Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1797 – nomofóbia a ružové jazero

2952

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko spánku má priemerný človek, koľko je to dní a hodín, a koľko strávime tým, že sa snažíme zaspať. Ďalej zistíte, kde sa nachádza ružové jazero a prečo má takúto farbu, a na konci vám priblížime, čo je to nomofóbia a kto ňou trpí. 

 

car

Nálepka pre začiatočníkov – pri prvom získaní vodičského preukazu je potrebné umiestniť túto značku na prednú aj zadnú stranu vozidla na jeden rok. Nazýva sa wakaba alebo shoshinsha.

Aj keď máte skúter, musíte si naň nalepiť nálepku, ak ste začiatočník.

Nálepka pre starších vodičov – odporúča sa, aby si túto nálepku nalepili vodiči starší ako 70 rokov, ale každý, kto má viac ako 75 rokov, musí túto nálepku nalepiť na svoje vozidlo. Verzia v tvare slzy sa nazýva Momiji – alebo v japončine „Jesenné listy“. Verzia Yotsuba – štvorlístok bola zavedená ako náhrada predchádzajúcej nálepky Momiji.

Nálepka pre vodičov so sluchovým postihnutím – túto nálepku by si mali na svoje vozidlo nalepiť vodiči so sluchovým postihnutím. V japončine sa nazýva choukaku shougai – značka pre sluchovo postihnutých.

Nálepka pre vodičov so zdravotným postihnutím – vodiči so zdravotným postihnutím by mali na svoje vozidlá nalepiť túto nálepku. V japončine sa nazýva shintai shougai – značka fyzického postihnutia.

 

tavy

Ťavie mláďatá sa s týmito tukovými zásobami nerodia a nerastú im ani počas dojčenia. Všetka energia, ktorú dostávajú od mamy, ide na rast tela. Mladé ťavy sa začínajú odstavovať od dojčenia, keď majú 4 až 6 mesiacov, hoci hrby sa im začnú tvoriť až vo veku 10 mesiacov až jedného roka. Keďže sa však divoké ťavy vyrovnávajú s cyklami ročných období, musia mať počas tohto prvého roka nejaký hrb. Musia prežiť prvé obdobie sucha.

 

sleep

Jedinou činnosťou, ktorou strávite väčšinu svojho života, je spánok. Priemerný človek strávi spánkom približne 26 rokov svojho života, čo predstavuje 9 490 dní alebo 227 760 hodín. To je tretina celého nášho života, ktorú strávime spánkom v posteli! Prekvapujúce je, že 7 rokov strávime aj tým, že sa snažíme zaspať.

 

lake

Jazero Hillier je slané jazero na okraji ostrova Middle Island. Je pozoruhodné najmä svojou ružovou farbou.

Má dĺžku približne 600 m a šírku približne 250 m. Jazero je obklopené okrajom z piesku a hustým lesom z papierovníkov a eukalyptov, pričom jeho severný okraj od severného pobrežia ostrova Middle Island oddeľuje úzky pás piesočných dún pokrytých vegetáciou. Najpozoruhodnejšou črtou jazera je jeho ružová, žiarivá farba. Žiarivá farba je stála a nemení sa ani pri naberaní vody do nádoby. Predpokladá sa, že ružová farba je spôsobená prítomnosťou organizmu Dunaliella salina.

 

Čítať alebo nečítať – to je otázka! Je to skutočne jedna z najhorúcejších otázok v hudbe, pričom niektorí tvrdia, že schopnosť čítať je nevyhnutná, a iní hovoria, že by ste sa o to nikdy nemali pokúšať.

Je ľahké predpokladať, že najlepší gitaristi súčasnosti musia vedieť čítať noty, ale nie vždy je to tak. História pozná niekoľko úžasných gitaristov, z ktorých niektorí sú stále na výslní, hoci nevedeli prečítať ani notu!

Jimi Hendrix bol niekoľkokrát vyhlásený za najlepšieho gitaristu všetkých čias. Vzhľadom na množstvo jedinečných gitarových sól a nezabudnuteľných melódií, ktoré Hendrix dal svetu, je ľahké predpokladať, že by mal plynulo čítať noty.

Ale keď sa ho v jednom rozhovore v roku 1969 opýtali, či vie čítať noty, legenda odpovedala: „Nie, vôbec nie“.

 

miniskirt

Mini sukňa sa zrodila v 60. rokoch, v období sexuálneho uvoľnenia a mládežníckej kultúry. Vtedajší návrhári ako Andre Courreges začali experimentovať s lemami. Všeobecne sa však predpokladá, že priekopníčkou tohto štýlu v Spojenom kráľovstve bola módna návrhárka Mary Quant, ktorá údajne sukňu pomenovala podľa svojho obľúbeného auta Mini Cooper.

 

nomofobia

Nomofóbia opisuje v dnešnom svete narastajúci strach z toho, že nebudeme mať mobilné zariadenie alebo že nebudeme mať kontakt s mobilným telefónom. Medzi dnešnými stredoškolákmi a vysokoškolákmi je na vzostupe. Čoraz viac vysokoškolákov sa dokonca sprchuje so svojím mobilným telefónom. Priemerný dospievajúci by radšej prišiel o malíček na ruke ako o mobilný telefón. Stále väčšie percento ľudí píše textové správy alebo tweetuje namiesto toho, aby sa skutočne rozprávali s ostatnými.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.