Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1805 – najhlbšia známa jaskyňa, najväčšia chobotnica a ako nás psy robia lepšími ľuďmi

1177

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza najvyšší vonkajší výťah v Európe, koľko meria a akou rýchlosťou vyvezie ľudí až na vrchol. Ďalej zistíte, aké výsledky priniesla štúdia o majiteľoch a ich psoch, a na konci vám priblížime, ktorý druh chobotnice sa považuje za najväčší, koľko vážil a meral najväčší zaznamenaný jedinec a ako vyzerá.

 

vytah

Postavil ho hotelový a železničný podnikateľ Franz Josef Bucher a po otvorení v roku 1905 bol prvým výťahom tohto typu vo Švajčiarsku. Výťah vyvezie cestujúcich do výšky 153 m na vrchol Hammetschwandu za menej ako minútu a drží rekord najvyššieho exteriérového výťahu v Európe. Súčasný výťah postavila a otvorila spoločnosť Schindler Group.

Pôvodný výťah pracoval rýchlosťou 1 meter za sekundu a na vrchol Hammetschwandu potreboval takmer tri minúty, pričom v drevenej a pozinkovanej kabíne prepravil až osem ľudí. V roku 1935 sa rýchlosť výťahu zvýšila na 2,7 metra za sekundu a kabína bola nahradená ľahšou kovovou konštrukciou. V tom čase to bol nielen najvyšší verejný externý výťah v Európe, ale aj najrýchlejší výťah na svete.

Kovová mrežová veža má plochu 2 x 2 metre , je vysoká 118 m a nachádza sa na 44 m vysokej skale. Vstup do výťahu, strojovňa a prvých 14 m šachty sa nachádza vo vnútri hory, zatiaľ čo ďalších 30 m šachty siaha do voľného priestoru a ponúka výhľad na jazero Lucerne. Na hornej stanici Hammetschwand (1 132 m n. m.) je panoramatický výhľad na jazero a Alpy.

 

bats

Na svete žije viac ako 900 druhov netopierov. Netopiere tvoria 20 percent všetkých druhov cicavcov žijúcich na Zemi. Sú jediné lietajúce cicavce. Majú tenkú kožnú blanku, ktorá sa tiahne od štyroch prstov predných končatín po bokoch tela až po zadné nohy.

Väčšina netopierov je hmyzožravá, ale niektoré druhy sa živia ovocím a peľom. Väčšina druhov netopierov je nočných a má dobrý zrak, ale na navigáciu a vyhľadávanie koristi používa echolokáciu.

 

ananas

Je všeobecne známe, že ľudia trávia potraviny, aby získali energiu. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o jednosmerný proces. Zaujímavé je, že existujú aj také druhy ovocia, ktoré môžu mať na tkanivá nášho tela deštruktívny účinok.

Všetci poznáme pocit pálenia v ústach po zjedení ananásu. Ťažko sa ho zbavíme, aj keď sa napijeme vody alebo si vypláchneme ústa. Niekedy môže mierna bolesť trvať celý deň a naše chuťové vnemy sa výrazne zhoršia.

Ananásy obsahujú enzým bromelaín, ktorý rozkladá bielkoviny. Bromelaín je zmes dvoch enzýmov a niekoľkých ďalších látok v malých množstvách. Jeho schopnosť štiepiť bielkoviny sa využíva pri varení, aby bolo mäso jemnejšie. Na tento účel sa však môžu používať len čerstvé ananásy, pretože enzýmy sa pri varení ničia.

 

dog owner

Nedávna štúdia spoločnosti BarkBox ukázala, že domáci miláčikovia nerobia svojich majiteľov len šťastnejšími, ale aj lepšími ľuďmi. Zo všetkých majiteľov domácich zvierat, ktorých sa spoločnosť opýtala, 93 % psích rodičov uviedlo, že môžu ľahko vymenovať aspoň jeden spôsob, ako z nich ich psík urobil lepšieho človeka.

