Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1793 – ľudské kosti, javorový sirup a zimomriavky

1511

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko kostí majú novorodenci, ako sa počet kostí zmení pribúdajúcimi rokmi a prečo je to tak. Ďalej zistíte, kto je najväčším producentom javorového sirupu a ako sa javorový sirup vyrába, a na konci vám priblížime, aký vzťah majú žraloky k ľudskému mäsu.

 

kosti

Pri pohľade na maličkého novorodenca je možno ťažké si to predstaviť, ale tento novorodenec má približne 300 kostí – a tieto kosti rastú a menia svoj tvar každý deň.

Na druhej strane dospelí majú 206 kostí, ktoré tvoria približne 15 % ich telesnej hmotnosti. Aj keď sa kosti zdajú byť tvrdé a pevné, v skutočnosti sú tvorené živým tkanivom a vápnikom, ktorý sa počas života neustále vytvára a odstraňuje.

Keď vaše bábätko vyrastie na väčšie dieťa, veľkú časť chrupavky nahradia skutočné kosti. Ale deje sa aj niečo iné, čo vysvetľuje, prečo sa z 300 kostí pri narodení stane v dospelosti 206 kostí. Mnohé z kostí vášho dieťaťa sa spoja, čo znamená, že skutočný počet kostí sa zníži. Priestor, ktorý oddeľuje konce dvoch kostí, ktoré nakoniec splynú, je tiež chrupavka, podobne ako tkanivo, ktoré máte na špičke nosa.

K spájaniu kostí dochádza v celom tele. Môžete si všimnúť, že medzi kosťami lebky vášho dieťaťa je jeden alebo viac mäkkých priestorov. Tieto „mäkké miesta“ vás môžu dokonca trochu vystrašiť, ale sú úplne normálne. Nazývajú sa fontanely a časom sa uzavrú, keď kosti zrastú.

 

javorovy sirup

Javorový sirup je rozhodne niečo, čím je Kanada preslávená, keďže sa v nej vyrába približne 80% svetovej produkcie javorového sirupu. Najväčším producentom je Quebec, a to vďaka množstvu javorových stromov. Na výrobu sirupu sa zbiera a redukuje miazga zo stromov, pričom tento proces objavili pôvodní obyvatelia Kanady a v priebehu storočí sa zdokonaľoval.

Toto prírodné sladidlo nájdete po celej Kanade a v kuchárskych knihách a špajzách po celom svete, ale najznámejší je jeho lahodný prínos do  palaciniek.

 

bill gates

Druhý najbohatší človek na svete, Bill Gates, prezradil, že jeho obľúbená verzia periodickej tabuľky prvkov je vyrobená v jeho kancelárii. „Je vytvorená zo vzoriek jednotlivých prvkov a každý deň mi pripomína, prečo ma tak fascinuje veda a technika,“ povedal Gates. V roku 2019 sme si pripomenuli 150 rokov od vytvorenia periodickej tabuľky prvkov.

 

zimomriavky

Najčastejším spúšťačom zimomriavok je počúvanie emocionálne dojímavej hudby, ale niektorí ho pociťujú aj pri pohľade na krásne umelecké diela, pri sledovaní mimoriadne dojímavej scény vo filme alebo pri fyzickom kontakte s inou osobou.

Hoci vedci stále odhaľujú tajomstvá tohto javu, rozsiahly výskum za posledných päť desaťročí vysledoval pôvod zimomriavok v tom, ako emocionálne reagujeme na neočakávané podnety v našom prostredí, najmä na hudbu.

Hudobné pasáže, ktoré obsahujú neočakávané harmónie, náhle zmeny hlasitosti alebo dojemný vstup sólistu, sú obzvlášť častými spúšťačmi zimomriaviek.

 

 

brazilia

Názov Brazília je skrátenou podobou názvu Terra do Brasil („krajina Brazília“), čo je odkaz na strom brazílske drevo. Výraz pre strom brazílskeho dreva v portugalčine, pau-brasil, je vytvorený z pau („drevo“) a brasa („žeravý“), pričom druhý výraz odkazuje na žiarivo červené farbivo, ktoré sa dá zo stromu získať.

 

shark

Žraloky nemajú rady ľudské mäso a vo všeobecnosti sa nezaujímajú o telesné tekutiny, ktoré ľudia vylučujú. „Môžete cítiť vôňu skládky, ale nebudete ju chcieť zjesť,“ poznamenal Dr. Steve Kajiura z laboratória žralokov Floridskej atlantickej univerzity.

Napríklad žralok citrónový dokáže rozpoznať malú kvapku krvi vo vode. Sú však nároční na to, čo zjedia. S obľubou chrumkajú kostnaté ryby, mäkkýše a kôrovce. Niekedy zjedia aj morského vtáka alebo malého žraloka. Ľudia nie sú na jedálnom lístku.

 

amazonka

Amazonka má najväčší objem vody zo všetkých riek na svete. Má viac vody ako nasledujúcich sedem najväčších riek spolu.

Rieka Amazonka v Južnej Amerike je najväčšou riekou na svete podľa objemu vody a podľa niektorých definícií je aj najdlhšou. Jej dĺžka je skoro 7 tisíc kilometrov.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.