Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1781 – gamofóbia a záhadné jazero v Himalájach

1445

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kedy sa na svadbu začali obliekať svadobné šaty a o jazere, v ktorom sa našli stovky kostier ľudí.

svadba

Mnohé, dnes už tradičné, zvyky siahajú menej ako 200 rokov dozadu, a to aj medzi mimoriadne bohaté elity. Vezmime si napríklad biele svadobné šaty. Hoci sa dnes biela farba považuje za symbol panenstva a čistoty, v polovici 19. storočia bola biela farba farbou smútku, nie farbou, v ktorej by sa dalo vydať.

 Viktória, ktorá bola kráľovnou od roku 1837 až do svojej smrti v roku 1901, si ako prvá obliekla biele šaty na svadbu a bola za to považovaná za štýlovú, ale príliš konzervatívnu. Po bielych šatách kráľovnej Viktórie sa však tento trend ujal. Pred ňou ženy nosili šaty, ktoré zodpovedali vtedajšej móde. Teraz je zriedkavé nájsť svadobné šaty, ktoré by neboli biele, hoci existujú.

 

gamofobia

Gamofóbia je strach zo záväzkov, hoci môže ísť aj o nadmerný, pretrvávajúci, nekontrolovateľný a iracionálny strach z manželstva. Je odvodená z gréckeho slova Gamos, čo znamená manželstvo, a phobos, čo znamená strach. Mnohí odborníci sa však zhodujú, že medzi strachom z manželstva a fóbiou zo záväzkov je jemný rozdiel. Človek sa môže báť uzavrieť manželstvo, ale napriek tomu môže zostať oddaný jednému partnerovi po celý život.

Gamofóbia je chorobný strach pri myšlienke na celoživotný záväzok. Ľudia, ktorí trpia touto fóbiou, sú radšej doživotnými starými mládencami alebo zostávajú vo vážnom vzťahu bez toho, aby sa  niekedy zaviazali.

Ako každá iná špecifická fóbia, aj gamofóbia je spôsobená intenzívnym negatívnym zážitkom v minulosti. Trpiaceho jedinca traumatizuje do takej miery, že sa „naučí“ báť záväzkov. Človek si v mysli vytvára negatívne predstavy alebo filmové zábery o manželstve.

Strach zo záväzkov môžu často spôsobiť aj faktory ako dedičnosť a genetika. Podobne ako v prípade iných špecifických fóbií, aj gamofóbiu možno liečiť pomocou rôznych účinných techník. Správna liečba spolu s pomocou a podporou rodiny a priateľov môže jedincovi výrazne pomôcť prekonať strach zo záväzkov.

 

chameleon

Chameleóny chytajú hmyz tak, že naň vystreľujú svoj lepkavý jazyk, pričom dosah je mimoriadne dôležitý, pretože aj nenápadný chameleón sa môže dostať k muche len tak blízko, aby ju nevyplašil. Niektoré druhy majú jazyky dlhé až 70 centimetrov, čo môže byť dvojnásobok dĺžky ich tela.

Chameleóny však majú aj veľmi dlhé chvosty, a ak ich započítame do veľkosti tela, potom sa dĺžka jazyka rovná „len“ celkovej dĺžke tela.

 

deer

Na fínskych cestách prichádza pri dopravných nehodách o život približne 4 000 sobov, ktorí každoročne spôsobia škody vo výške 15 miliónov eur. Fínske združenie chovateľov sobov teraz testuje nový spôsob, ako tieto veľké cicavce zviditeľniť pre vodičov: reflexnú farbu.

Chcú nastriekať parohy sobov reflexnou farbou, ktorá odráža svetlomety vodičov. Cieľom je predchádzať dopravným nehodám. Sprej sa momentálne testuje na srsti, ale na parožiach môže byť ešte účinnejší, pretože sú viditeľné z každej strany.

K väčšine kolízií dochádza v novembri a decembri, keď sú cesty zľadovatené a skôr sa stmieva. Pokusy zabrániť tomu, aby motoristi zrážali zvieratá, sa väčšinou sústreďujú na zvýšenie bezpečnosti áut a ciest. V jednom návrhu v Kanade sa navrhovalo namaľovať sériu reflexných pruhov cez všetky jazdné pruhy. Fíni však idú priamo k zdroju a maľujú samotné zvieratá.

