Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1790 – Victoria´s Secret parfém, ktorý odpudzuje komáre, a kvet, ktorý vonia ako čokoláda

1143

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ktorý parfém od Victoria´s Secret je najobľúbenejší, ale zároveň aj jeho účinky, na otravné stvorenia poletujúce počas leta. Ďalej zistíte, ktorý kvet vonia po čokoláde a kde ho nájdeme, a na konci vám priblížime, prečo boli vytvorené gombíky.

 

paranormal activity

Paranormal Activity je americký nadprirodzený horor z roku 2007. Zameriava sa na mladý pár (Katie Featherston a Micah Sloat), ktorý je prenasledovaný nadprirodzenou prítomnosťou vo svojom dome. Následne namontujú kameru, aby zdokumentovali, čo ich prenasleduje.

Film, ktorý pôvodne vznikol ako nezávislý celovečerný film a v roku 2007 sa premietal na filmových festivaloch, získala spoločnosť Paramount Pictures a upravila ho, najmä s novým koncom. Do americkej distribúcie sa dostal v obmedzenom rozsahu 25. septembra 2009 a následne 16. októbra 2009 do celoštátnej distribúcie.

Film zarobil v amerických pokladniach takmer 108 miliónov dolárov a ďalších 85 miliónov dolárov na medzinárodnej úrovni, čo predstavuje celosvetovú sumu 194 miliónov dolárov. Spoločnosť Paramount/DreamWorks získala americké práva za 350 000 dolárov.

Ide o najziskovejší film, aký bol kedy natočený, na základe návratnosti investícií, hoci takéto údaje je ťažké nezávisle overiť, keďže pravdepodobne nezahŕňajú náklady na marketing.

 

zivanie

Vedci našli dôkazy, že dĺžka zívania môže naznačovať, aký veľký je váš mozog a koľko máte neurónov, čo by mohlo vysvetľovať, prečo ľudia zívajú dlhšie ako iné cicavce. Najnovšie zistenia poukazujú na to, že veľkosť mozgu je hlavným faktorom ovplyvňujúcim dĺžku zívania.

 

Mesto Earth založil William E. Halsell, ktorý ho založil v roku 1924. Pôvodne Halsell pomenoval mesto Fairlawn, ale neskôr v roku 1925 ho premenoval na Earth, keď sa dozvedel, že v Texase už existuje mesto s názvom Fairlawn. Aby sa našiel nový názov, obyvatelia mesta posielali návrhy.

Názov Earth bol schválený ako najlepší názov pre mesto. Earth je malé mestečko s celkovou rozlohou 1,2 štvorcových míľ a v roku 2000 v ňom žilo 1 109 obyvateľov.

 

parfem

Ľudia milujú Bombshell, najpredávanejšiu vôňu Victoria´s Secret, pre jej letnú zmes ovocných a kvetinových tónov. Parfém ale prekvapivo dobre odháňa komáre. Podľa výsledkov experimentu vedcov je v skutočnosti takmer rovnako účinný ako repelent.

 

 

coko vesmir 1

Cosmos atrosanguineus, čokoládový kozmos/vesmír, je druh kozmosu pochádzajúci z Mexika. Často sa tvrdí, že vo voľnej prírode vyhynul, v Mexiku je však pomerne úrodný. Tento druh bol zavedený do pestovania v roku 1885, keď ho britská spoločnosť Thompson & Morgan prvýkrát uviedla vo svojom katalógu semienok. Jeho tmavočervené až hnedočervené kvety majú vôňu pripomínajúcu čokoládu, čo je jedným z dôvodov jeho popularity. Je to bylina dorastajúca do výšky 40 – 60 cm.

 

macky 3

Viktoriánski vedci varovali, že pokrmy pre rozmaznaných domácich miláčikov môžu ohroziť svetové zásoby rýb. Výpočty vedcov ukazujú, že celosvetový priemysel krmiva pre mačky spotrebuje ročne približne 2,48 milióna ton rýb. Na čele tohto rybieho biznisu je USA, kde sa do krmiva pre mačky pridáva viac ako 1,1 milióna ton malých kŕmnych rýb, vrátane sardiniek, sleďov a sardel.

V Európe je to takmer 870 000 ton, zatiaľ čo do Austrálie sa každoročne dováža takmer 34 000 ton čoraz obmedzenejších biologických zdrojov na uspokojenie mačacích chúťok.

 

gombiky

Zdroje tvrdia, že gombíky na rukávoch vznikli v 18. storočí. Velitelia tam nariadili prišiť mosadzné gombíky na prednú stranu manžiet drahých rukávov. Robilo sa to preto, aby si vojaci a námorníci neotierali ústa a nosy o rukávy.

Existuje názor, že toto opatrenie sa týkalo chlapcov, mladých regrútov a mužov. Podľa zdrojov chlapci veľa plakali a utierali si slzy a nosy do rukávov. Preto im boli našité gombíky, aby im to sťažili. Vždy, keď sa vojak pokúšal utrieť si tvár alebo nos, tvár sa mu o gombík poškriabala.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.