom je estrogén, ktorý stimuluje hromadenie tuku. Testosterón tiež zvyšuje koncentráciu červených krviniek a hemoglobínu, ktoré sú rozhodujúce pre prenos kyslíka v tele.

To znamená, že mužská krv môže v priemere prenášať približne o 11 % viac kyslíka ako ženská krv, čím sa zvyšuje efektivita na rýchlejší beh.

 

kamene

V Japonsku je zvláštne múzeum, ktoré sa špecializuje na skaly, ktoré pripomínajú ľudské a neľudské tváre. Múzeum sa nachádza 2 hodiny severozápadne od Tokia v meste Chichibu v Japonsku a je určite jedinečným turistickým zážitkom. V múzeu sa nachádza viac ako 1 700 kusov hornín, ktoré sa podobajú ľudským tváram.

Múzeum sa nazýva Chinsekikan, čo v preklade znamená sieň zvláštnych skál, a špecializuje sa na jinmenseki, čo znamená skaly s ľudskou tvárou. Skaly pripomínajú všetko od Elvisa Presleyho cez E.T. až po Donkey Konga a rôzne celebrity a politikov.

Múzeum vedie Yoshiko Hayama, dcéra pôvodného majiteľa a zakladateľa múzea. Pôvodný zakladateľ Šódži Hayama zomrel v roku 2010 po viac ako 50 rokoch strávených zbieraním kameňov, ktoré pripomínajú rôzne podoby tvárí. Každý kameň v múzeu je stopercentne prírodný bez akýchkoľvek úprav, čo bola jediná požiadavka zakladateľa pri prijímaní nových kameňov do zbierky.

 

saudska arabia

V posledných troch desaťročiach Saudská Arábia ťaží surovinu, ktorá je cennejšia ako ropa. Inžinieri a poľnohospodári využívajú skryté zásoby vody na pestovanie obilnín, ovocia a zeleniny v púšti. Nie sú tu žiadne rieky, jazerá ani oblasti s bohatou prirodzenou vegetáciou, pretože zrážky sú nedostatočné až žiadne.

V priebehu stáročí sa obyvateľom Saudskej Arábie vďaka oázam a neskôr odsoľovacím zariadeniam podarilo nájsť dostatok vody na zabezpečenie každodenného života. Pomerne nedávne národné úsilie však prinieslo do púšte zmeny a vytvorilo oveľa väčšie nároky na vodné zdroje. Priblíženie niektorých oblastí ukazuje, že sa tu skutočne nachádzajú oblasti s intenzívnou zeleňou, ktoré príroda nevytvorila.

Pri pohľade z oblohy je saudská krajina posiata zeleňou. V obrovských budovách v okolí sa chovajú desaťtisíce dojníc, ktorých potreba pitia a chladenia je obrovská. Voda, ktorá umožňuje tieto zázraky v púšti, sa čerpá z hĺbky pod povrchom, z vodonosných vrstiev naplnených pred tisíckami rokov, keď bolo podnebie v Saudskej Arábii oveľa vlhšie.

Voda na tomto najnepravdepodobnejšom mieste dala národu nádej, že sa mu podarí dosiahnuť dlho vytúžený cieľ, a to uživiť sa sám a nedovážať potraviny z iných krajín. Toto riešenie má však obmedzenú životnosť a jeho koniec sa blíži.

 

chameleony

Chameleóny môžu pohybovať očami v rôznych smeroch a väčšina vedcov si myslela, že to znamená, že každé oko pracuje nezávisle od druhého. Vedci v Izraeli však tvrdia, že zistili, že oči chameleónov sú v skutočnosti vysoko koordinované.

Mnohé ryby a vtáky majú oči na opačných stranách hlavy a zdá sa, že v každom okamihu majú dva rôzne obrazy okolitého sveta. Oči chameleónov sú však mierne vypuklé, takže môžu sústrediť obe oči na jeden objekt alebo sledovať každým okom dva rôzne objekty.

Záhadná otázka znie, vie jedno oko, čo robí to druhé? Vedci z Haifskej univerzity v Izraeli sa pokúsili nájsť odpoveď pomocou počítačovej obrazovky.

„Zistili sme, že každé oko má inú úlohu. Máme sledovacie oko, ktoré bude pokračovať v sledovaní cieľa, a konvergentné oko, ktoré sa priblíži k sledovaciemu oku a nakoniec si tento cieľ vyberie,“ povedal Hadas Ketter-Katz, ktorý je vedcom na univerzite. „Zistili sme, že každé oko má iný jemný vzorec očných pohybov podľa svojej úlohy.“

 

macka

Nepotopiteľný Sam (známy aj ako Oskar alebo Oscar) je prezývka skutočného kocúra, ktorý údajne slúžil ako lodná mačka počas 2. svetovej vojny v Kriegsmarine aj v kráľovskom námorníctve a prežil potopenie celkovo troch lodí.

Pôvodné meno mačky nie je známe. Meno „Oscar“ mu dala posádka britského loďstva, ktorá ho zachránila z mora po potopení nemeckej bojovej lode Bismarck. „Oscar“ bol odvodený z medzinárodného signálneho kódu pre písmeno „O“, čo je kód pre „muža cez palubu“.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.