 

workweek

Štvordňový pracovný týždeň zavádza čoraz viac menších spoločností. Výsledky pokusu v spoločnosti Microsoft naznačujú, že by to mohlo fungovať aj v najväčších podnikoch. Spoločnosť zaviedla v Japonsku program s názvom „Work Life Choice Challenge“, v rámci ktorého každý augustový piatok zatvorili svoje kancelárie a všetkým zamestnancom poskytli každý týždeň jeden deň voľna navyše.

Výsledky boli sľubné: Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že zatiaľ čo množstvo času stráveného v práci sa výrazne skrátilo, produktivita – meraná predajom na zamestnanca – sa zvýšila o takmer 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Okrem skrátenia pracovného času, manažéri vyzvali zamestnancov, aby skrátili čas strávený na stretnutiach a odpovedaním na e-maily. Navrhli, aby stretnutia netrvali dlhšie ako 30 minút. Zamestnancov tiež vyzvali, aby úplne skrátili schôdzky používaním online aplikácie na zasielanie správ.

Účinky boli rozsiahle. Viac ako 90 % z 2 280 zamestnancov spoločnosti Microsoft v Japonsku neskôr uviedlo, že ich nové opatrenia ovplyvnili.

 

jazero

V indických Himalájach, vo výške 5000 metrov, sa nachádza malá vodná plocha, ktorá si vyslúžila strašidelnú prezývku: „Jazero kostier“. Oficiálne sa nazýva Roopkundské jazero. Takmer večne zamrznuté jazero má priemer menej ako 135 metrov, no je miestom posledného odpočinku až 800 ľudských tiel. V lete, keď sa časti jazera roztopia, vyplávajú na hladinu roztrúsené kostrové pozostatky. Kosti sa povaľujú na brehu, niekoľko z nich má ešte zmrznuté vlasy. Odvážni návštevníci niektoré z pozostatkov poskladali do morbídnych svätostánkov.

Vedci si nie sú istí, čo týchto ľudí zabilo. Po tom, čo britská stráž objavila jazero v roku 1942, vedci zistili, že kostry neboli obeťami potýčok počas druhej svetovej vojny – kosti boli príliš staré. Napriek tomu sa nenašlo žiadne zreteľné vysvetlenie, ako alebo prečo títo ľudia zahynuli.

Analýza DNA 38 kostier z jazera pridala novú vrstvu záhady: zistilo sa, že kostry patrili k trom geneticky odlišným skupinám, ktoré zomreli najmenej v dvoch vlnách s odstupom približne 1 000 rokov.

 

ladove medvede

Vedecký názov medveďa bieleho je Ursus Maritimus, čo znamená „morský medveď“. Ľadové medvede plávajú pomocou veľkých predných labiek, ktorými sa pohybujú vo vode, a zadných nôh, ktorými sa riadia. Tlapky s drsným povrchom pomáhajú ľadovým medveďom zabrániť pošmyknutiu na ľade.

Majú väčšiu tendenciu prehrievať sa ako chladiť. Aj keď srsť ľadového medveďa vyzerá biela, v skutočnosti je bezfarebná a je tvorená dutými rúrkami, ktoré rozptyľujú svetlo a dodávajú mu biely vzhľad.

Môžu dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h na súši a 10 km/h vo vode. Dospelý medveď zvyčajne zje jedného tuleňa za šesť alebo sedem dní. Ľadové medvede rodia mláďatá na súši, ale potom trávia väčšinu času vo vode. Väčšina ľudí predpokladá, že sú to prevažne suchozemské zvieratá, ale nie je to pravda. Práve vďaka tomu, že trávia toľko času vo vode, sú klasifikované ako morské cicavce.

Mláďatá ľadových medveďov sú pri narodení dlhé 12 až 14 centimetrov a vážia približne jeden kilogram. Ich obľúbenou korisťou sú tulene, ale v zime zjedia všetko, čo sa im podarí uloviť. V lete sa živia listami, bobuľami a morskými riasami. Sú stvorené pre chlad. Ich chlpy sú duté, vďaka čomu majú výbornú izoláciu, ktorá dokáže zachytiť veľkú časť telesného tepla.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.