Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1804 – najkratší let na svete, najvzácnejší diamant a vlasy novorodencov

1434

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ktoré typy diamantov sú bežné, a ktorý typ je najvzácnejší. Ďalej zistíte, čo spôsobuje vypadávanie vlasov novorodencom a kedy sa to najčastejšie deje, a na konci vám priblížime, kde na svete strávite pri prepravovaní v lietadle oficiálne len 2 minúty, aký bol rekordný čas tohto letu a koľko takýto let stojí.

 

efekt

Tento efekt prvýkrát zaznamenal v roku 1973 americký postgraduálny študent Malcolm Brenner (nar. 1946), ktorý uskutočnil experiment, v ktorom skupina účastníkov sedela okolo kruhového stola a striedavo čítala slová nahlas, pričom sa snažila zapamätať si čo najviac slov. Po tom, ako sa stôl niekoľkokrát obišiel a každý účastník prečítal niekoľko slov, sa testovala pamäť účastníkov.

Najlepšie sa pamätali slová, ktoré účastníci sami prečítali, a najhoršie slová, ktoré prečítal človek pred nimi. Predpokladá sa, že tento efekt je spôsobený rozptýlením pozornosti a retrográdnou amnéziou.

 

pregnancy

Keďže vaše dieťa je obklopené plodovou vodou, ochutnáva len molekuly z vášho krvného obehu a nemá ešte čuch, ktorý by tieto chute zosilnil. Ale aj s týmto otupeným zmyslom pre chuť začne vaše dieťa rozpoznávať potraviny.

Počas prvých dvoch mesiacov tehotenstva sa v mieste, kde bude mať vaše dieťa jazyk, začínajú vytvárať chuťové poháriky. Tieto receptory budú nakoniec rozpoznávať chuťové vnemy ako sladká, slaná, horká, kyslá. Zároveň sa začínajú vytvárať neuróny, ktoré spájajú rastúci mozog vášho bábätka s rôznymi časťami tela vrátane úst.

 

diamant

Žlté diamanty sú najbežnejšie farebné diamanty, takže sú lacnejšie ako ostatné. Dopyt po žltých diamantoch je veľmi vysoký a ich dopytu sa vyrovnajú len ružové diamanty. Dopyt po určitej farbe drasticky stúpa, ak diamant získajú vplyvné osoby. Napríklad, keď bola Jennifer Lopez požiadaná o ruku, prsteňom s ružovým diamantom, a Paris Hilton, bola požiadaná o ruku, prsteňom so žltým diamantom.

Najvzácnejšie diamanty sa v aukčných domoch predávajú za desaťtisíce dolárov a môže to ísť aj do miliónov. Nadšenci diamantov sa neváhajú rozlúčiť so svojimi peniazmi za takéto vzácne kamene.

Čisté červené diamanty neexistujú alebo sa doteraz nenašli. Tie dostupné sú efektné fialovočervené alebo hnedočervené. Dva známe červené diamanty sú Moussaieffov červený a Hancockov červený diamant. Tieto diamanty patria medzi najznámejšie diamanty, aké sa kedy vyťažili. Ich súčasná hodnota je mimoriadne vysoká.

 

baby hair

Niektoré hormóny prejdú placentou a cirkulujú v tele vášho dieťaťa. Krátko po narodení začne hladina týchto hormónov klesať. Ak sa vaše dieťa narodilo s hustými vlasmi, po čase ich začne strácať. To isté sa stane aj novým mamičkám, keď im po pôrode pomaly miznú ich dlho pestované vlasy.

Nepodliehajte panike, keď nájdete roztrúsené detské vlásky na matraci alebo autosedačke. Novorodenecké vlasy začnú vypadávať v priebehu druhého mesiaca a pokračujú, kým vaše dieťa nedosiahne vek približne 6 mesiacov. Ak vaše dieťa trávi väčšinu času na chrbte, môžete si všimnúť väčšiu lysinu na zadnej strane hlavy.

Po dorastení nových vlasov si môžete všimnúť, že majú iný odtieň ako pôvodná farba, najčastejšie svetlejší. Textúra bude pravdepodobne tiež iná, pretože vlasy novorodencov sú zvyčajne veľmi jemné a krehké. Aj keď sa tešíte z ich nových vláskov, zdržte sa úpravy vlasov alebo používania akýchkoľvek gumičiek, kým dieťa trochu nevyrastie.

 

psy 5

Keď Melanie stretla muža, ktorý sa jej veľmi páčil, chcela ho lepšie spoznať, ale on bol veľmi plachý.

„Nevedela som, ako by sa cítil, keby sa žena ujala vedenia a pozvala ho na rande,“ hovorí Melanie. „Tak som ho stále žiadala, aby robil so mnou a mojím psom aktivity.“

Netrvalo dlho a Melaniin nový muž nabral odvahu a pozval ju na skutočné rande. Sú spolu už 28 rokov a stále majú psov. Melanie bola súčasťou prieskumu v rámci občianskeho vedeckého projektu Dognition, ktorého cieľom je pomôcť pochopiť vzťah psa a človeka.

Podľa prieskumu by sa 82 % ľudí cítilo istejšie, keby oslovili atraktívnu osobu, ak by mali so sebou svojho psa.

 

let

Let, ktorý spoločnosť Loganair prevádzkuje medzi letiskami Westray (WRY) a Papa Westray (PPW) na škótskych Orknejských ostrovoch, je oficiálne extrémne krátky, jeho plánovaná dĺžka je len dve minúty. Ešte šokujúcejšie však je, že let bol uskutočnený za menej ako jednu minútu: Konkrétne len 47 sekúnd.

Spoločnosť Logainair sa nevyhla publicite, ktorú jej tento let ponúkol, a v skutočnosti ho predávala turistom, ktorí si chcú odškrtnúť položku zo svojho zoznamu. Ak navštívite Orknejské ostrovy, môžete letieť spiatočným letom za 39 libier.

 

marriage

Výskumníci sa opýtali 2 000 ľudí a zistili, že prvý rok manželstva je zvyčajne naplnený šťastím a druhý rok manželstva je venovaný vzájomnému spoznávaniu sa.

Zistilo sa, že tretí rok je najšťastnejším obdobím v manželstve, čo výskumníci pripisujú tomu, že pár sa vo vzťahu cíti dobre a začína plánovať rodinu. V treťom roku manželstva si páry zvykli aj na spoločné využívanie financií.

Po treťom roku však páry začínajú čeliť vážnejším problémom. Opýtané páry uviedli, že piaty rok manželstva bol náročný kvôli únave, zvýšenému pracovnému zaťaženiu a pre niektoré páry aj kvôli deťom.

Výskumníci tiež zistili, že väčšina párov, ktoré úspešne zvládli prvých sedem rokov manželstva, mala väčšiu šancu na dlhý, šťastný a trvalý zväzok.

Toto nie je prvá štúdia, ktorá sa zaoberala úrovňou šťastia manželských párov. V decembri 2012 štúdia zistila, že ľudia, ktorí sú zosobášení viac ako 40 rokov, sú v skutočnosti šťastnejší ako novomanželia. A nedávna štúdia z Veľkej Británie zistila, že manželstvo je z hľadiska šťastia dôležitejšie ako peniaze a vlastníctvo domu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.