Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1798 – auto zo sójových bôbov a hluché mačky

4571

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza sopka, ktorá môže kedykoľvek vyvolať náhlu erupciu, ako sa táto sopka nazýva a čo spôsobuje túto jej zaujímavú vlastnosť. Ďalej zistíte, kedy bolo vyrobené auto zo sójových bôbov, kto a kedy ho vyrobil, a na konci vám priblížime, ktoré mačky bývajú najčastejšie hluché a akú spojitosť to má s farbou ich očí.

 

sopka

White island je jednou z niekoľkých sopiek na Novom Zélande, ktoré môžu kedykoľvek vyvolať náhlu explozívnu erupciu. V tomto prípade je magma plytká, a teplo a plyny ovplyvňujú povrchovú a podzemnú vodu a vytvárajú energické hydrotermálne systémy.

V týchto systémoch je voda zachytená v póroch hornín v prehriatom stave. Akýkoľvek vonkajší proces, ako napríklad zemetrasenie, prísun plynov zospodu alebo dokonca zmena hladiny vody v jazere, môže túto krehkú rovnováhu vychýliť a uvoľniť tlak na horúcu a uväznenú vodu.

Výsledná erupcia poháňaná parou, nazývaná aj hydrotermálna alebo freatická erupcia, môže nastať náhle a bez akéhokoľvek varovania. Expanzia vody na paru má veľmi veľkú rýchlosť a kvapalina sa môže zväčšiť až na 1 700-násobok svojho pôvodného objemu. To spôsobuje katastrofické dopady.

Energia expanzie stačí na rozbitie pevnej horniny, vyhĺbenie kráterov a vymrštenie úlomkov horniny a popola do vzdialenosti stoviek metrov od výduchu. Vieme o lokalitách na Novom Zélande, kde bol pri takýchto erupciách materiál vyvrhnutý do vzdialenosti viac ako 3 km od prieduchu.

 

auto

Auto Ford zo sóje z roku 1941 dostalo takýto názov, pretože panely jeho karosérie boli údajne vyrobené z plastu na báze sóje, ktorý vznikol vo Fordovom laboratóriu v Greenfield Village v Dearborne. Budova stále existuje. Je to sivá rámová konštrukcia naľavo, keď prechádzate vstupnou bránou do dediny.

 

 

white cats

Vedci zistili, že len 17 až 22 % bielych mačiek s inými očami ako modrými sa rodí hluchých. Toto percento sa zvyšuje na 40 percent, ak má mačka jedno modré oko, zatiaľ čo až 65 až 85 percent bielych mačiek s oboma modrými očami je hluchých. Niektoré z týchto mačiek sú hluché len na jedno ucho.

Zaujímavé je, že ak je biela mačka s jedným modrým okom hluchá len na jedno ucho, toto ucho sa vždy nachádza na tej istej strane hlavy ako modré oko.

 

shakespeare

Ženy nesmeli vystupovať na javisku až do roku 1660. Pred týmto obdobím sa herectvo žien považovalo za nevhodné a nezákonné. Puritánske nariadenie z roku 1647 zakázalo akékoľvek divadlo, ale v roku 1660 dostali licencie dve divadelné spoločnosti, jednu viedol William Davenant a druhú Thomas Killigrew.

O dva roky neskôr Karol II., fanúšik divadla, nariadil, že všetky ženské úlohy, ktoré sa budú hrať v niektorej z týchto dvoch spoločností, môžu v budúcnosti stvárňovať ženy.

 

psy 4

Psy sa nemusia zdať veľmi inteligentné, keď sa naháňajú za vlastným chvostom, ale v mnohých ohľadoch sú to múdre tvory. Najmä sú veľmi sociálne uvedomelé, a to tak voči ľuďom, ako aj voči sebe navzájom.

Mnohé štúdie uvádzajú, že dokážu vycítiť ľudské emócie. Nedávny výskum zistil, že dokážu rozlišovať medzi šťastnými a nahnevanými tvárami a dokonca prejavovať žiarlivosť.

A navyše sa zdá, že dokážu vycítiť, keď je človek nedôveryhodný. Keď pes usúdi, že človek je nedôveryhodný, prestane sledovať jeho signály.

 

puff toys

Všetky deti sa snažia nakresliť, čo im fantázia dovolí. A hoci si niektorí rodičia môžu hrdo vyvesiť kresby svojich detí na chladničku alebo stenu, zvyčajne je to všetko, čo môžeme urobiť, aby sme ich snahu pochopili a ocenili. Žijeme však v dobe, keď inováciami všetci žijú a dýchajú, a tak niet divu, že niekto prišiel s nápadom premeniť všetky roztomilé, čudné a zdanlivo nezmyselné kresbové nápady na skutočné ekvivalenty plyšových hračiek. A výsledky sú celkom pôsobivé.

Detské hračky Budsie založil v roku 2013 Alex Furmansky, ktorý sa inšpiroval strašidelnými kresbami príšeriek svojej mladšej sestry. Keď videl, ako si jeho mladšia sestra Michelle ukladá svoje plyšové zvieratká do postele, pomyslel si: „Čo keby som mohol kresbu premeniť na plyšového kamaráta, ktorý by vydržal navždy?“ To ho viedlo k tomu, že si požičal jednu z Michelliných kresieb, kresbu tvora podobného psovi menom Dongler, a nechal si ju na južnej Floride premeniť na plyšovú hračku. A keď sa zrodil prvý plyšák Budsie, čoskoro prišli aj ďalšie.

Na začiatku väčšinu objednávok tvorili detské kresby, čmáranice a iné umelecké diela. Teraz vidíme všetko od prvej detskej kresby až po detailne prepracované originálne postavičky, postavičky z autorských kníh, maskotov športových tímov a ďalšie. Nápad je skutočne neobmedzený, a práve to robí Budsies takým výnimočným.

 

golf

Golf vznikol z hry, ktorá sa hrala na východnom pobreží Škótska, v oblasti neďaleko kráľovského hlavného mesta Edinburghu. V prvých dňoch sa hráči pokúšali zasiahnuť kamienok cez piesočné duny a okolo tratí pomocou ohnutej palice alebo kyjaka.

V 15. storočí sa Škótsko opäť pripravovalo na obranu pred inváziou. Nadšená záľuba v golfe však viedla k tomu, že mnohí zanedbávali vojenský výcvik, a to až do takej miery, že škótsky parlament kráľa Jakuba II. v roku 1457 tento šport zakázal.

Hoci ľudia zákaz zväčša ignorovali, až v roku 1502 získala hra kráľovskú pečať, keď sa škótsky kráľ Jakub IV. stal prvým golfovým panovníkom na svete. Vďaka tejto kráľovskej podpore sa popularita tejto hry rýchlo rozšírila po celej Európe 16. storočia.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.