Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1816 – ako vznikla káva, čo vám hrozí ak vyrúbete kaktus a mačka, ktorá zachránila svoje mačiatka z plameňov

1360

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o mačke, ktorá z horiacej budovy zachránila svoje mačiatka, pričom sama utrpela strašné zranenia, ako to prebiehalo a či to malo šťastný koniec. Ďalej zistíte, ako vzniklo logo Ferrari a kde sa objavilo prvýkrát, a na konci vám priblížime, prečo v Arizone nemôžete vyrúbať kaktus a ak tak urobíte, aký trest vás postihne.

 

escape

Pre Jong Yol-Riho bola Medzinárodná matematická olympiáda v Hongkongu v roku 2016 poslednou šancou na slobodu. Ak by vtedy 18-ročný dvojnásobný strieborný medailista v súťaži čakal ďalší rok, bol by na účasť príliš starý, čím by stratil šancu vycestovať a uniknúť zo Severnej Kórey.

Ale tresty pre každého, kto prekročí hranice režimu v Pchjongjangu, boli extrémne, ako jasne ukazuje atentát na Kim Čong-una. Podľa správy Výboru pre ľudské práva v Severnej Kórei z roku 2012 hrozia prebehlíkom, ktorí boli chytení a poslaní späť do Severnej Kórey, roky väzenia alebo dokonca smrť.

Keď však prišla tá správna chvíľa, Jong ju využil. Dňa 17. júla, deň po súťaži, sa Jong vytratil z internátu Hongkonskej univerzity vedy a techniky, kde sa konala olympiáda, a odišiel taxíkom na letisko.

Diplomatický zdroj oboznámený s prípadom, ktorý odhalil doteraz nezverejnené podrobnosti o Jongovom úteku, uviedol, že študent plánoval svoj útek dlho. O svojom pláne povedal ešte jednej osobe, svojmu otcovi, učiteľovi matematiky na strednej škole.

 

ambulance

Bohatí obyvatelia Moskvy si údajne prenajímajú „sanitky-taxíky“, aby sa vyhli hrozným dopravným zápcham v meste. Vozidlá, ktoré môžu stáť viac ako 200 dolárov za hodinu a boli inzerované na internete, údajne používajú sirény aby sa vyhli zápcham na cestách.

Zdroj, z orgánov činných v trestnom konaní, uviedol, že jedno takéto vozidlo už bolo identifikované. Počas hliadky bolo zastavené zdravotnícke auto, pretože porušovalo pravidlá cestnej premávky.

Vodič vyzeral zvláštne a vôbec nepripomínal vodiča sanitky. Policajti otvorili automobil, aby ho skontrolovali, a videli, že interiér je vybavený ako limuzína vysokej triedy, s pohodlnými sedadlami.

 

kava

Kaldi, keď si všimol, že keď jeho kozy okusujú jasne červené bobule istého kríka, stávajú sa veľmi nabudenými, sám ovocie vyskúšal. Jeho vzrušenie ho podnietilo priniesť bobule islamskému mníchovi do neďalekého kláštora, ale mních ich použitie neschválil a hodil ich do ohňa, z ktorého sa začala šíriť príjemná vôňa. Pražené zrná rýchlo pozbieral z ohňa, rozomlel ich a rozpustil v horúcej vode, čím vznikla prvá šálka kávy na svete.

V modernej dobe sú „Kaldiho káva“,  „Tancujúca koza“ alebo „Potulná koza“ obľúbenými názvami kaviarní a pražiarní kávy na celom svete. Najväčšia sieť kaviarní v Etiópii sa nazýva Kaldi’s.

 

kaktus

Ak ho vyrúbete bez povolenia, môžete ísť do väzenia až na 25 rokov. Je jasné, že túto chybu nechcete urobiť. Dôležitou vecou, ktorú si treba v súvislosti s týmto zákonom všimnúť, je jeho znenie. Maximálny čas, ktorý môžete dostať vo väzení, je 25 rokov. Nejde o povinný trest, ktorý sa udeľuje každému. Ak urobíte čestnú chybu, je oveľa pravdepodobnejšie, že dostanete oveľa nižší trest. Ak sa však sudca zobudí so zlou náladou,  asi bdete zavretý na dlhší čas.

Tento zákon platí preto, lebo kaktus saguaro, ktorý je v Arizone rozšírený, rastie veľmi dlho. Životnosť týchto rastlín sa odhaduje na 150 až 200 rokov, ak nie sú vyrúbané a ak majú správne podmienky. Preto keď majú desať rokov, môžu byť ešte maličké, možno menej ako 5 centimetrov vysoké.

Z tohto dôvodu je štát prísny na tých, ktorí ich vyrúbu. Zatiaľ čo stromy sa dajú presadiť a niektoré z nich relatívne rýchlo znovu vyrastú, o kaktuse saguaro to neplatí.

 

maciatka 1

Scarlett (jún/júl 1995 – 11. október 2008) bola túlavá mačka z Brooklynu, ktorej úsilie zachrániť svoje mačiatka pred požiarom vzbudilo pozornosť svetových médií a bolo opísané vo viacerých knihách. Ak boli mačiatka jej prvým vrhom, Scarlett mala pravdepodobne približne deväť mesiacov.

Dňa 30. marca 1996 sa Scarlett a jej päť mačiatok nachádzali v opustenej garáži, ktorá sa údajne používala ako crack house v Brooklyne, keď z nezistených príčin vypukol požiar. Newyorský hasičský zbor reagoval na telefonát o požiari a rýchlo ho uhasil. Keď bol požiar pod kontrolou, jeden z hasičov na mieste, David Giannelli, si všimol, ako Scarlett postupne vynáša svoje mačiatka z garáže.

Samotná Scarlett sa pri vyťahovaní svojich mačiatok z ohňa vážne popálila. Oči, uši a labky mala popálené a srsť veľmi spálenú. Väčšina jej ochlpenia na tvári bola spálená. Po záchrane mačiatok ju videli, ako sa nosom dotýka každého z nich, aby sa uistila, že sú tam všetky, pretože pľuzgiere na očiach jej bránili vidieť ich, a potom upadla do bezvedomia.

Hasič Giannelli odviezol mačaciu rodinku na veterinárnu kliniku, kde Scarlett a jej mačiatka ošetrili. Najslabšie z mačiatok, bielosrsté, mesiac po požiari zomrelo na vírus. Po troch mesiacoch liečby a rekonvalescencie, však bola Scarlett a jej mačiatka dostatočne zdravé na to, aby mohli byť adoptované.

 

hawking

Stephen Hawking v e-maile režisérovi Jamesovi Marshovi o stvárnení Eddieho Redmayna povedal, že v niektorých momentoch si myslel, že sa pozerá sám na seba. Okrem svojho hlasu, na ktorý sa vzťahujú autorské práva, Stephen Hawking požičal tvorcom filmu aj svoju medailu Companion of Honour a podpísanú dizertačnú prácu, aby sa vo filme použili ako skutočné rekvizity.

 

ferrari

Kôň bol namaľovaný na trup stíhacieho lietadla Francesca Baraccu, hrdinského letca z prvej svetovej vojny. „V 23. roku som sa stretol s grófom Enricom Baraccom, otcom tohto hrdinu, a potom s jeho matkou, grófkou Paulinou, ktorá mi jedného dňa povedala: „Ferrari, daj na svoje autá tancujúceho koňa môjho syna. Prinesie vám šťastie.“ Kôň bol a stále je čierny a ja som mu pridal kanárikovo žlté pozadie.“

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.