Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1812 – plán proti zombie apokalypse, čierna skrinka a kravy, ktoré chodia na WC

1386

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo sa gesto rukou OK začalo považovať za symbol nenávisti a čo vyjadruje. Ďalej zistíte, aký plán proti zombie apokalypse má Pentagón a čo je jeho cieľom, a na konci vám priblížime, ako policajti vypátrali páchateľa v prípade ukradnutého auta, pomocou krvi z komára, ktorého našli na mieste činu.

 

ok

Gesto „OK“ je teraz na rovnakej úrovni ako nacistický pozdrav. Liga proti hanobeniu (ADL) pridala symbol ruky do svojej dlhodobej databázy symbolov, ktoré používajú belošskí supremacisti a nenávistné skupiny.

Vo vyhlásení, v ktorom ADL oznámila niekoľko nových položiek na zozname „nenávisti na displeji“, uviedla, že gesto sa začalo ako hoax na webovom fóre a prerástlo do symbolu nadradenosti bielej rasy.

„Do roku 2019 sa tento symbol v niektorých kruhoch používal ako úprimné vyjadrenie nadradenosti bielej rasy,“ uviedla ADL vo svojom vyhlásení.

„Austrálsky nadradenec bielej rasy Brenton Tarrant sa týmto symbolom blysol počas svojho vystúpenia v súdnej sieni v marci 2019 krátko po svojom zatknutí za údajnú vraždu 50 ľudí v mešitách v Christchurchi,“ dodala skupina.

 

cows

V štúdii, ktorá sa uskutočnila v Nemecku, vedci naučili zvieratá používať toalety. Ich moč sa potom zhromažďoval a spracovával. Amoniak z kravského moču sa po zmiešaní s pôdou mení na skleníkový plyn oxid dusný. Celosvetovo približne 10 % všetkých emisií skleníkových plynov z ľudskej činnosti pochádza z dobytka.

Výskumníci sa pokúsili naučiť 16 kráv používať toaletu, nazvanú „MooLoo“, na farme, ktorú vlastní Výskumný ústav pre biológiu hospodárskych zvierat. Zvieratá boli umiestnené do ohrady MooLoo a za močenie boli odmeňované potravou. Potom boli umiestnené do priestoru vedľa ohrady MooLoo a odmeňované za to, že vošli do ohrady a močili.

Tí, ktorí močili mimo ohrady MooLoo, boli na tri sekundy postriekaní vodou, za trest. V rámci tretej fázy výcviku sa vzdialenosť od toalety predĺžila a pokračovalo sa v odmenách a trestoch. Na konci desiatich tréningov výskumníci zistili, že 11 zvierat bolo úspešne naučených na toaletu.

 

phone

Žena, prezývaná „Čierna vdova“, ktorú ruské úrady podozrievajú, že bola súčasťou tej istej militantnej skupiny, ktorá v roku 2011 zabila 35 ľudí na moskovskom letisku Domodedovo, bola v dome, kde sa pripravovala na útok, ku ktorému malo dôjsť na Silvestra na Červenom námestí. Namiesto toho sa jej mobilný telefón, ktorý slúžil ako rozbuška, aktivoval o niekoľko hodín skôr spamovou správou s prianím šťastného nového roka. Bola usmrtená, zatiaľ čo muž a žena podozriví ako komplici z domu utiekli.

Ruské bezpečnostné zložky uviedli, že telefóny sa zvyčajne nechávajú vypnuté do poslednej chvíle na odpálenie, ale v tomto prípade boli teroristi neopatrní.

 

Čierne skrinky boli vyvinuté v Austrálii začiatkom 50. rokov 20. storočia. Boli natreté čiernou farbou. Pôvodná verzia bola záznamník s magnetickou páskou a mikrofónmi náhodne umiestnenými v kokpite. Bol uzavretý v ohňovzdornej škatuli a samotná farba sa používa v každom priemysle na ochranu holého kovu a zastavenie hrdze. Práve takouto farbou ho natreli pri jeho vývoji.

Čierne skrinky sú v leteckom priemysle známe ako Flight Data a Cockpit Voice Recorders. Cockpit Voice Recorder zaznamenáva štyri kanály zvuku počas dvoch hodín, zatiaľ čo Flight Data Recorder zaznamenáva 25 hodín údajov a môže zaznamenať niekoľko tisíc parametrov.

Pokiaľ ide o to, prečo médiá nazývajú záznamníky čiernymi skrinkami, názov môže mať pôvod v raných filozofických koncepciách inžinierstva, kde sa skrinky, ktoré obsahovali elektronické komponenty, označovali ako čierne skrinky, alebo možno podľa ich pôvodnej čiernej farby. Všetky hlasové a dátové záznamníky sú natreté jasne oranžovou farbou, čo uľahčuje vyhľadávanie, ak sa počas nehody stratia.

 

deja vu

V psychológii sa termín jamais vu (z francúzštiny, čo znamená „nikdy nevidený“) používa na označenie akejkoľvek známej situácie, ktorú pozorovateľ nerozpozná. Často sa opisuje ako opak déjà vu. Jamais vu zahŕňa pocit strašidelnosti a dojem pozorovateľa, že danú situáciu vidí po prvýkrát, napriek tomu, že racionálne vie, že v danej situácii už bol.

Jamais vu sa častejšie vysvetľuje ako situácia, keď človek na chvíľu nespozná slovo, osobu alebo miesto, ktoré už pozná.

 

zombi

Ministerstvo obrany, ktoré je známe tým, že má pripravený plán pre prípad akejkoľvek katastrofy, vytvorilo podrobnú stratégiu pre prípadnú zombie apokalypsu.

Stratégia, známa ako „CONPLAN 8888“, je odtajnený dokument, ktorý stanovuje, ako by armáda reagovala na prípadnú zombie apokalypsu. Celkovým cieľom plánu je, aby armáda podnikla operácie na „ochranu ‚nezombie‘ ľudí pred hrozbami, ktoré predstavuje horda zombie“.

CONPLAN 8888 predstavuje trojstupňový prístup k zabezpečeniu týchto cieľov prostredníctvom 1) udržiavania obranného perimetra na ochranu ľudských životov; 2) uskutočňovania operácií, ktoré zlikvidujú hrozby zombie; a 3) pomoci civilným orgánom pri obnove práva a poriadku.

Pentagón v skutočnosti neverí v pravdepodobnosť zombie apokalypsy. Plán vypracovali vojenskí školitelia, ktorí si uvedomili, že scenár prežitia zombie by mohol byť užitočným a účinným výcvikovým nástrojom.

 

komar

Pri náleze auta v meste Seinaejoki severne od Helsínk polícia zistila, že komár nedávno nasal niekoho krv, a rozhodla sa poslať hmyz na analýzu. DNA zistená na základe laboratórnych testov sa zhodovala s mužom z policajného registra.

Podozrivý popiera, že by auto ukradol. Auto bolo ukradnuté v júni v meste Lapua, približne 380 km severne od fínskeho hlavného mesta. O niekoľko týždňov neskôr sa našlo v meste Seinaejoki, približne 25 km od miesta, kde zmizlo.

Policajný inšpektor Sakari Palomaeki, ktorý mal prípad na starosti, uviedol, že je to prvýkrát, čo fínska polícia použila na vyriešenie zločinu hmyz.

„Nie je obvyklé používať komáre. Na školení nám nepovedali, aby sme na miestach činu sledovali komáre,“ povedal. „Nie je ľahké nájsť malého komára v aute, toto len dokazuje, aké dôkladné bolo vyšetrovanie na mieste činu.“

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.