Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1782 – najväčší vodopád na svete a psy vycvičené na rozpoznanie rakoviny

1279

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza najhlbší železničný tunel na svete a ako naučili psy rozpoznávať rakovinu prostaty.

hanko

Hanko je malá osobná pečiatka, ktorá môže slúžiť ako váš podpis na určitých dokumentoch. Mnohí Japonci ju majú takú, na ktorej je uvedené kandži (písmo) ich priezviska, zatiaľ čo iní majú svoje celé meno.

Hanko sa môže líšiť štýlom. Niektoré majú len jeden znak, zatiaľ čo iné môžu mať 8 znakov. Niektoré hankos sú zjednodušené a iné majú na sebe pokročilé symboly, ale nie často. Hanky môžu mať aj rôzne tvary, pričom najčastejšie sa vyskytuje vysoký valcovitý tvar.

Mnohí Japonci sa na dokumentoch nepodpisujú svojím menom. Namiesto toho používajú Hanko, aby na dokument odtlačili svoju pečať. To sa prenáša do mnohých moderných služieb vrátane zmlúv, dohôd a iných predmetov.

 

vodopad

Rieky pretekajúce zemskými roklinami vytvárajú vodopády, ktoré sú prírodnými divmi a priťahujú milióny návštevníkov svojou úchvatnou krásou, majestátnosťou a silou. Žiadny vodopád však nie je väčší ani mohutnejší ako tie, ktoré sa nachádzajú pod oceánom a kaskádovito padajú cez obrovské katarakty ukryté pred našimi očami.

Najväčší vodopád na svete sa nachádza pod Dánskym prielivom, ktorý oddeľuje Island a Grónsko. Na dne úžiny sa nachádza séria kataraktov, ktoré začínajú 600 metrov pod hladinou úžiny a padajú do hĺbky 3000 metrov na južnom cípe Grónska – takmer trojkilometrový spád.

Ale ako môžu byť vodopády v oceáne? Je to preto, že studená voda je hustejšia ako teplá a v Dánskom prielive sa stretáva chladná voda zo severských morí prúdiaca na juh s teplejšou vodou z Irmingerovho mora. Studená, hustá voda rýchlo klesá pod teplejšiu vodu a preteká cez obrovskú priehlbinu na dne oceánu, čím vytvára klesajúci tok. Keďže však prúdi pod hladinou oceánu, mohutné turbulencie v Dánskom prielive zostávajú bez pomoci vedeckých prístrojov úplne nezistené.

 

psy 1

Podľa štúdie prezentovanej na výročnom stretnutí Americkej urologickej asociácie v Orlande na Floride dokážu vysoko vycvičené psy odhaliť rakovinu prostaty v moči s 98-percentnou presnosťou. Psy boli naučené rozpoznávať vo vzorkách prchavé organické zlúčeniny (VOC) špecifické pre rakovinu prostaty.

 

taby

Najväčšia populácia tiav vo voľnej prírode, ktorej počet sa v roku 2023 odhaduje na 300 000 jedincov a ktorá sa zvyšuje približne o 10 % ročne, sa nenachádza ani v Arábii, ani v Mongolsku, tradičných domovských krajinách skutočne divokých tiav, ale v austrálskej púšti.

Od 40. rokov 19. storočia až do začiatku 20. storočia sa ťavy do Austrálie dovážali najmä na účely prepravy v horúcich a vyprahnutých púšťach krajiny. S rozvojom technológií však ťavy už neboli tak potrebné, a preto boli mnohé z nich vypustené alebo unikli do púšte, kde sa rozmnožovali.

 

sexualny zivot

Každý vie, že zdravý životný štýl nám pomáha žiť dlhšie. Teraz sa ukázalo, že aj váš sexuálny život môže závisieť od vášho životného štýlu. Dánski vedci zo Statens Serum Institut (SSI), Kodanskej univerzity a Národného inštitútu verejného zdravia (NIPH) publikovali dva články v časopise Sexual Medicine, v ktorých poukazujú na súvislosť medzi nezdravým životným štýlom, duševnou a fyzickou pohodou a slabým alebo vôbec žiadnym sexom.

„Existuje tu silná súvislosť,“ hovorí konzultant SSI Dr. Morten Frisch, jeden z výskumníkov zapojených do štúdie. „Skutočnosť, že sa prejavuje jasná korelácia medzi nezdravým životným štýlom a sexuálnym životom ľudí, by sa mala využiť pri účinnejšej prevencii. Pokiaľ ide o fajčenie, súvislosť medzi fajčením a problémami s erekciou je dobre zdokumentovaná. Je to pravdepodobne spôsobené kôrnatením tepien a zlým prietokom krvi údom. Tieto poznatky by sa mali oveľa viac využívať v kampaniach proti fajčeniu. Len veľmi málo mladých ľudí myslí na  budúce riziká rakoviny, ale dobrý sexuálny život je pre nich veľmi dôležitý.“

Fajčiari mali výraznejšie problémy s erekciou a to isté platilo aj pre tých, ktorí boli obézni. Obézni ľudia mali tiež problémy s dosiahnutím orgazmu. Vedci napodiv zistili, že podváha tiež nie je až taká dobrá. Muži s podváhou mali viac problémov s erekciou a predčasnou ejakuláciou ako muži s priemernou hmotnosťou.

 

vevericky

Na svete žije viac ako 265 druhov veveričiek. Najmenšia je africká veverička trpasličia, ktorá je malá a meria približne 10 cm, zatiaľ čo najväčšia, indická veverička obrovská, má skoro meter.

Veveričky majú tendenciu behať nepravidelnými cestami. Cieľom je oklamať potenciálnych predátorov, pokiaľ ide o zvolený smer, aby mohli uniknúť.

Keď sa veverička bojí a cíti, že jej hrozí nebezpečenstvo, najprv zostane nehybne stáť. Ak je na zemi, rozbehne sa k blízkemu stromu a vylezie do bezpečia, a ak je už na strome, obíde kmeň a pevne sa telom pritlačí ku kôre.

Veverice žijúce na stromoch, ako napríklad veverica sivá, si stavajú dredy (podobné vtáčím hniezdam) z vetvičiek vysoko na stromoch. Sú veľké asi ako futbalová lopta a vystlané trávou, kôrou, machom a perím, aby boli pohodlnejšie a lepšie izolovali.

Komunikujú medzi sebou rôznymi hlasovými prejavmi a pachovými značkami. Ako signalizačné zariadenie používajú aj chvost, ktorým pri nepohode šklbú, aby upozornili ostatné veveričky na potenciálne nebezpečenstvo.

 

gotthard

Prvá myšlienka na tento tunel vznikla vo Švajčiarsku už v roku 1960. Základný Gotthardský tunel vo švajčiarskych Alpách s dĺžkou 57 kilometrov a hĺbkou 2300 metrov je označovaný za „najdlhší a najhlbší“ železničný tunel sveta, ktorý spolu s prístupovými tunelmi a priečnymi prepojeniami dosahuje celkovú dĺžku 152 kilometrov.

Tunel, ktorého výstavba bola dokončená v roku 2016, zvyšuje dopravnú kapacitu v celých Alpách, znižuje škody na životnom prostredí a skracuje čas cesty spojením Zürichu s Luganom a Milánom.

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili hlavní predstavitelia Európy vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, talianskeho premiéra Mattea Renziho, rakúskeho prezidenta Heinza Fischera, francúzskeho prezidenta Francoisa Holanda a švajčiarskeho prezidenta Johanna Schneidera-Ammanna.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.