Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1817 – žena, ktorá navštívila všetky krajiny na Zemi za 18,5 mesiaca, rakvy so zvončekom a pretekár, ktorý dostal infarkt počas pretekov

7318

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žene, ktorá vytvorila Guinnessove rekordy v dvoch kategóriách, pretože za rekordný čas precestovala všetky krajiny na Zemi, a ako dlho jej to trvalo. Ďalej zistíte, na čo v minulosti slúžili rakvy so zvončekom a prečo ich vôbec vyrábali, a na konci vám priblížime, ako istý džokej dostal infarkt počas pretekov, ale jeho kôň preteky dokončil.

 

asics

Asics je japonská nadnárodná korporácia, ktorá vyrába obuv a športové vybavenie určené pre širokú škálu športov, spravidla vo vyššej cenovej kategórii. Jej zakladateľ Kihachiro Onitsuka začal vyrábať basketbalovú obuv vo svojom rodnom meste Kobe. Čoskoro potom sa sortiment športových aktivít rozšíril na rôzne olympijské štýly, ktoré v priebehu 50., 60. a 70. rokov používali športovci na celom svete.

Názov je skratkou latinskej frázy anima sana in corpore sano, čo v preklade znamená „Zdravá duša v zdravom tele“. V posledných rokoch sa ich bežecká obuv často zaraďuje medzi špičkovú výkonnostnú obuv na trhu.

 

casandra

Cassandra De Pecol je americká autorka, cestovateľka, aktivistka a rečníčka. V roku 2017 oficiálne vytvorila Guinnessove rekordy v dvoch kategóriách: „Najrýchlejší čas návštevy všetkých krajín“ a „Najrýchlejší čas návštevy všetkých krajín – žena“. Oba rekordy boli odvtedy prekonané. Je známa aj vďaka účinkovaniu v televíznej reality šou Nahá a vystrašená.

Od 24. júla 2015 do 2. februára 2017 De Pecolová precestovala všetky suverénne krajiny sveta. V roku 2017 mala De Pecol na konte dva Guinnessove rekordy. Oba rekordy boli odvtedy prekonané Taylorom Demonbreunom. V októbri 2019 prekonala 21-ročná Američanka Alexis Alfordová Guinnessov rekord ako najmladšia osoba, ktorej sa to podarilo.

 

rkva

V 18. a 19. storočí boli rozšírené epidémie cholery, bakteriálnych infekcií spôsobujúcich ťažkú hnačku a dehydratáciu. Zanechávali nielen veľmi choré komunity, ktoré zasiahli, ale aj veľký strach z pochovania zaživa. Práve v tomto období sa dômyselné technické výdobytky snažili utíšiť spanikárené obyvateľstvo. Jedným z takýchto vynálezov bola bezpečnostná rakva. Bezpečnostná rakva poskytovala svojim obyvateľom možnosť upozorniť ostatných nad zemou, že sú skutočne stále nažive. Mnohé bezpečnostné rakvy obsahovali pohodlné bavlnené polstrovanie, kŕmne trubice, zložité systémy šnúr pripojených k zvončekom a únikové poklopy. Bohužiaľ, väčšina z nich zanedbávala metódy na zabezpečenie vzduchu.

 

sheep heart

Austrálsky chovateľ oviec našiel umelecký spôsob, ako sa podeliť o svoje pocity po smrti svojej tety, a vytvoril obrovské srdce so stovkami gravidných oviec. Ben Jackson z Nového Južného Walesu použil dron na natočenie tejto scény, aby sa mohla prehrať na jej pohrebe v Brisbane, na ktorom sa chovateľ oviec nemohol zúčastniť kvôli Covid-19.

Jackson sa plánoval zúčastniť na pohrebe svojej tety Debby v Queenslande, vzdialenom približne 400 km. Hranica medzi susednými štátmi však bola uzavretá, aby sa obmedzilo cestovanie kvôli epidémii koronavírusu.

Frustrovaný týmto zvratom udalostí sa Jackson rozhodol prejaviť svoj smútok prostredníctvom „ovčieho umenia“, techniky, s ktorou experimentoval na svojej farme v Guryi, v Novom Južnom Walese.

Po rozsypaní krmiva farmár otvoril bránu na veľkú pastvinu a dovolil desiatkam hladných, väčšinou gravidných oviec, aby vstúpili a začali chrúmať. Scénu v tvare srdca zachytil na video, ktoré neskôr zverejnil na sociálnych sieťach. Ako soundtrack použil jej obľúbenú pieseň „Bridge Over Troubled Waters“ od Simona a Garfunkela.

 

 

green mile

V skutočnosti bol Michael Clarke Duncan podobne vysoký ako jeho herecký kolega David Morse a bol o pár centimetrov nižší ako James Cromwell. Na vytvorenie ilúzie, že Duncan ako John Coffey sa týči nad väzenským personálom, boli okrem iného použité kreatívne uhly kamery.

 

horse

Tridsaťpäťročný Hayes nikdy predtým nevyhral preteky a v skutočnosti vlastne nebol džokej, ale tréner koní a dlhoročný stajník. Majiteľkou koňa s názvom Sweet Kiss bola slečna A. M. Fraylingová. Hayes zrejme zomrel niekde v polovici dostihov, ale jeho telo zostalo počas celého dostihu v sedle. Sweet Kiss nakoniec prešiel cieľovou čiarou a vyhral, s Hayesom stále na jej chrbte, čím sa stal prvým a zatiaľ jediným známym džokejom, ktorý vyhral preteky po smrti.

 

uzi

Samopal Uzi, kompaktná automatická zbraň, ktorá sa používa na celom svete ako strelná zbraň polície a špeciálnych jednotiek. Prvý samopal Uzi skonštruoval major Uziel Gal koncom 40. rokov 20. storočia. Prototyp bol dokončený v roku 1950. Zbraň bola prvýkrát zavedená do špeciálnych jednotiek IDS (Izraelských obranných síl) v roku 1954 a o dva roky neskôr bola zaradená do všeobecnej výzbroje.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.