Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1799 – ľudská sova, čo znamená Namaste a rieka ktorý vyzerá ako čínsky drak

6208

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo znamená slovo Namaste a kedy sa to používa. Ďalej zistíte, o koľko stupňov dokáže otočiť hlavu sova a prečo istého muža nazývajú ľudská sova, a na konci vám priblížime, prečo hady nemôžu žmurkať, a čo pokrýva ich oči a chráni ich pred poranením. 

 

casopis

Prvou publikáciou, ktorú možno nazvať časopisom, bol nemecký Erbauliche Months Unterredungen, vydaný v roku 1663. Išlo o literárno-filozofickú edíciu a po jej uvedení na trh vyšlo niekoľko časopisov s veľmi podobnou tematikou, ktoré boli určené intelektuálnemu publiku.

Rozsah publikácie bol spravidla úzky (väčšinu obsahu tvorili jednotliví autori, teológ a básnik Johann Rist z Hamburgu). Považuje sa za jednu z prvých publikácií, ktorá sa podobala modernému časopisu.

 

blue dragon

O histórii tejto úchvatnej rieky je známe len málo. Ľudia, ktorí prechádzajú v blízkosti jej brehov, ju nikdy nepovažovali za niečo nezvyčajné, kým ju fotograf Steve Richards nevidel zhora a neodhalil jej fantastickú podobu na fotografii.

Mytologický tvar rieky Odeleite, ktorá sa nachádza v portugalskej obci Caestro Marim, ohromil Portugalcov aj používateľov webu, odkedy Richards zverejnil túto snímku na stránke Flickr. Jeho obrys presne pripomína modrého čínskeho draka. Dlhý, šupinatý, kľukatý modrý drak.

V čínskej mytológii je drak symbolom jang a fénix je jing. Je nepochybne fascinujúce sledovať, ako sú archetypy sveta zastúpené na Zemi a ako môžu byť úplne kdekoľvek a čakať, kým ich niekto objaví.

 

vesmirny hotel

Kalifornská spoločnosť Gateway Foundation zverejnila plány na hotel v štýle výletnej lode, ktorý by sa jedného dňa mohol vznášať nad zemskou atmosférou. Tento futuristický koncept, ktorý sa vtedy nazýval Von Braun Station a pozostával z 24 modulov spojených výťahovými šachtami, ktoré tvorili rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme, mal byť plne funkčný do roku 2027.

Momentálne má však hotel mať nový názov, Voyager Station, a má ho postaviť Orbital Assembly Corporation, nová stavebná spoločnosť vedená bývalým pilotom Johnom Blincowom, ktorý stojí aj na čele nadácie Gateway Foundation. V  rozhovore pre CNN Travel, Blincow vysvetlil, že v súvislosti s Covidom došlo k určitým oneskoreniam, ale výstavba vesmírneho hotela by sa mala začať v roku 2026 a pobyt vo vesmíre by mohol byť realitou do roku 2027.

 

ludska sova

Ľudia otáčajú hlavu zľava doprava o 90 stupňov v každom smere, čo je normálne. Pre porovnanie, sova dokáže otočiť hlavu o neuveriteľných 270 stupňov.

Je to dosť strašidelné, keď to robia sovy, ale vidieť človeka, ako otáča hlavu o viac ako 90 stupňov, musí byť jedna z najdesivejších vecí, aké si možno predstaviť, že by niekto mohol urobiť so svojím telom.

Budeme hovoriť o mužovi, menom Martin Laurello, a je asi jasné, prečo ho nazvali ľudskou sovou.  Dokázal otočiť hlavu o viac ako 120 stupňov nad rameno a pozerať sa za seba, pričom jeho telo stále smerovalo dopredu.

Martinova schopnosť takto otáčať hlavou sa nazýva „biologická rarita“, ktorá bola hlavným faktorom, ktorý mu umožňoval pracovať ako sideshow freak a cestovať s cirkusmi, karnevalmi a freak show v 19. storočí a na začiatku 20. storočia.

 

namaste

Pri vykopávkach civilizácie v údolí rieky Indus bolo objavených mnoho mužských a ženských terakotových figúr v polohe Namaste. Tieto archeologické nálezy sa datujú do obdobia od roku 3000 pred n. l. do roku 2000 pred n. l.

V súčasnom období „Namas“ znamená úklon, poklonu alebo poklonu a „te“ znamená tebe. Namaste teda doslova znamená poklonu vám.

Používa sa ako úctivý spôsob pozdravu, uznania a privítania príbuzného, hosťa alebo cudzinca. V niektorých kontextoch, používa Namaste jedna osoba na vyjadrenie vďačnosti za ponúknutú alebo poskytnutú pomoc a na poďakovanie druhej osobe za jej veľkorysú láskavosť.

 

chickem

Približne jedno z 10 000 kurčiat je gynandromorfné, znie odborný termín. V stredoveku ich pálili na hranici ako čarodejnice.

Teraz však tieto kurčatá vrhajú nové dôležité svetlo na to, ako sa vyvíjajú vtáky a možno aj plazy. Kedysi sa predpokladalo, že hormóny usmerňujú bunky, aby sa vyvíjali spôsobom špecifickým pre samcov alebo samice. To sa deje u cicavcov vrátane ľudí a vedie to k sekundárnym pohlavným znakom, ako je ochlpenie tváre u mužov alebo prsia u žien.

Vedci z Roslin Institute a Edinburskej univerzity však tvrdia, že zistili, že vtáčie bunky nemusia byť programované hormónmi. Namiesto toho sú prirodzene samčie alebo samičie a zostávajú také, aj keď sa ocitnú zmiešané v tom istom kurčati.

Znamená to, že kura napoly bude mať úplne odlišné operenie, tvar tela a svalovú štruktúru na oboch poloviciach tela. Dokonca to ovplyvňuje aj perá na hlave vtáka a ostrohy na nohách. Na kohútikovej polovici budú väčšie a na slepačej menšie.

 

snake

Hady nežmurkajú, pretože nemajú očné viečka. Každé oko je pokryté jednou presnou očnou šupinou. Tieto očné šupiny chránia oči pred poranením a zabraňujú vysychaniu očí.

Preto hady nemôžu žmurkať a spia s otvorenými očami. Väčšina hadov má kvôli vylučovaniu očných šupín veľmi zlý zrak a prítomnosť zvierat dokáže sledovať len podľa tepla a podľa toho, kedy sa pohybujú.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.