Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1807 – najhorúcejšia planéta slnečnej sústavy a ako sa kedysi volali Beatles

1492

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa volá sekrét, ktorý vylučuje vorvaň tuponosý a na čo sa používa. Ďalej zistíte, ktorá planéta je najhorúcejšia planéta slnečnej sústavy, aká je tam dĺžka dňa a roka, priemerná teplota a aké je zloženie tejto planéty, a na konci vám priblížime, akými premenami prešiel názov známej hudobnej skupiny Beatles.

 

 

amerika

Odhaduje sa, že približne 40 % svetových rastlinných a živočíšnych druhov sa nachádza v Južnej Amerike. Napriek tomu pokrýva menej ako 12 % celkového povrchu Zeme. Ekvádor je domovom viac ako 1000 druhov orchideí. Brazílska Amazónia je domovom najväčšej nekontaktovanej domorodej populácie na svete.

 

ambra

Vorvane tuponosé vylučujú niečo ako črevnú kašu, nazývanú ambra, do oceánu, kde táto látka tuhne. Nakoniec sa nazbiera na pobreží. Hodnota ambry spočíva v jej úlohe v parfúmovom priemysle. Špičkové parfumy od takých značiek ako Chanel a Lanvin využívajú schopnosť ambry fixovať vôňu na ľudskej pokožke.

Samotná vôňa ambry sa líši, od zemitej cez pižmovú až po sladkú. Ak sa osobe, zodpovednej za výber vôní, vôňa páči, môže mať ambra veľkú hodnotu.

Hoci je používanie ambry v parfumoch v USA nezákonné, z dôvodu ohrozenia vorvaňov, zahraničné trhy, najmä francúzsky, sú stále silné. Vedci stále s istotou nevedia, aký je presný pôvod ambry.

 

venusa

Venuša, druhá planéta od Slnka a najbližší sused Zeme, je známa tým, že okrem Mesiaca, je najjasnejším objektom na nočnej oblohe. Venuša je svojou veľkosťou a úrovňou gravitácie veľmi podobná Zemi. Je to terestriálna planéta a je viditeľná voľným ľudským okom.

Jedným z fascinujúcich faktov o Venuši je dĺžka dňa a roka. Jedna rotácia Venuše trvá 243 pozemských dní, čo je najdlhšia dĺžka zo všetkých planét slnečnej sústavy. Zaujímavé je, že Venuša potrebuje 224,65 pozemského dňa na dokončenie jedného obehu okolo Slnka, čo znamená, že deň na Venuši je technicky dlhší ako rok.

Zloženie Venuše je podobné zloženiu planéty Zem. Má skalnatý povrch a železné jadro vo svojom strede. Atmosféru Venuše tvorí prevažne oxid uhličitý. Planéta má veľmi silný skleníkový efekt, čo má za následok veľmi vysokú priemernú teplotu. Priemerná teplota Venuše je 462 stupňov Celzia. Venuša je najhorúcejšou planétou Slnečnej sústavy, aj keď Merkúr je technicky bližšie k Slnku.

 

snivanie

Sny sa vyskytujú najmä vo fáze REM, keď je mozgová aktivita vysoká a podobá sa bdelosti. Nepretržité pohyby očí prezrádzajú spánok REM počas spánku. Niekedy sa sny môžu vyskytnúť aj počas iných fáz spánku. Tieto sny však bývajú oveľa menej živé alebo zapamätateľné. Dĺžka sna môže byť rôzna, môže trvať niekoľko sekúnd alebo 20-30 minút.

Ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že si sen zapamätajú, ak sa prebudia počas fázy REM. Priemerný človek má tri až päť snov za noc a niektorí môžu mať až sedem snov. Väčšina snov je však okamžite alebo rýchlo zabudnutá. Sny majú tendenciu trvať dlhšie s postupujúcou nocou. Počas plného osemhodinového spánku sa väčšina snov vyskytuje v typických dvoch hodinách REM.

 

strkac

Podľa Arizonského informačného centra pre jedy a drogy, počet prípadov uhryznutí ľudí štrkáčmi vrcholí v auguste a septembri.

Keith Boesen, riaditeľ Arizonského informačného centra pre jedy a drogy, uviedol, že počet uštipnutí štrkáčmi vystrelí nahor v auguste a septembri, keď sa populácia rozrastá a dospelé hady sú pred odchodom do zimného spánku aktívnejšie. Mláďatá štrkáčov sa zvyčajne rodia v júli a auguste. Hoci sú menšie ako dospelé, sú rovnako jedovaté.

Boesen uviedol, že jeho centrum zvyčajne zaznamená každý mesiac približne 15 uhryznutí štrkáčov. V auguste a septembri sa tento počet zdvojnásobuje.

 

beatles

Keď sa skupina Quarry Men koncom roka 1959 snažila stať Beatles, veľmi krátko sa premenovala na Johnny & the Moondogs, pričom Johnny bol ich líder, gitarista John Lennon. O Johnny & the Moondogs pravdepodobne nikdy vážne neuvažovali ako o trvalom názve. Jediná známa príležitosť, pri ktorej tento názov hudobníci – John Lennon, Paul McCartney a George Harrison, budúci členovia Beatles – použili, bolo niekoľko príležitostí na jeseň 1959, keď súťažili v súťažiach Carrolla Levisa „TV Star Search“.

Začiatkom roka 1960 sa vrátili k používaniu Quarry Men a o niekoľko mesiacov sa premenovali na Beatals, v auguste 1960 prešli na Silver Beetles, Silver Beatles a nakoniec na Beatles.

 

havaria

 

Letecký technik prežil haváriu autobusu, pri ktorej zahynuli takmer dve desiatky ľudí v Bolívii, päť rokov po tom, ako prežil haváriu lietadla, pri ktorej zahynuli takmer všetci členovia futbalového tímu v Kolumbii. Erwin Tumiri smeroval do práce na diaľnici, ktorá vedie z Cochabamby do Santa Cruz v Bolívii, keď sa autobus zrútil 150 metrov po svahu, zrejme v dôsledku neprimeranej rýchlosti.

Médiá informovali, že pri nehode zahynulo 21 ľudí, pričom 30 ľudí nehodu prežilo. Tumiri vyviazol takmer bez zranení, len s menšími odreninami na ruke a kolene. „Cítim sa silno požehnaný Bohom, hoci je veľmi ťažké vidieť, že sú tu ľudia, ktorí zahynuli,“ povedal Tumiri novinárom.

Tumiri bol medzi šiestimi ľuďmi, ktorí prežili haváriu lietadla, pri ktorej v novembri 2016 zahynulo 19 hráčov tímu Chapecoense po tom, ako lietadlu došlo palivo. Na palube lietadla bolo aj 21 novinárov. Haváriu prežili šiesti: traja hráči, novinár a dvaja členovia posádky vrátane Tumiriho.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.