Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1791 – krvavé vodopády, rev leva a online zoznamky

1586

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádzajú Krvavé vodopády a prečo majú takýto názov. Ďalej zistíte, ako sa hlasivky levov líšia od iných a aký silný je ich rev, a na konci vám priblížime príbeh istej ženy z Texasu, ktorá verila, že svoje deti musí zniesť zo sveta, aby ich ochránila pred samotným diablom.

 

rev leva

Skupina biológov a vedcov,zaoberajúcich sa rečou, skúmala, ako levy a tigre revú, pričom skúmali a testovali tkanivo z hrtanov troch levov a troch tigrov zo ZOO, ktoré boli utratené, pretože boli staré a choré. Výskumníkov zaujímali najmä tkanivá hlasiviek, mäkké spojivové tkanivá zložené z kolagénu, elastínu, maziva a tuku.

Hlasivkové záhyby sú len iným názvom pre hlasivky a u levov a tigrov sú trochu iné ako u iných druhov. U väčšiny druhov majú hlasivkové záhyby tvar trojuholníka, v ktorom vyčnievajú do dýchacích ciest zvieraťa. U levov a tigrov sú však výbežky ploché a majú tvar štvorca. Tento tvar umožňuje tkanivu ľahšie reagovať na prechádzajúci vzduch, vďaka čomu môžu hlasnejšie revať pri menšom tlaku na pľúca. Lev alebo tiger môže revať až 114 decibelov, čo je približne 25-krát hlasnejšie ako benzínová kosačka na trávu.

 

online date

Wall Street sa zameriava na Tinder, a nie preto, že by hľadali rýchle rande. Nedávne odhady odhadujú trh online zoznamiek do roku 2020 na 12 miliárd dolárov. Za všetko môže fakt, že čoraz viac ľudí je ochotných vyskúšať online zoznamovanie.

 

modny casopid

História módnych časopisov siaha stovky rokov do minulosti. Prvý časopis pre mužov vytvoril v roku 1672 istý muž. Vo francúzskom Lyone začal vychádzať časopis s literárno-kritickým obsahom „Gallant Mercury“. Bol prototypom moderného časopisu a bol určený predovšetkým mužom.

Čoskoro sa horúčka módnych časopisov rozšírila po celej Európe a o 16 rokov neskôr, v roku 1693, vyšiel v Londýne prvý špecializovaný časopis pre ženy „Ladies‘ Mercury“. Založil ho anglický vydavateľ a novinár John Delton.

 

Twix je čokoládová tyčinka vyrábaná spoločnosťou Mars, Inc., pozostávajúca zo sušienok s ďalšími cukrárskymi polevami (najčastejšie karamel a mliečna čokoláda). Twix sú balené po dve alebo štyri tyčinky v obale. K dispozícii sú aj miniatúrne a iné varianty tyčiniek Twix.

Výrobok bol prvýkrát vyrobený v Spojenom kráľovstve v roku 1967 a v Spojených štátoch v roku 1979. V kontinentálnej Európe sa tyčinka Twix dlhé roky nazývala Raider, kým sa jej názov v roku 1991 nezmenil tak, aby zodpovedal medzinárodnému názvu značky.

 

football

Futbalové ligy dominujú najvyšším rebríčkom. Z 20 najväčších líg podľa príjmov je 14 združených futbalových skupín. Tieto ligy zarobia spolu 19,442 miliardy dolárov a väčšina z nich sa nachádza v Európe.

Európske futbalové ligy sa vďaka svojej popularite tešia veľkým príjmom. Hoci americká Major League Soccer je na 18. mieste zoznamu, jej príjmy sú oveľa nižšie ako príjmy hlavných európskych futbalových líg. Premier League v Anglicku a Walese zarába 5,3 miliardy dolárov, čo z nej robí najvyššiu futbalovú ligu podľa príjmov.

 

andrea yates

Ráno 20. júna 2001 Andrea Yatesová utopila svojich päť detí vo vani. Potom zavolala na tiesňovú linku 911 a čakala na príchod polície.

Predtým, ako sa Andrea Yatesová stala ženou, ktorá utopila svoje deti, celý život bojovala s problémami duševného zdravia. Ako tínedžerka trpela bulímiou a samovražednými myšlienkami. A v dospelosti jej diagnostikovali depresiu, bludné myslenie a schizofréniu.

Napriek tomu žila relatívne stabilným, jednoduchým a zbožným životom so svojím manželom Russellom a ich rodinou na predmestí Houstonu. V roku 2001 však bola Andrea Yatesová presvedčená, že ona a jej deti sú predurčené na cestu do pekla.

Andrea, ktorej psychózu podnietilo biblické učenie rodinného priateľa, začala veriť, že jediný spôsob, ako zachrániť svoje deti a zabrániť Satanovi v návrate na Zem, je zabiť ich a za tento zločin sa nechať popraviť.

 

krvavy vodopad

Jedna z najextrémnejších púští na svete je možno posledným miestom, kde by človek očakával vodopád, ale v suchom údolí McMurdo v Antarktíde sa z ľadovca Taylor pomaly vylieva do jazera Bonney päťposchodový vodopád. Je jasne červený, ako krv.

Nie je to ale krv, čo prepožičiava Krvavým vodopádom ich jedinečný odtieň. Pred piatimi miliónmi rokov stúpla hladina mora, ktorá zaplavila východnú Antarktídu a vytvorila slané jazero. O milióny rokov neskôr sa na vrchole jazera vytvorili ľadovce, ktoré ho odrezali od zvyšku kontinentu, čo znamená, že voda v Krvavých vodopádoch, je niečo ako vodná časová kapsula, ktorá sa zachovala 400 metrov pod zemou.

Keď ľadovce na vrchole jazera začali mrznúť, voda pod nimi sa stala ešte slanšou. Dnes je obsah soli v podľadovcovom jazere pod Krvavými vodopádmi trikrát slanší ako morská voda a je príliš slaný na to, aby mohol zamrznúť. Podľadovcové jazero, ktoré napája Blood Falls, je uväznené pod štvrť míľou ľadu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.