Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1810 – Bermudský trojuholník a Picassovo celé meno

6170

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, z koľkých slov sa skladá Picassovo celé meno. Ďalej zistíte, ako bola údajne vyriešená záhada Bermudského trojuholníka a kto ju vyriešil, a na konci vám priblížime, kde sa nachádza najviac ryšavých ľudí. 

 

picasso

Picassov rodný list a krstný list obsahujú veľmi dlhé mená, ktoré spájajú mená rôznych svätcov a príbuzných. Bol pokrstený Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, čo je séria mien na počesť rôznych svätcov a príbuzných. Podľa španielskej tradície bolo meno Ruiz y Picasso uvedené za jeho otca a matku.

 

macky 1

Cukor, korenie a všetko chutné mačku nezaujíma. Našich mačacích priateľov zaujíma len mäso. Nie je to len preto, že v každej domácej mačičke sa skrýva zabijak, ktorý len čaká na to, aby ulovil vtáčika alebo potrápil myš, ale aj preto, že mačky, na rozdiel od všetkých ostatných doteraz preskúmaných cicavcov, necítia chuť sladkosti.

Na jazyku väčšiny cicavcov sa na povrchu buniek nachádzajú proteíny chuťových receptorov, ktoré sa viažu na prichádzajúcu látku a aktivujú vnútorné procesy bunky, ktoré vedú k vyslaniu signálu do mozgu. Ľudia majú päť druhov chuťových pohárikov (možno šesť): kyslé, horké, slané, mäsité a sladké (a možno aj tukové). Sladký receptor sa skladá z dvoch spojených proteínov, ktoré sú generované dvoma samostatnými génmi: známymi ako Tas1r2 a Tas1r3.

 

muchy

Muchy sú vynikajúce letkyne, čo môže potvrdiť každý, kto sa pokúšal rozohnať komára. Muchy sa dokážu vznášať, pohybovať sa vertikálne a dokonca letieť dozadu, čím vás dráždia, že sa vám nepodarí chytiť tento malý hmyz.

Niektoré výskumy skúmajú práve to, ako muchy zvládajú svoju akrobaciu. Už nejaký čas vieme, že muchy majú „prevodovku“, ktorá im pomáha roztočiť krídla. Výskum, ktorý vyšiel nedávno, identifikuje umiestnenie mušej spojky a prevodovky.

Je to novinka, pretože je to, samozrejme, naozaj skvelé, ale aj preto, že čím lepšie pochopíme biologické systémy, tým ľahšie ich budeme kopírovať. Ľudskí inžinieri využívajú hmyz ako inšpiráciu pre roboty, drony a iné stroje. Hmyz má pokročilé vzdelanie v oblasti materiálovej vedy, fyziky a masovej výroby. Muchy dokážu merať sklon a odklon a prepočítavať za letu, aby korigovali svoj let.

 

 

 

babatko

O matkách a ich deťoch sa často hovorí, že zdieľajú hlboké, intímne spojenie, ale aj tak je tento nový objav zvláštny. Jednoducho tým, že sa na seba mamičky a deti pozerajú a usmievajú, synchronizujú svoj srdcový tep s presnosťou na milisekundy.

Vedci z univerzity v Izraeli zistili, že viditeľná náklonnosť matiek má na trojmesačné bábätká hmatateľné fyziologické účinky. Predchádzajúce štúdie na zvieratách ukázali, že sociálne interakcie medzi „partnermi pripútanými k sebe“ môžu skutočne ovplyvniť telo zvieracích dojčiat, ale toto je prvý prípad, keď sa takýto účinok pozoroval u ľudí.

Matky a ich trojmesačné dojčatá boli pozorované počas interakcií tvárou v tvár, pričom sa matke a dieťaťu odoberal srdcový údaj. Mikroanalýza správania zaznamenala epizódy pohľadov, afektov a hlasovej synchronizácie. Analýza časových radov ukázala, že matka a dieťa koordinujú srdcové rytmy s oneskorením menším ako 1 sekunda.

 

bermudy

Skeptický vedec sa odvážil vyhlásiť, že záhada bermudského trojuholníka bola vyriešená, a to tvrdením, že žiadna záhada neexistovala. Karl Kruszelnicki trvá na tom, že dôvod, prečo toľko lodí a lietadiel bez stopy mizne v oblasti medzi Bermudami, Floridou a Portorikom, nemá nič spoločné s mimozemšťanmi alebo ohnivými kryštálmi zo strateného mesta Atlantída.

Namiesto toho austrálsky vedec prezradil, že vysoký počet zmiznutí sa vysvetľuje len nadprirodzeným javom, ako je obyčajná ľudská chyba plus zlé počasie a skutočnosť, že do tejto oblasti Atlantického oceánu vchádza veľa lietadiel a lodí.

 

redhead

Červené vlasy sa najčastejšie vyskytujú na severnom a západnom okraji Európy, sústredené sú okolo populácií na Britských ostrovoch. Ryšavé vlasy sa bežne spájajú s keltskými národmi.

V Írsku sa percento populácie so ryšavými vlasmi odhaduje na približne 10 %, čo z neho robí najkoncentrovanejšiu populáciu ryšavých vlasov na svete.

Veľká Británia má tiež vysoké percento ľudí so ryšavými vlasmi. V Škótsku má červené vlasy približne 6 % obyvateľstva, pričom najvyššia koncentrácia na svete je v Edinburghu.

 

pneumatiky

Americkí motoristi každoročne vyhodia približne 280 miliónov pneumatík, čo je približne jedna pneumatika na každého obyvateľa Spojených štátov. Približne 30 miliónov z týchto pneumatík opätovne použilo, takže ročne zostáva na spracovanie približne 250 miliónov odpadových pneumatík.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.