Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1806 – najrýchlejší gól v histórii futbalu, najvyšíí muž na svete a holenie obočia kvôli mačkám

1295

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako veľmi starí Egypťania uctievali mačky, čo si o nich mysleli a čo robili, keď ich chlpatý miláčik zahynul. Ďalej zistíte, po akej dobe od začiatku zápasu padol najrýchlejší gól, a na konci vám priblížime, koľko meral najvyšší muž na svete, ako sa volal a ako stúpala jeho výška počas mladosti.

 

vevericka

Podľa nového výskumu sa veveričky ujmú osirelých mláďat, ak sú mláďatá blízko príbuzné s adoptívnou matkou. Hoci k adopciám dochádza medzi druhmi, ktoré žijú v rozšírených rodinných skupinách, je to oveľa menej bežné medzi asociálnymi zvieratami, ako sú veveričky, ktoré sú teritoriálne, žijú osamotene a zriedkavo medzi sebou komunikujú. Štúdia tiež ukázala, že veveričky sú schopné posúdiť, s ktorými mláďatami sú príbuzné, skôr než sa rozhodnú, či si ich adoptujú.

Štúdia publikovaná v časopise Nature Communications však ukázala aj to, že veveričky majú svoje hranice. Adoptujú si len vtedy, ak sú siroty príbuzné, a aj vtedy je to zriedkavý jav. Za dve desaťročia sa výskumný tím stretol len s piatimi prípadmi adopcie. To je päť prípadov z tisícov mláďat, ktoré sa narodili od začiatku projektu. K adopcii síce dochádza, ale je to zriedkavé.

 

futbal

Rekordy týkajúce sa najrýchlejších gólov sú sporné z viacerých dôvodov. Ray Spiller z Asociácie futbalových štatistikov tvrdí, že keďže neexistuje oficiálny systém na uznávanie času gólov, vždy budú existovať spory týkajúce sa týchto rekordov.

Okrem toho mnohé góly uvedené v Guinnessovej knihe rekordov ako jedny z najrýchlejších neboli nafilmované, čo znemožňuje posúdiť presný čas gólov. Status gólu Nawafa Al-Abeda, ktorý je započítaný ako strelený po dvoch sekundách, je sporný aj vzhľadom na to, že zápas bol neskôr vyhlásený za neplatný kvôli neoprávneným hráčom, keď sa zistilo, že v zápase s vekovým obmedzením hralo niekoľko hráčov starších ako 23 rokov.

 

dikobrazy

Dikobrazy sa vznášajú na vode čiastočne vďaka dutej štruktúre svojich pichliačov. Tieto ostré ostne sú pri základni a na špičke pevné, ale v strede väčšinou duté. To pomáha dikobrazom plávať, ale hoci niektoré druhy dikobrazov sú náruživí plavci, nie všetci obľubujú vodu.

Dikobrazie pichliače dokonca niekedy používajú rybári ako plaváky. Ich hlavná funkcia  je však obranná. Severoamerické dikobrazy majú až 30 000 ostňov, z ktorých každý je dlhý približne desať centimetrov; ak sa predátor priblíži príliš blízko, ostnaté hroty sa mu zachytia do kože.

 

panda

Napriek tomu, že je panda veľká zaradená medzi mäsožravce, jej potrava sú predovšetkým byliny,  väčšinou len bambus. Panda veľká má však stále tráviaci systém mäsožravca, ako aj gény špecifické pre mäsožravce, takže strava zložená výlučne z bambusu dodáva medveďovi málo energie a málo bielkovín. Pretože bambus je chudobný na živiny, pandy trávia jedlom každý deň najmenej 12 hodín a musia si udržiavať plný tráviaci trakt.

Denne zjedia približne 38 kilogramov. Obmedzený prísun energie, ktorý si vyžaduje jej strava, má vplyv aj na správanie pandy. Panda veľká má tendenciu obmedzovať svoje sociálne kontakty a žije relatívne sedavým spôsobom života, aby obmedzila svoje energetické výdavky.

 

macky

Starí Egypťania verili, že mačky sú magické tvory, ktoré dokážu priniesť šťastie ľuďom, ktorí ich chovali. Na počesť mačiek, ich rodiny často skrášľovali rôznymi šperkami a kŕmili ich pochúťkami vhodnými pre kráľovskú rodinu. Keď mačky zomreli, mumifikovali ich a na znak smútku im majitelia oholili obočie a smútili, kým im obočie nedorástlo.

 

robert

Robert Wadlow bol označený za najvyššieho muža, o ktorom existujú nezvratné dôkazy. Pri poslednom meraní 27. júna 1940, tento Američan meral neuveriteľných 2,72 m.

Možno je prekvapujúce, že Robert prišiel na svet tak ako väčšina detí. Narodil sa 22. februára 1918 ,dvom rodičom bežnej veľkosti a vážil nevýrazných 3,85 kg.

Rýchlo však začal rásť a do piatich rokov dosiahol neuveriteľných 1,63 m, pričom v tom čase už nosil oblečenie určené pre tínedžerov. Vo veku 17 rokov Robert prekonal hranicu 2,45 m, čím sa stal najvyšším tínedžerom.

Bohužiaľ, práve Robertove nohy boli príčinou jeho predčasnej smrti vo veku iba 22 rokov. Zomrel 15. júla 1940 o 1.30 hod. v hoteli v Manistee v Michigane v dôsledku hnisavého pľuzgiera na pravom členku, ktorý mu spôsobila ortéza, zle nasadená len týždeň predtým.

 

velryby

Hin Sam Wan, čo v Thajsku znamená Tri veľrybie skaly, je 75 miliónov rokov starý skalný útvar majestátne vyčnievajúci z hôr. Tento názov má preto, lebo z vtáčej perspektívy vyzerá ako rodina veľrýb.

Výlet k týmto impozantným kamenným útvarom, ku ktorým vedie rozsiahla sieť chodníkov, je pre návštevníkov úchvatným a nezabudnuteľným zážitkom. Z vyhliadkového bodu na vrchole týchto „veľrýb“ môžete vidieť pláže Mekongu, hory v okrese Pakkading v Laoskej ľudovodemokratickej republike a les Phu Wua.

Návštevníci si môžu vybrať z deviatich rôznych trás na túru. Cestou nájdete vodopády, širokú škálu rastlín a živočíchov a dokonca aj trochu pokoja. Keď už tu budete, zostaňte na západ slnka, ak máte čas. Nie je nič lepšie ako sledovať západ slnka nad Thajskom z chrbta obrovskej kamennej veľryby.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.