Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1792 – najdlhšia mačka na svete, najdlhšie auto na svete a malíčkový sľub

4426

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo je to malíčkový sľub, v čom tento sľub spočíva a kde táto tradícia vznikla. Ďalej zistíte, koľko merala najdlhšia mačka na svete, ako sa volala a odkiaľ pochádzala, a na konci vám priblížime, ktoré auto je najdlhšie na svete, koľko meria a aké ma vymoženosti.

donuty

Kanada má najvyšší počet obchodov s donutmi na obyvateľa na svete, za ňou nasleduje Japonsko. Kanada má približne päťkrát viac obchodov s donutmi ako Spojené štáty. Toto odvetvie sa začalo rozširovať začiatkom 90. rokov, keď rôzne franšízové reťazce začali otvárať pobočky po celej krajine.

Tim Horton’s je kanadská sieť kaviarní s rýchlym občerstvením, ktorá je známa svojimi šiškami a kávou. Je najväčšou kanadskou franšízou rýchleho občerstvenia, ktorá má 4 846 reštaurácií v 14 krajinách.

 

pinky promise

Malíčkový sľub spočíva v prepletení malíčkov dvoch ľudí na znak sľubu alebo tajomstva, ktoré treba zachovať. Bezpochyby, je to jeden z najmilších spôsobov, ako prejaviť istotu. Malíčkový sľub je termín používaný po celom svete, ale málokto vie, že pochádza z jazyka Yubikiri.

V Japonsku mnohí ľudia bozkávajú dlaň inej osoby, aby vyjadrili uistenie alebo spečatili dohodu. Keď to niekto urobí, považuje sa to za sľub daný s veľkou úctou. Ale praktizuje sa aj Yubikiri, čo znamená „odseknutý prst“.

Túto tradíciu údajne zaviedla yakuza alebo japonská mafia. Znamená to, že ak porušíte niečo také sväté, ako je sľub malíčka, musíte si za trest odrezať prst. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže táto japonská elitná skupina je známa svojimi praktikami lojality.

 

lekar

Jediná osoba, ktorá by si mala nechať vyoperovať slepé črevo, je zimný lekár na stanici. Je to napríklad požiadavka pre zimného lekára na austrálskej stanici. Vytrhnutie zubu múdrosti je pravdepodobne potrebné len vtedy, ak existuje vysoké riziko, že spôsobí problém.

 

macka

Stewie bol obklopený rodinou, keď vo svojom dome v Rene podľahol ročnému boju s rakovinou, uviedla jeho majiteľka Robin Hendricksonová. Mal 8 rokov. Guinnessova kniha rekordov vyhlásila Stewieho za rekordéra, keď meral 1,23 metra od špičky nosa po koniec chvosta.

Stewieho celé meno bolo Mymains Stewart Gilligan. Bol kúpený od chovateľa v Hermistone v štáte Oregon v roku 2005.

 

limuzina

Limuzínu s dĺžkou 30,5 metra a 26 kolesami navrhol Jay Ohrberg z Burbanku, v Kalifornii v USA. Má mnoho funkcií, vrátane bazéna so skokanským mostíkom, a vodnej postele. Limuzína je navrhnutá tak, aby mohla jazdiť ako pevné vozidlo, ale v strede sa dá skrátiť na polovicu. Účelom bolo použitie vo filmoch a na výstavách.

Strečové limuzíny, obľúbený dopravný prostriedok hollywoodskych hviezd, nevyrába žiadny z veľkých výrobcov automobilov, ale vyrábajú ich karosárne, ktoré upravujú štandardné luxusné vozidlá. Špecifikácie a úrovne luxusu sa podľa toho líšia.

V USA majú najväčší podiel na trhu vozidlá výrobcu luxusných vozidiel Lincoln, hoci obľúbené sú aj iné značky, ako napríklad Cadillac a Mercedes.

 

NBA

Keď sa začnete seriózne venovať športu, s najväčšou pravdepodobnosťou pri ňom strávite veľa času. Medzi zápasmi, tréningom a posilňovaním strávite viac času, ako si myslíte, snahou stať sa lepším hráčom. Z tohto dôvodu je veľká pravdepodobnosť, že vám zostane málo času na čokoľvek iné.

Časopis Sports Illustrated uskutočnil štúdiu bývalých hráčov NFL a NBA. Štúdia ukázala, že už po dvoch rokoch odchodu do dôchodku bolo 78 % hráčov NFL buď na mizine, alebo zápasili s finančnými problémami. Do 5 rokov od odchodu do dôchodku je 60 % hráčov NBA na mizine.

 

egg

Vaječná škrupina sa skladá z uhličitanu vápenatého. Škrupina tvorí 9 až 12 % celkovej hmotnosti vajca a obsahuje póry, ktoré prepúšťajú kyslík dovnútra a oxid uhličitý a vlhkosť von.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.