Sedem z desiatich uviedlo, že to bolo také jednoduché ako ranné vstávanie z postele. Prebudenie s milujúcim psom uľahčilo 71 % opýtaných majiteľov psov vítať deň s nadšením. Ďalší uviedli, že ich psy ich urobili výrazne trpezlivejšími (54 %), zodpovednejšími (52 %) a láskavejšími (47 %).

Ak sa snažíte o lepšie fyzické zdravie, psy sú jednými z najlepších osobných trénerov. V tejto štúdii sa zistilo, že 83 % účastníkov má pocit, že ich pes ich robí aktívnejšími, pričom 72 % z nich sa vyjadrilo, že ich chlpatý kamarát zmenil ich pravidelnosť cvičenia k lepšiemu.

 

chobotnica

Tichomorská chobotnica obrovská sa považuje za najväčší druh chobotnice na svete a obýva severnú časť Tichého oceánu pri pobreží Spojených štátov až po Aljašku a v okolí Japonska. Najväčší zaznamenaný jedinec vážil neuveriteľných 272 kg a na dĺžku meral 9,14 m. V priemere však tieto chobotnice vážia viac ako 50 kg a v dospelosti merajú 4,87 m. Podobne ako iné chobotnice, aj obrovská tichomorská chobotnica je mimoriadne inteligentná.

Okrem toho, že je najväčšou zo všetkých chobotníc, je obrovská tichomorská chobotnica rozpoznateľná aj podľa svojej typickej červenoružovej farby. Je vybavená špeciálnymi pigmentovými bunkami nazývanými chromatofory, ktoré sa nachádzajú tesne pod povrchom kože a umožňujú jej meniť farbu a splynúť s okolitým skalnatým alebo koralovým prostredím.

V prípade ohrozenia môžu chobotnice predátorov zahmliť aj čiernym atramentom, ktorý je toxický. Chobotnice trávia väčšinu svojho života osamote. V noci lovia krevety, mušle, homáre a ryby, ale sú známe aj prípady, keď sa živia malými žralokmi, pričom na prepichnutie koristi používajú ústa podobné zobáku.

 

 

jaskyna

V Abcházsku, gruzínskej separatistickej republike, sa nachádzajú všetky štyri najhlbšie známe jaskyne na svete vrátane jaskyne Krubera, ktorá bola kedysi najhlbšia a teraz je druhá po jaskyni Veryovkina, ktorá s hĺbkou 2212 metrov drží rekord.

Keď bola v roku 1968 prvýkrát zdokumentovaná, bolo zmapovaných len 115 metrov, ale odvtedy sa vďaka ďalším expedíciám stále prehlbuje. Vchod do tohto vertikálneho jaskynného systému sa nachádza medzi dvoma horami v masíve Arabika na západnom Kaukaze. Toto odľahlé miesto je ťažko prístupné.

Cesta tam a späť – zhora nadol a späť – trvá profesionálom približne týždeň a je veľmi riskantná. Pred dvoma rokmi sa tím takmer utopil pri náhlej povodnu. Napriek rizikám, tím a vedci v jaskyni pracujú naďalej.

 

queen

Dňa 9. júla 1982 31-ročný psychiatrický pacient Michael Fagan preliezol odtokovú rúru Buckinghamského paláca a vkradol sa do Alžbetiných komnát. Spiaca panovníčka sa zobudila a našla neznámeho muža sediaceho na okraji jej postele, z ktorého kvapkala krv z miesta, kde sa pri potulkách tmavými chodbami paláca porezal na ruke. Alžbeta, ktorá sa spočiatku nemohla dovolať polícii, sa s ním údajne 10 minút zarozprávala a počúvala ho, ako hovorí o svojich osobných problémoch a vzťahu so svojimi štyrmi deťmi.

Nakoniec strážnik, prebudený z driemot, chytil zhovorčivého votrelca. Ukázalo sa, že Michael, ktorému nariadili stráviť šesť mesiacov v psychiatrickej liečebni, sa vkradol aj do kráľovskej rezidencie a ušiel s fľašou bieleho vína princa Charlesa.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.