Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1803 – mužské podpätky a žena, ktorá sa vydala za koberec

1534

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo muži nosili podpätky, načo im slúžili a prečo ich po čase prestali nosiť. Ďalej zistíte, čo znamená keď psy vrtia chvostom viac na pravej strane a čo znamená keď je chvost viac na ľavej strane, a na konci vám priblížime, prečo v Providence na Rhode Islande každý večer o 20:30 blikajú svetielka.

 

mravce 1

Vedci odhadujú, že na každého človeka pripadá na Zemi najmenej 1,5 milióna mravcov. Je známych viac ako 12 000 druhov mravcov na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Väčšina z nich žije v tropických oblastiach. Na jednom akri amazonského dažďového pralesa môže žiť 3,5 milióna mravcov.

 

providence

V meste Rhode Island každý večer na jednu minútu mrakodrapy, remorkéry, hotely, jachtársky klub a policajné vozidlá posielajú blikajúcim svetlom odkaz na dobrú noc chorým deťom v detskej nemocnici. Gesto, ktoré sa začalo jedným svetlom pred šiestimi rokmi, sa stalo nočnou prehliadkou pozdĺž rieky Providence a veľmi očakávaným rituálom v detskej nemocnici Hasbro.

Niektoré z väčších hotelov v Providence nainštalovali trvalé signály, ktoré sa automaticky zapínajú o 20.30 hod. na radosť detí, ktoré ich môžu vidieť z okien.

Nápad vznikol v hlave nemocničného karikaturistu Steva Brosnihana, ktorý už 26 rokov obveseľuje choré deti kresbami a slovnými hrami priamo na mieste. Brosnihan, ktorý do nemocnice dochádza na bicykli alebo autobusom, si jedného dňa v roku 2010 všimol, že svoju cestu domov vidí zvnútra šesťposchodovej nemocnice. Pomocou svetla na bicykli a baterky začal posielať jednoduché správy prispôsobené jednotlivým deťom.

 

weddng

26-ročná slobodná mamička sa vydala za koberec v Manchestri. Bekki Cocksová pred špeciálne pozvanými hosťami vyhlásila „I Rug You“, keď sa vydala za koberec svojho života v intímnom špeciálnom obrade, ktorý zorganizovala značka na pranie a čistenie kobercov Dr. Beckmann.

Počas intímneho hodinového obradu Bekki, ktorá bola na túto príležitosť oblečená v tradičných bielych svadobných šatách, sľúbila, že bude koberec milovať, ctiť a starať sa o neho, „kým ich smrť nerozdelí“.

 

chvost

Keď majú psy z niečoho alebo niekoho zásadne pozitívny pocit, ich chvosty sa vrtia viac na pravej strane zadku. Keď majú strach, ich chvost zostáva viac na ľavej strane.

 

ow legs

V prvom rade treba vziať do úvahy, že takmer všetky vtáčie nohy sú dlhšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Vtáčie nohy majú rovnaké všeobecné časti ako tie naše: prsty, chodidlá, členky, holene, kolená a stehná. Ale relatívne pomery jednotlivých častí sú veľmi odlišné.

Nohy sov sú dlhé, ale možno ešte prekvapujúcejšie je, aké sú tenké. V porovnaní so zvyškom zvieraťa môžu sovie nohy vyzerať mimoriadne štíhle a jemné. Spolu s krátkymi stehnami a dlhými nohami sú prispôsobené predovšetkým jedinému účelu: letu.

 

bazilika

Bazilika v Yamoussoukro, celým názvom Bazilika Panny Márie pokoja v Yamoussoukro, rímskokatolícka bazilika v Yamoussoukro na Pobreží Slonoviny, ktorá je najväčším kresťanským kostolom na svete. Rýchlu výstavbu baziliky v rokoch 1986-89 údajne zaplatil prezident Pobrežia Slonoviny Félix Houphouët-Boigny a stavba sa nachádza v jeho rodisku, meste Yamoussoukro.

Tvar baziliky približne vychádza z tvaru baziliky svätého Petra vo Vatikáne, s kupolou nad kolonádou, ktorá má tvar latinského kríža. Pred bazilikou sa nachádza veľké námestie obklopené ďalšími dvoma kolonádami. Dvestosedemdesiatdva dórskych stĺpov, ktoré podopierajú kolonády, je vyrobených z cementu a týčia sa do výšky až 31 metrov. Obrovská kupola baziliky prevyšuje kupolu Baziliky svätého Petra a týči sa do výšky 149 metrov.

 

high heels

Po celé generácie znamenali ženskosť a pôvab – ale pár vysokých podpätkov bol kedysi pre mužov nevyhnutným doplnkom. „Vysoký podpätok sa nosil po stáročia na celom Blízkom východe ako forma jazdeckej obuvi,“ hovorí Elizabeth Semmelhacková z Bata Shoe Museum v Toronte.

Dobrá jazda na koni bola nevyhnutná pre bojové štýly Perzie – historický názov pre dnešný Irán. Keď sa vojak postavil v strmeňoch, podpätok mu pomáhal zaistiť si postoj, aby mohol účinnejšie strieľať z luku a šípov.

Keďže vysoké podpätky boli považované za hlúpe a zženštilé, muži ich v roku 1740 prestali nosiť úplne.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.