Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1775 – čo je to Kintsugi a pytón v spoločnosti Google

3759

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žene, ktorá dostala infarkt v lietadle a či je možné otehotnieť počas menštruácie.

 

pyton

Keď prišiel prvý e-mail, zamestnanci spoločnosti Google predpokladali, že ide o ďalší nudný aprílový žart. Na slobode bol pytón menom Kaiser, ktorého naposledy videli na štvrtom poschodí kancelárie spoločnosti Google v Chelsea.

Na druhý deň ráno prišla ďalšia správa: had s hnedým a sivým sfarbením je stále nezvestný. V e-maile sa zamestnanci v New Yorku dozvedeli: „Deratizátor spolu s bezpečnostným tímom spoločnosti Google a majiteľom hada ho hľadajú. Ak by ste hada videli, nepokúšajte sa ho dotknúť ani zdvihnúť. Okamžite zavolajte ochranku.“

 

lietadlo

Keď Dorothy Fletcherová, 67-ročná babička, utrpela v lietadle infarkt, znepokojená letuška sa spýtala: „Je na palube lekár?“ V priebehu niekoľkých sekúnd jej ponúklo pomoc 15 kardiológov, ktorí cestovali na konferenciu o srdcových chorobách. Pani Fletcherová z Liverpoolu skolabovala po tom, čo počas letu na svadbu svojej dcéry na Floride, pocítila bolesti v hrudníku a dýchacie ťažkosti.

Pasažieri zavolali letušku a v zúfalej nádeji na lekára sa ozvala prosba. Pani Fletcherová povedala: „Lekári boli úžasní. Zachránili mi život. Bola som na tom veľmi zle a všetci sa mi ponáhľali na pomoc. Moja dcéra bola so mnou a viete si predstaviť, ako sa cítila, keď sa tam všetci lekári postavili. Chcela by som im poďakovať, ale nemám ani potuchy, kto to bol, okrem toho, že išli na konferenciu do Orlanda.“

 

hasici

Dubajskí hasiči by jedného dňa mohli na likvidáciu požiarov vo výškových budovách používať jetpacky. Tento týždeň tento emirát bohatý na ropu podpísal zmluvu so spoločnosťou Martin Aircraft Company na nákup 20 jetpackov a dvoch tréningových simulátorov pre dubajskú civilnú obranu.

 

hemingway

Americký novinár, prozaik, autor poviedok a športovec Ernest Miller Hemingway si vytvoril vlastný zvyk inšpirovať sa k písaniu. Hemingway mal od začiatku pracovný zvyk, že pri písaní stál.

 

kuba

Kuba má dve meny: konvertibilné peso (CUC) a kubánske peso (CUP). Presne tak! Kuba je jednou z mála krajín, ak nie jedinou, na svete, ktorá má systém dvoch mien.

Farebné CUC má hodnotu jedna ku jednej s americkým dolárom a bolo vytvorené v 90. rokoch 20. storočia ako tvrdá mena, ktorú možno používať na medzinárodnom trhu. CUC je mena, ktorú na Kube použijete takmer pri všetkých transakciách vrátane platenia hotelového účtu a návštevy paladaru (reštaurácie, ktorá sa nachádza v kubánskom dome).

Druhá kubánska mena, CUP, má hodnotu len 1/24 CUC a Kubánci ju používajú v každodennom živote na platenie účtov za komunálne služby a zásobovanie sa guavami na farmárskom trhu.

 

kintsugi

Kintsugi je japonské umenie opravy rozbitej keramiky lakom urushi, ktorý je poprášený alebo zmiešaný s práškovým zlatom, striebrom alebo platinou; táto metóda je podobná technike maki-e. Filozofiou je, že rozbitie a oprava sa považujú za súčasť histórie predmetu, a nie za niečo, čo treba zamaskovať.

Lakovanie keramiky má v Japonsku dlhú tradíciu a v určitom období sa kintsugi mohlo kombinovať s maki-e ako náhrada za iné techniky opravy keramiky. Hoci sa tento postup spája s japonskými remeselníkmi, technika sa používala aj na keramické predmety iného pôvodu vrátane Číny, Vietnamu a Kórey. Kintsugi sa úzko spája s keramickými nádobami používanými na chanoyu (japonský čajový obrad).

Filozofia kintsugi je podobná japonskej filozofii wabi-sabi, ktorá zahŕňa prijatie chybného alebo nedokonalého. Japonská estetika si cení stopy opotrebovania spôsobené používaním predmetu. To možno chápať ako dôvod, prečo si predmet ponechať aj po jeho rozbití; možno to chápať aj ako zdôvodnenie samotného kintsugi, ktoré zdôrazňuje praskliny a opravy ako udalosti v živote predmetu, namiesto toho, aby sa jeho služba skončila v okamihu jeho poškodenia alebo rozbitia. Filozofiu kintsugi možno chápať aj ako variant príslovia „Neplytvám, nechcem“.

 

menstruation

Obľúbenou sexuálnou teóriou je, že ženy nemôžu otehotnieť, ak majú sex počas menštruácie. Je pravda, že tento scenár je vysoko nepravdepodobný, ale aj tak možnosť otehotnenia nie je úplne vylúčená.

Pravdepodobnosť otehotnenia po sexe počas menštruácie závisí najmä od toho, aký dlhý je váš menštruačný cyklus. U väčšiny žien trvá menštruačný cyklus približne 28 dní. Ženy sú najplodnejšie počas ovulačnej fázy menštruačného cyklu, keď sa produkujú čerstvé vajíčka. K ovulácii zvyčajne dochádza približne 12 až 16 dní pred začiatkom ďalšej menštruácie. Niektoré ženy však majú kratšie cykly, čo znamená, že ich ovulačná fáza nastáva aj skôr.

To spolu so skutočnosťou, že spermie môžu žiť v ľudskom tele až 5 dní, znamená, že pri správnom načasovaní by sa spermie mohli zdržať v ženskom tele práve tak dlho, aby prežili menštruáciu a prenikli do čerstvého vajíčka. Ak teda plánujete zmierniť menštruačné kŕče sexom, možno by ste mali zvážiť použitie kondómu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.