Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1789 – rozvodovosť manželstiev a využívanie psov v 1. svetovej vojne

1518

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko percent manželstiev sa rozvádza, koľko z nich sa dá znova dokopy a koľkým to po druhýkrát vydrží. Ďalej zistíte, ako vyzerá kosatka dravá, aké iné pomenovanie pre ňu existuje a z akého dôvodu, a jej divné stravovacie návyky.

psie maso

Ukázalo sa, že niektorí Švajčiari stále pravidelne jedia psie a mačacie mäso a je v krajine je to naďalej legálne.

 

killer whale

Kosatky majú charakteristický vzhľad, veľké čierne telo, biely spodok, bielu škvrnu nad a za okom. Napriek tomu, že sa nazývajú kosatky, v skutočnosti patria do čeľade delfínovitých. Sú jediným druhom svojho rodu, ale ich najbližšími príbuznými sú delfíny z okolia Austrálie a juhovýchodnej Ázie.

Latinský názov kosatky alebo kosatky dravej je Orcinus orca. Orcinus v preklade znamená „z ríše mŕtvych“ a je pravdepodobne odvodený od rímskeho boha podsvetia Orca, čo je odkaz na divokú loveckú povesť tohto zvieraťa.

Novorodené mláďa kosatky váži približne 180 kg a je dlhé 2 – 3 m. Dospelý samec môže vážiť približne 8600 kg a dorásť do dĺžky 10 m, zatiaľ čo dospelá samica môže vážiť približne 5400 kg a dorásť do dĺžky 9 m.

Kosatky sa živia aj inými druhmi delfínov, hoci je ťažšie ich uloviť ako niektoré iné koristi, pretože dokážu plávať veľmi rýchlo. Pri rýchlej naháňačke nie je pre kosatku ľahké otvoriť ústa kvôli odporu, ktorý by spôsobila jej spodná čeľusť.

Vďaka svojej veľkosti a obrovskej sile sú kosatky veľmi rýchlymi plavcami a bola zaznamenaná rýchlosť až 54 km/h.

 

sobas

Štatistiky o pároch, ktoré sa po rozchode a rozvode dajú opäť dohromady, sa líšia. Podľa výskumu sa po rozchode zmieri 10 až 15 % párov. Avšak len približne 6 % párov sa po rozvode znovu zosobáši. Z tých, ktorí sa znovu zosobášia, sa približne 30 % rozvedie druhýkrát.

 

psy 3

História vojnových psov je hlboká: Korinťania ich s úspechom používali proti Grékom. Rimania používali psy na stráženie svojich légií a vyvolávanie poplachu. Armáda Spojených štátov amerických zaostávala v používaní psov za ostatnými armádami sveta, hoci táto myšlienka bola zavedená už v počiatkoch. Benjamin Franklin sa v roku 1755 trochu neúspešne pokúsil obhajovať používanie psov.

Počnúc revolučnou vojnou až po prvú svetovú vojnu boli psy väčšinou neoficiálne prítomné po boku amerických vojakov, ktorí prichádzali do boja buď ako milovaný domáci miláčik generála, ako maskot alebo ako zatúlaný spoločník ochotného vojaka.

 

oak tree

Päťdesiat rokov na to, aby začali produkovať žalude, sa zdá byť nesmierne veľa času. V tom, ako dlho trvá, kým začnú kvitnúť plody žaluďov, zohráva úlohu opeľovanie medzi samčími a samičími kvetmi stromu.

Väčšina dubov skutočne kvitne žaluďmi dávno pred dosiahnutím veku 50 rokov. Väčšina druhov dubov začína plodiť žalude približne vo veku 20 rokov. Vrchol produkcie nastáva približne od 50 do 80 rokov. Duby mladšie ako 50 rokov pravdepodobne produkujú žalude, ale možno nie v obzvlášť výraznom množstve.

Produkcia žaluďov z duba staršieho ako 80 rokov býva minimálna a niektoré odrody dubov vydávajú viac žaluďov ako iné. Zdravé duby s majestátnymi, výraznými korunami, ktoré sa týčia nad korunami ostatných stromov, vykvitnú viac semien ako oslabené, nezdravé duby. Niekedy po extrémnej produkcii v jednom roku nasleduje obdobie minimálneho kvitnutia, keď dub znovu získava energiu.

 

credit card

47 % podvodov s kreditnými kartami na svete sa údajne deje v Spojených štátoch, hoci Američania sa na celkovom objeme kreditných kariet podieľajú len 24 %.

Čoraz viac prípadov podvodov s kreditnými kartami je spôsobených najmä tým, že USA sa stále spoliehajú na starú technológiu, ktorú zvyšok sveta opustil už pred rokmi. V USA kreditné karty stále prenášajú finančné informácie prostredníctvom magnetického prúžku, ktorý sa dá v prípade krádeže ľahko replikovať.

Hackeri môžu tiež na diaľku nainštalovať škodlivý softvér do pokladničných terminálov v maloobchodných predajniach a zachytiť čísla kreditných kariet. Údaje sa prenášajú kybernetickým zločincom, ktorí ich potom predávajú tomu, kto ponúkne najviac.

Táto taktika nefunguje tak dobre vo zvyšku sveta, kde je teraz väčšina kreditných kariet vybavená malými čipmi, ktoré sú bezpečnejšie, pretože každej transakcii náhodne priradia číslo, ktoré sa mení pri každom použití kreditnej karty. Používatelia musia tiež zadať PIN číslo na overenie každého nákupu.

 

sovy

Sovy nielenže zjedia prekvapivo veľkú korisť (niektoré druhy, ako napríklad výr skalný, dokážu uloviť aj malú srnku), ale jedia aj iné druhy sov. Napríklad sova dlhochvostá napadne sovu dlhochvostú.

Sova dlhochvostá zasa niekedy zožerie piskora západného. Predačné útoky sov na vtáky môžu byť dôvodom, prečo sa početnosť piskora západného znížila.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.