Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1794 – samce morských koníkov rodia a rozmnožovacie ústrojenstvo klokanov

1389

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že samci morských koníkov môžu priviezť na svet mláďatá a ako prebieha tento reprodukčný proces. Ďalej zistíte, aké rozmnožovacie ústrojenstvo majú klokany a ako je možné že samica môže naraz živiť až 3 samostatné mláďatá, a na konci vám priblížime, na čo všetko je dobrý smiech.

 

kengura

Klokany majú tri pošvy. Bočné prenášajú spermie do dvoch materníc ( samce vačkovcov majú často dvojramenné pohlavné údy), zatiaľ čo stredná pošva zabezpečuje aby sa mláďa dostalo von.

Močovody, ktoré odvádzajú moč z obličiek do močového mechúra, prechádzajú medzerami medzi týmito tromi tubami. U placentálnych cicavcov, ako sme my, sa močovody vyvíjajú iným spôsobom a neprechádzajú cez pohlavnú sústavu.

Vďaka svojmu komplikovanému rozmnožovaciemu ústrojenstvu môže byť samica klokana trvalo tehotná. Kým sa vo vaku vyvíja jedno mláďa, ďalšie embryo je v rezerve v maternici a čaká, kým jeho súrodenec vyrastie a odíde. Matka klokana môže v skutočnosti živiť tri samostatné mláďatá naraz – staršie, ktoré opustilo vak, mláďa, ktoré sa vo vaku vyvíja, a embryo, ktoré ešte len čaká na narodenie.

 

fashion week

Parížsky týždeň módy, Newyorský týždeň módy, Londýnsky týždeň módy a Milánsky týždeň módy sú najznámejšie týždne módy na svete, ktoré priťahujú nakupujúcich, médiá, celebrity, topmodelky a návrhárov, ktorí hrdo predstavujú svoje najnovšie kolekcie.

Fashion Weekov sa tu však nekončí. Okrem 4 najlepších týždňov módy sa na celom svete koná viac ako sto týždňov módy. Existujú týždne módy od Fidži až po Panamu, plus-size týždne módy, ekologicky zamerané módne podujatia, atď.

 

youtube

Dňa 9. októbra 2006 bolo oznámené, že Google kúpi spoločnosť za 1,65 miliardy USD v akciách. V tom čase to bola druhá najväčšia akvizícia spoločnosti Google.

Dohoda medzi spoločnosťou Google a YouTube prišla po tom, ako YouTube predložil tri dohody s mediálnymi spoločnosťami, aby sa vyhol žalobám za porušenie autorských práv. YouTube plánoval naďalej fungovať nezávisle, pričom jeho spoluzakladatelia a 68 zamestnancov mali pracovať v rámci spoločnosti Google.

 

zaba

Skokany nespia, v letných mesiacoch keď je vonku teplo len driemu. V mesiacoch, keď je chladnejšie sa zahrabú do bahna a hibernujú.

 

morsky konik

Morské koníky, ktorých dĺžka sa pohybuje od jedného do 30 centimetrov, si vyvinuli celý rad nezvyčajných prispôsobení, ako napríklad chvost, ktorým sa držia podvodnej vegetácie, ústa podobné rúrke, ktorými nasávajú drobné kôrovce, a ochranné kostené pláty v koži.

Samec morského koníka má na bruchu vrecko, v ktorom nosí mláďatá, môže to byť až 2 000 naraz. Tehotenstvo trvá v závislosti od druhu 10 až 25 dní.

Reprodukčný proces sa začína, keď samec a samica morského koníka denne pred svitaním tancujú, prepletajú chvosty a plávajú spolu. Nakoniec sa pustia do skutočného dvorného tanca, ktorý môže trvať až osem hodín. Končí sa tým, že samica uloží vajíčka do samcovho vaku. Samec oplodní vajíčka vnútri . Jeho vak je zložitý orgán, ktorý reguluje teplotu, prietok krvi a slanosť vody pre vajíčka počas ich liahnutia, aby boli mláďatá čo najlepšie pripravené na život v oceáne.

 

beh

Väčšina cicavcov dokáže šprintovať rýchlejšie ako človek. To, že majú štyri nohy, im dáva výhodu. Ale keď príde na dlhé vzdialenosti, ľudia dokážu predbehnúť takmer všetky zvieratá. Keďže sa ochladzujeme skôr potením než dýchaním, dokážeme zostať chladní pri rýchlostiach a vzdialenostiach, ktoré by iné zvieratá prehriali.

 

smiech

Smiech je silný liek. Spája ľudí spôsobom, ktorý vyvoláva zdravé fyzické a emocionálne zmeny v tele. Posilňuje imunitný systém, zlepšuje náladu, znižuje bolesť a chráni vás pred škodlivými účinkami stresu. Nič nepôsobí rýchlejšie a spoľahlivejšie na to, aby sa vaša myseľ a telo vrátili do rovnováhy, ako dobre sa zasmiať.

Ako deti sme sa zvykli smiať stokrát denne, ale ako dospelí máme tendenciu byť v živote vážnejší a smiať sa zriedkavejšie. Ak však budete vyhľadávať viac príležitostí na humor a smiech, môžete zlepšiť svoje emocionálne zdravie, posilniť svoje vzťahy, nájsť väčšie šťastie – a dokonca si pridať roky života.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.